Jak powszechnie wiadomo, ocieplanie budynku najlepiej zdaje rezultat, kiedy wykonujemy je od zewnętrznej strony. Są sytuacje, kiedy możemy sobie pozwolić wyłącznie na ocieplenie budynku od strony wewnętrznej. Ocieplanie od wewnątrz niesie jednak za sobą szereg wad. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się aerożele, dedykowane do ociepleń wewnętrznych. Co dobrego nam oferują?
Aerożel to nanoporowaty materiał izolacyjny uzyskany na bazie żelu krzemionkowego. Dzięki swojej strukturze w ponad 90 procentach aerożel wypełnia się powietrzem. Pozwala to na uzyskanie bardzo niskiego wskaznika przewodnictwa ciepła na poziomie poniżej 0,014 W/(mK). Aerożel występować może w postaci specjalnych mat izolacyjnych, w formie masy o strukturze szpachli, bądz jako preparat do aplikacji metodą natryskową.
Ocieplanie od wewnątrz zmniejsza dostępną przestrzeń, sprzyja tworzeniu się mostków termicznych i przyczynia się do powstawania wilgoci. Czy aerożele eliminują te problemy? Po części tak. Jeśli chodzi o docieplanie dzieki wykorzystaniu aerożelu w całości możemy wyeliminować problem mostków termicznych. Dodatkowo maty aerożelowe w porównaniu do chociażby wełny mineralnej, dzięki swojej niewielkiej grubości nie zmniejszają dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu. Można je stosować pod instalację ogrzewania podłogowego, na sufity i ściany.
Jeżeli chodzi o pózniejszą obróbkę ocieplonej powierzchni, masę aerożelową można szlifować do momentu uzyskania gładkiej powierzchni tak jak w przypadku tynków. Jeśli chodzi o malowanie tego typu powierzchni farbą jest to jak najbardziej możliwe. Należy jednak w takim wypadku pamiętać o uprzednim zagruntowaniu powierzchni. Czysty aerożel wykazuje właściwości wodochłonne. Jeżeli wykorzystamy aerożelową matę zamiast masy, jest ona wzmocniona specjalnymi włóknami, które chronią powierzchnię przed wnikaniem wody. Dodatkowo taka mata cechuje się wysoką plastycznością i doskonale tłumi dzwięki.
Niestety rozwiązanie aerożelowe pomimo swojego szeregu zalet posiada jedną, lecz niezwykle istotną wadę – jest bardzo kosztowne co stanowi poważną barierę dla inwestorów. Jeden litr masy pozwala na pokrycie jednego metra kwadratowego powierzchni. Cena litra masy waha się w granicach kilkudziesięciu złotych. Maty ociepleniowe to z kolei wydatek oscylujący w okolicach 200 złotych. Należy też pamiętać, że nie zawsze jedna warstwa ocieplenia wystarczy – druga warstwa podwaja więc i tak wysokie już koszty. To właśnie cena aerożelu nie pozwala wyprzeć mu z rynku takich materiałów jak styropiany czy wełna mineralna. Pozostaje więc nam czekać na rozwój technologii, a co za tym idzie upowszechnienie tańszych metod produkcji aerożelu, która nie obciąży kieszeni konsumenta.