Nadeszła pora na to by dokładniej opisać proces tworzenia brodzika z płytek ceramicznych. Popularne stwierdzenie kabina bez brodzika bywa mylące ponieważ takowy brodzik istnieje, lecz z uwagi na sposób wykonania jego konstrukcji staje się praktycznie niezauważalny. W tym wpisie opiszę krok po kroku jak samodzielnie wykonać tego typu pracę – zapraszam do lektury!
Do wykonania brodzika z płytek ceramicznych potrzebujemy: narożnych, brzegowych oraz wewnętrznych płytek ceramicznych, zaprawę klejową, taśmę uszczelniającą, grunt, syfon, kratkę odpływową, a także kompletu krzyżyków oraz podstawowych narzędzi do prac glazurniczych.
Jak wspomniałem we wcześniejszym artykule zanim zaczniemy prace związane z budową brodzika z płytek musimy zapewnić odpowiedni spadek wysokości powierzchni podłogi wokół odpływu – nie mniej niż 15 centymetrów. Pierwsze co powinniśmy zrobić w tym celu to zaznaczyć miejsce gdzie planujemy umieścić syfon. Po dopasowaniu długości rur odpływowych montujemy je razem z syfonem specjalnymi nakrętkami z gumowymi uszczelkami zapobiegającymi przeciekanie naszego odpływu. Kolejną pracą jaką musimy wykonać będzie odpowiednia izolacja termiczna. Składać się na nią będą warstwa styropianu z wylaną na nią warstwą betonu – beton najpierw należy ściągnąć łatą a następnie wyrównać i wypoziomować. Po wyschnięciu betonu w miejscu przygotowywanym na brodzik układamy dwa kawałki papy termogrzewczej (pierwszy o wymiarach odpowiadających wymiarom brodzika, drugi 40×40 centymetrów wokół odpływu) – stanowiła ona będzie izolację przeciw grzybom i wilgoci. W miejscu odpływu montujemy rozetę zewnętrzną syfonu – zapobiegnie ona obsuwaniu się papy termicznej. Papę termiczną z przygotowanymi otworami pod odpływ rozgrzewamy i układamy w miejscu przygotowanym na brodzik. Następnie przystępujemy do montażu kratki odpływowej w otworze odpływowym. Wcześniej wspominany spadek dna brodzika modelujemy odpowiednio przyciętymi listwami – na nich układamy płytki ceramiczne.
Po zakończeniu prac glazurniczych możemy cieszyć się z samodzielnie wykonanego brodzika z płytek ceramicznych. Dodatkowo koszt takowego rozwiązania będzie tańszy o kilkaset złotych od zastosowania tradycyjnego brodzika.
Zdjęcia i playlista znajdziesz w poprzednim wpisie
„Odpływ liniowy – Bez brodzika – nowocześnie i ekskluzywnie”
Zródła: Jak mieszkać? GrafikaGoogle
Nasz glazurnik, bardzo nas namawiał na takie rozwiązanie w łazience na poddaszu, ale nie zdecydowaliśmy się, raz że kosztowna sprawa, dwa że nigdy nic nie wiadomo…, a nuż kiedyś to zacznie przeciekać na parter.
Klucz to dobra izolacja przeciwilgociowa. Poza tym – chciałbym sprostować – spadek nie tyle może 15 centymetrów – notabene nie rozumiem do końca co macie na myśli – tylko odpowiedni procent spadku w zależności od wielkości odwadanianej powierzchni. Im większy 'brodzik’ tym mniejszy spadek posadzki. Procent spadku to wysokość w centymetrach pokonana na długości metra – czyli 2% spadku to 2 cm na metrze. Polecam rozwiązanie w postaci jednokierunkowego spadku zakończonego odpływem liniowym a nie punktowym. Nie trzeba wtedy ciąć płytek po skosie, żeby wykonać spadek kopertowy do punktowego wpustu posadzkowego.
potwierdzam to co pisze Pan Lenartowicz, do łazienki idealnie nadaje się dobrze dobrany odpływ liniowy tylko ważne jest by dobrze wykonać izolację by nie było niepotrzebnych niespodzianek