Jest to już ostatni etap reportażu z mojej zabudowy telewizora w sypialni na poddaszu.
W konstrukcji zamontowałem taśmę led ze sterownikiem radiowym na pilota pełniącym funkcje włącznika on/off oraz ściemniacza mocy światła podświetlenia.
Zabudowa telewizora – Poprzednie etapy przedstawiałem cyklicznie we wpisach
[starlist]
- Rozpocząłem od poszukiwania inspiracji mojej zabudowy – wpis z 20 lutego 2012
- Pierwszy etap realizacji mojej zabudowy -budowa konstrukcji – we wpisie z dnia 2 maja 2012
- Drugi etap to malowanie konstrukcji – we wpisie z dnia 5 grudnia 2012
- Trzeci etap wieszanie uchwytu telewizora – wpis z dnia 20 grudnia 2012
[/starlist]
W końcu zabudowa doczekała się montażu podświetlenia taśmy led. Poniżej przedstawię Wam galerię zdjęć gotowej konstrukcji.
Do podświetlenia mojej zabudowy telewizora użyłem około 7 metrów taśmy led smd 3528 60 diód na metrze, kolor ciepły biały. Światło sterowane jest za pomocą radiowego pilota, za pomocą którego można płynnie ściemnić lub rozjaśnić światło, oraz je włączyć lub wyłączyć.
Na środkowym zdjęciu widać miejsce lutowania dwóch odcinków taśmy led, niestety nie zakupiłem tzw. szybkozłączki do taśm led, i musiałem sobie zlutować. Miejsce lutowania zalałem klejem na gorąco tzw. glueganem dla wzmocnienia miejsca połączenia.
A oto efekt końcowy…
Miejsce przyklejenia taśmy led
Na poniższych trzech zdjęciach widać miejsce przyklejenia taśmy led do konstrukcji, miejsce to nie jest do końca idealne, gdyż przy najmocniejszym natężeniu światła na ścianie widać wyraźny cień rzucany przez ściankę boczną profilu który wyraźnie wskazuje odcięcie światła na ścianie. Nie zmieniałam już tego miejsca, gdyż rzadko używam tego oświetlenia w najmocniejszym natężeniu, lubimy z żoną delikatną poświatę na ścianie, podświetlenie w 70% mocy światła taj taśmy led. W innych moich konstrukcjach z podświetleniem led, taśmę przyklejałem na ściance profilu. (odwrotnie niż na zdjęciach)
Kolejne zdjęcia w galeriach następnych miesięcy |
Jakieś pytania ? … zadaj w komentarzach
Super wygląda to podświetlenie ! odmienia pomieszczenie
Bardzo fajnie to wygląda, ciekawie prezentuje się czerwony kolor i dopasowany mebelek.
Bardzo ładny efekt, taśmy LED pozwalają stworzyć niesamowitą atmosferę.
Wspaniały pomysł. Efekt bardzo fajny a nie powinniśmy na tym stracić majątku 🙂 Fajna sprawa.
rewelacyjny efekt. gratulacje.
Właśnie tego szukałem. Bardzo mi się podoba takie podświetlenie. Dzięki za przydatną instrukcję. Zabieram się do pracy 😉
Wygląda naprawdę fajnie, choć ostatnio czytałem o nowej technologii: OLED – ciekawe jakby to mogło w niej wyglądać:D
Bardzo ciekawe i naprawdę praktyczne rozwiązanie. Sama biorę pod uwagę powieszenie tv na ścianie. Teraz przynajmniej wiem w jaki sposób to zrobić aby ciekawie się prezentowało.
A mam pytanie do jakiego zasilacza podłączyłeś ten ściemiacz bezprzewodowy ? Tzn. z jakim zasilaczem do LED ten ściemniacz współpracuje ?
tu akurat zastosowałem duży zasilacz (bo miałem miejsce) zasilacz impulsowy LED firmy Mean Well bodajże 60 W, myślę że ściemniacz nie będzie sprawiał kłopoty z żadnym zasilaczem 12v no chyba że za słabym.
Czyli taki zasilacz impulsowo stabilizujący 🙂 A czy zastanawialiście się nad mniejszym wykuszem na listwę LED – tzn. nie z profili 100mm, a np.: 75 lub 50 ? I gdzie ukryłes ten zasilacz ? 🙂
Spokojnie można zrobić mniejszy, z profilu UW 50 byłby też fajny. Zostawiłem sobie miejsce na zasilacz i ukrycie zapasu kabli w kolnej części, tam gdzie wchodzi szafka rtv.
Widzicie ja niestety robię to w kamienicy, jednak mniejsze profle nie wchodzą w grę, bo nie będzie efektu. Aby tak przykręcic profile do ściany muszę skuć tynk, który zasłanie totalnie nierównie ułożone cegłówki, męczyłem się tydzień, ale sie udało, robie dwie takie „wypchajścianki” jak to nazywam. Jedna ma 3×4 m druga 3×1,5m ponadto robie takie coś na suficie, ale nie całym tylko cos o wymiarach 3×0,5m, będą w tym zamontowane oczka LED i taśma LED. Jest hardkorowo, bo na suficie deski i kruszacu się tynk przyczepiony to wyschniętej trzciny, który służył budowniczym jako coś w stylu warstwy kontaktowej. Wszystkie stelaże już stoją. Teraz muszę je wykończyć.
Hej bardzo podoba mi się wasz projekt możecie dać jakiś namiar do siebie maila albo tel mam parę pytań:) z góry dzięki za odpowiedź
Super efekt 😀 muszę coś takiego u siebie w domku wykombinować 😛
Wygląda trochę biednie, osobiście dodałbym coś po prawej i lewej stronie ekranu, albo wymienił telewizor na większy 🙂
Ledy super wyglądają, mój brat podświetlił nimi meble i też mega efekt
Ekstra ! Muszę namówić męża, żeby też coś takiego zrobił w domu 🙂 A poza tym ładne wnętrze.
Naprawdę świetnie to wygląda. Zainspirowany twoim pomysłem wykonam coś podobnego u siebie.
Super to wygląda. Trzeba przyznać, że teraz wszędzie takie taśmy led montują – kuchnia, łazienka itp 🙂
A czy te tony ocynku nie grają kiedy pojawi się mocniejszy basik?? Ja rozumiem że tam sam telewizor, ale obawiam się że w moim przypadku taka konstrukcja brzydko by grała wpadając w wibracje…
Bardzo mi się podoba, czy można wykorzystać coś innego niż zwykłe taśmy led ?
Znacznie prościej zrobić zakup telewizora z podobnym efektem. Nazywa się chyba to ambilight, listwy są umieszczone na tylnej ściance telewizora i współpracuje ono kolorem z obrazem. Tylko u Philipsa widziałem takie rozwiązania, jak dotąd.
No tak, podświetlenie daje niesamowity efekt 😉
Wygląda ciekawie, przy planowanym już remoncie na pewno wypróbuję.
Jaki nazywa się ten kolor czerwony, ktoś wie? Piękny
Jakiej farby używaliście do ścian? Zboczenie zawodowe:)
Super pomysł! bardzo nie lubię, gdy telewizor jest jedynym źródłem światła w pokoju, zatem to dobre rozwiązanie i dla mnie 😉
wszędzie te ledy 😉 my podświetliliśmy schody
Efekt jaki dają taśmy led schowane w taki sposób wygląda bardzo fajnie. Do tego dochodzi jeszcze fajny kolor ściany. Zastanawia mnie tylko jedno. Czerwony jest dość mocnym kolorem. Nie męczy on oczu podczas oglądania telewizji?
Wygląda efektownie. Ciekawe urozmaicenie, które można w gruncie rzeczy bardzo łatwo wdrożyć. Zaczynam się zastanawiać, czy sam nie zrobić czegoś takiego u mnie w domu 😉
Bardzo podoba mi się zastosowane oświetlenie i instrukcja jak może wykonać samemu w domu 🙂 wygląda efektownie, choć jestem przeciwniczką telewizora w sypialni 🙂
Trzeba przyznać że efekt jest rewelacyjny. Światełka + czerwień… Tez takie chce! 🙂
Super rozwiązanie, ciekawy efekt wykorzystania taśm ledowych. Wyszło fajnie, a nie tandetnie, a łatwo to zepsuć 🙂
Taśmy LED stają się coraz popularniejsze. Tanieją, bo sprowadzane są z Chin, gdzie ich cena jest bardzo niska.
Fenomenalnie wyglądałoby to, gdybyśmy mieli jeszcze możliwośc zrobienia tzw. ambilight, gdzie kolor zmienia się wraz z kolorem dominującym na ekranie telewizora.
Kolejna super inspiracja. W mojej ocenie trzeba uważać tylko na odpowiednie spasowanie kolorów i w swoim salonie można uzyskać piękny efekt.
Wygląda to bardzo ciekawie, pewna alternatywa dla telewizorów z funkcją ambilight, które są wśród kupujących niezbyt popularne, nie wiem dlaczego – efekt jest rewelacyjny. Doskonale ogląda się telewizję w zaciemnionych pomieszczeniach, oczy mniej się męczą, a wygląd jest atrakcyjny. Gratuluję pomysłu własnoręcznego wykonania podświetlenia.
Bardzo fajny pomysł. Gratuluję
Nie pomyślałem wcześniej 🙁