Biurowce, fabryki oraz wszelkie budynki użyteczności publicznej muszą spełniać wiele norm bezpieczeństwa. Również w prywatnych budynkach, takich jak domy i mieszkania, zależy nam na tym, by czuć się w nich bezpiecznie i uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Jedno z najpoważniejszych zagrożeń to niewątpliwie pożar, dlatego należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia, które mogą zapobiec żywiołowi, a w ostateczności ułatwią akcję ewakuacyjną i zapobiegną rozprzestrzenianiu się płomieni. Wśród zabezpieczeń, oprócz systemów alarmowych, czujników dymu oraz gaśnic, wymienia się także drzwi ognioodporne. O tym, jaki model wybrać w zależności od tego, gdzie będą zamontowane, można przeczytać w tym artykule.
Drzwi wewnętrzne – biura, domy, hotele i wiele innych
Drzwi montowane w pomieszczeniach prywatnych oraz budynkach publicznych, poza tym, że powinny zapewniać bezpieczeństwo na wypadek zaistnienia pożaru, warto, aby posiadały także walory estetyczne. Przeciwpożarowe drzwi drewniane, uzupełnione stylowym przeszkleniem ognioodpornym będą prezentowały się kapitalnie w wielu wnętrzach. Niektóre firmy produkujące drzwi przeciwpożarowe oferują możliwość wykonania modeli zgodnie z indywidualnymi preferencjami konsumenta. Dzięki temu klient może zadecydować o tym jak będą wyglądać, a więc wybrać m.in. rodzaj wykończenia, np. kolor laminatu, forniru, powłoki malarskiej, a nawet kamienia. Świetnym rozwiązaniem, zastosowanym w wielu rodzajach drzwi wewnętrznych jest także izolacyjność akustyczna. Jest to szczególnie przydatne w wielu biurach, gdzie odbywają się ściśle tajne rozmowy, a także wszędzie tam, gdzie jest wymagana pełna prywatność osób przebywających w danym pomieszczeniu. W wielkich przestrzeniach, przeznaczonych m.in. do organizowania konferencji, wykładów i zebrań, zgodnie z zasadami BHP, montuje się drzwi dwuskrzydłowe, które w razie pożaru, mają za zadanie ułatwić drogę ewakuacji. Podobnie jak w powyższym przypadku, mogą one być wykonane z drewna, chociaż modele wykonane wysokiej jakości stali (blachy stalowej ocynkowanej), sprawdzą się równie dobrze.
Zabezpieczenia przeciwpożarowe stosowane w wielkich przestrzeniach
Na terenie wielkich parkingów, lotnisk, magazynów czy też fabryk, a więc wszędzie tam, gdzie ze względu na przepływ dużej liczby ludzi lub konieczność transportu wielkogabarytowych urządzeń, nie można zamontować tradycyjnych drzwi ppoż, stosuje się specjalne kurtyny przeciwpożarowe i bramy rolowane. Rozwiązania tego typu nie tylko zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożaru, ale także służą do podzielenia przestrzeni na poszczególne strefy bezpieczeństwa. Są one wykonane z niepalnej tkaniny umieszczonej na dwóch specjalnych wałach, która w razie niebezpieczeństwa automatycznie się wysuwa. Ponadto, niektóre z tego typu zabezpieczeń są zsynchronizowane z systemem alarmowo-pożarowym SAP, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo w czasie pożaru.
Niezależnie od rodzaju pomieszczenia w jakim chcemy zamontować drzwi ppoż, przy ich wyborze należy koniecznie zwrócić uwagę na to, by technologia w nich zastosowana była zgodna z poszczególnymi klasami odporności ogniowej, a także posiadała aprobatę techniczną oraz odpowiednie certyfikaty zgodności. Zanim więc drzwi zostaną dopuszczone do sprzedaży, muszą przejść szereg testów oraz szczegółową kontrolę jakości.
Jeżeli szukasz drzwi ognioodpornych, które spełniają standardy bezpieczeństwa, a dodatkowo mogą być wykonane zgodnie z Twoimi indywidualnymi preferencjami, zajrzyj na: https://www.mercordoors.com/pl/site/mercordoors/ i zapoznaj się z ofertą.