Zbyt wysoka wilgotność powietrza to częsty problem mieszkańców bloków czy domów jednorodzinnych, który przekłada się na estetykę naszych wnętrz, a także pogorszenie samopoczucia. Doprowadzić może do powstawania pleśni oraz rozwoju grzybów na ścianach, co przekłada się na powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, duża wilgotność sprawia, że konieczne jest częstsze ogrzewanie pomieszczeń, powoduje więc wyższe rachunki. Warto przy tym wiedzieć, że odpowiadać może również za bóle głowy.
Optymalny poziom wilgotności powietrza
Wilgotność powietrza to stosunek ilości pary wodnej w powietrzu do jej maksymalnej ilości. Szacuje się, że optymalny poziom wilgotności w powietrzu, powinien utrzymywać się na poziomie 40-60%. Jeżeli ta wartość zostaje przekroczona, można już mówić o złych warunkach dla zdrowia człowieka, ale także tapet, podłóg, a nawet książek. Jak zatem można rozwiązać ten problem i kiedy należy zacząć działać? Do obniżenia wilgotności powietrza w wnętrzach niezbędny jest specjalny osuszacz powietrza. Trzeba się w niego wyposażyć, gdy tylko zauważymy powstającą na ścianach pleśń. To pierwszy, widoczny sygnał, że osuszanie jest konieczne.
Rodzaje osuszaczy powietrza
Na rynku znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów osuszaczy. Jedne z nich będą bardziej wydajne, inne mniej. Możemy je znaleźć m.in. na http://www.osuszacze.watersmile.pl/osuszacze-pokojowe/. Czym cechują się poszczególne z nich i który będzie najlepszy na domowy użytek?
Osuszacz absorpcyjny – wyposażony w tzw. rotor, czyli elementy pobierający wilgoć z powietrza, a następnie ją skraplający. Po tym zabiegu wilgoć zostaje przetransportowana do zbiornika z wodą. Ten model ociepla powietrze, nawet do 10 st. Celsjusza, dlatego jego stosowanie zalecane jest głównie w niewielkich pomieszczeniach oraz piwnicach. Doceniany bywa także za niewielki rozmiar.
Osuszacz chłodniczy – jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie które nie tylko pozwala pozbyć się wilgoci, ale jednocześnie zapewnia przyjemny chłód, gdyż jego działanie polega właśnie na schłodzeniu powietrza. Ten osuszacz wyposażony jest w parowniki i wymienniki. Warto zastosować go w łazience bądź w kuchni.
Osuszacz kondensacyjny – działa bardzo podobnie jak osuszacz absorpcyjny. Główny element stanowi w nim kompresor. Pracuje najbardziej wydajnie w temperaturze powyżej 20 st. Celsjusza i wilgotności na poziomie przynajmniej 70%. Za wadę można uznać jego rozmiar, sprawdzi się zatem bardziej w domach niż mieszkaniach w bloku.
Osuszacz przemysłowy – dedykowany do dużych powierzchni, zwłaszcza hal produkcyjnych. Wyróżnia go duży rozmiar, a także wysokie zasięgi. Przekłada się to również na wysoką cenę.
Jaki osuszacz powietrza wybrać?
Wiele zależy od rodzaju pomieszczenia, w którym panuje wilgoć. W domach najlepiej sprawdzi się osuszacz absorpcyjny lub kondensacyjny. Jeżeli zależy nam także na ochłodzeniu wnętrz, to możemy wybrać osuszacz chłodniczy. To dobra inwestycja, która pomoże zadbać nie tylko o pomieszczenia, ale przede wszystkim o nasze zdrowie.