0
Opublikowany 12 lipca 2018 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Kilka pomysłów na zaaranżowanie małego ogroduMały ogród przed domem może być prawdziwą dumą posesji. Zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni w sposób, dzięki któremu wyda się większa, nie jest wcale prostym zadaniem. Wymaga niemałego zmysłu aranżacyjnego i zastosowania szeregu strategii zorientowanych na zmaksymalizowanie przestrzeni. Na szczęście ciekawych pomysłów na mały ogród nie brakuje – przekonają się Państwo o tym, czytając ten artykuł!

Sposoby, by powiększyć optycznie przestrzeń

Starając się zagospodarować niewielką przestrzeń, warto postarać się powiększyć ją optycznie. W tym pomogą nam jasne barwy, dlatego zamiast trawnika warto zastosować żwirową nawierzchnię na przykład w kolorze beżowym. Jej kolor stworzy bardzo przestrzenne wrażenie, a w dodatku będzie ona zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu od trawnika. Same zalety!

Bardzo interesującym pomysłem na uczynienie małego ogrodu optycznie większym jest ustawienie w nim lustra. Jeżeli w obrębie ogrodu znajduje się choćby niewielkie oczko wodne, warto ustawić oczko wodne tuż nad wodą. Dzięki temu efekt optycznego powiększenia przestrzeni zostanie jeszcze bardziej pogłębiony!

Zastosuj różnorodne nawierzchnie

Jednym ze sposobów, które można zastosować, aby mały ogród robił duże wrażenie, jest zastosowanie różnorodnych nawierzchni. Bardzo dobre rezultaty uzyskamy, jeżeli wydzielimy w nim kilka zakątków, z których każdy cechować się będzie wykorzystaniem innej nawierzchni (np. kostki brukowej, drewnianych belek, kamiennych płyt). Ta wizualna różnorodność odwróci nieco uwagę od niewielkich rozmiarów ogrodu i powiększy go optycznie.

Elementy o wielu funkcjach

Gdy w danej przestrzeni nie możemy umieścić dużej ilości elementów, zwróćmy uwagę na te, które mogą pełnić więcej niż jedną funkcję! I tak na przykład stopnie schodów czy obrzeże kwietnika mogą posłużyć jako wygodne siedziska, a grill z blatem jako kwietnik. Każdy taki „wielofunkcyjny” element to fantastyczna okazja na sprytne wykorzystanie przestrzeni.

Wgłębnik, czyli duża ilość funkcji w niewielkiej przestrzeni

Jednym z bardzo skutecznych sposobów na maksymalizację przestrzeni jest zastosowanie wgłębnika, czyli obniżenia terenu o głębokości 60 cm. Posiada on ściany wzmacniane murkami oporowymi, a w jego zewnętrznej części znajduje się obsadzona roślinami skarpa wymodelowana z wybranej ziemi. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zawarcia dużej ilości funkcji w niewielkiej przestrzeni – we wnętrzu wgłębnika można zawrzeć na przykład letnią kuchnię.

Jak wykorzystać rośliny w małym ogrodzie?

Nastrojowy ogród to naturalnie przede wszystkim piękne rośliny, a w przypadku małego ogrodu warto poświęcić dodatkową uwagę ich rozmieszczeniu. Dlatego też serdecznie polecamy wykorzystanie ścian domu i ogrodzenia, na których powiesimy doniczki z roślinami – to świetny sposób na zagospodarowanie tych przestrzeni. Jeśli chodzi zaś o rodzaje roślin, które szczególnie zdadzą egzamin na małej przestrzeni, warto wymienić drzewa takie jak modrzew i morwa biała, jak również i pnącza i żywopłoty.

Oszczędność przestrzeni i pieniędzy z kuponami rabatowymi

W tym artykule przedstawiliśmy sposoby, by zmaksymalizować przestrzeń – warto postarać się zrobić to samo ze środkami przeznaczonymi na ten cel! Dlatego też serdecznie polecamy zainteresowanie się zawartymi na stronie terdeals.com kuponami rabatowymi do wykorzystania w sklepach oferujących produkty do ogrodu. Dzięki atrakcyjnym okazjom mały ogród uda się zaaranżować za równie małe pieniądze!


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz