Cegła to popularny materiał, używany w architekturze od zamierzchłych czasów. Jej nieprzemijający charakter sprawia, że sięgamy po nią we wnętrzach niezależnie od stylu i rodzaju pomieszczenia. Czerwona cegła na ścianie, bielona lub w odcieniach szarości – każdy z wariantów wprowadza awangardowy charakter. Jak najlepiej wykorzystać jej potencjał w modnych przestrzeniach?
Do jakich wnętrz pasuje cegła?
Cegła to materiał bardzo uniwersalny – pasuje do wielu estetyk i sprawdzi się w niemalże każdym pomieszczeniu, jednak ze względu na jej wyrazisty rysunek, lepiej wygląda na większych metrażach. W nadmiarze może optycznie przytłoczyć i zmniejszyć pomieszczenie, dlatego warto stosować ją jako dodatek do podkreślenia fragmentu ściany, kominka czy klatki schodowej.
Cegła to doskonały wybór do wnętrz mieszkalnych w stylu nowoczesnym, rustykalnym, industrialnym, skandynawskim czy eklektycznym. Doskonale łączy się z innymi nowoczesnymi materiałami, takimi jak beton, stal i szkło. Stara cegła na ścianie stworzy piękną dekorację salonu, przedpokoju czy jadalni – wszędzie tam, gdzie chcemy wyeksponować jej oryginalny rysunek. Czerwona cegła w kuchni lub łazience z pewnością doda im unikalnego charakteru.
Jak zabezpieczyć cegłę w kuchni?
Cegłę możemy zastosować w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach, takich jak kuchnia lub łazienka. Jeśli jednak jej porowata powierzchnia będzie narażona na kontakt z wodą czy pryskającym tłuszczem (w okolicy kuchenki lub pod prysznicem), cegła musi zostać odpowiednio zaimpregnowana lub zabezpieczona specjalistycznym preparatem. Osady z wody i tłuszczu powodują powstawanie nieestetycznych zacieków na jej powierzchni, które trudno wyczyścić. Chemiczny impregnat stworzy na powierzchni cegły powłokę hydrofobową, czyli niewidoczną barierę zapobiegającą działaniu wilgoci, brudu grzybów i pleśni. Alternatywą dla środków chemicznych może być też bezbarwne szkło. Zwróćmy jednak uwagę na grubość i rodzaj wzmocnienia szkła: polecamy bezpieczne szkło klejone lub hartowane, niewrażliwe na wysokie temperatury, zarysowania i wilgoć.
Cegła we wnętrzach – walory estetyczne i zdrowotne
To materiał z charakterem, którego trójwymiarowa struktura załamuje światło, tworząc oryginalny efekt dekoracyjny. Ze względu na szeroką gamę odcieni, cegła sprawdzi się jako dodatek do wielu stylów wnętrzarskich.
Cegła jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci, a nawet ognia. Właściwości mrozoodporne sprawiają, że doskonale nadaje się jako cegła dekoracyjna na elewacje. Jest wiele rodzajów cegły suszonej, ceramicznej, wapienno-piaskowej, szamotowej, magnezytowej czy klinkierowej. Każda z nich ma inne właściwości, dlatego przed zakupem upewnijmy się, że nadaje się do stosowania na wybranej przez nas powierzchni.
Cegła jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym. Wycisza pomieszczenia, dlatego doskonale sprawdza się w pomieszczeniach położonych przy ruchliwej ulicy. Zimą kumuluje i utrzymuje ciepło, latem zapewnia przyjemną ochłodę. Glina, z której wykonana jest cegła, wpływa na poprawę mikroklimatu we wnętrzach. Ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego tak chętnie lubimy się nią otaczać.
Cegła ma również kilka wad i przeciwwskazań, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych:
- Waga cegieł – ceramiczna i cementowa cegła jest materiałem ciężkim, dlatego surowy materiał nie nadaje się do stosowania na całej powierzchni niektórych stropów lub ścian. Alternatywą mogą być płytki klinkierowe, ceramiczna cegła z fugą, cięta lub tapeta pianka 3d.
- Cegła optyczne zmniejszenie wnętrza – to wizualnie „trudny” materiał, dlatego lepiej stosować ją w dużych przestrzeniach lub jako dekoracyjny dodatek do podkreślenia aranżacji. Dla przeciwwagi, wnętrze z ceglaną ścianą możemy uzupełnić gładkimi powierzchniami lub wybrać cegłę w jasnym, np. bielonym odcieniu.
Przeczytaj jak wybrać najlepsze płytki drewnopodobne i jak zastosować je w nowoczesnych wnętrzach.
Ile kosztuje cegła na ścianę?
Cegła dobrej jakości jest materiałem drogim, kosztuje od kilku do kilkunastu złotych za sztukę, w zależności od rodzaju i kształtu. Dlatego, jeśli szukamy oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych w dobrej cenie, warto poszukać cegły porozbiórkowej, która świetnie podkreśli charakter loftowych i industrialnych wnętrz, lub wybrać któryś z wcześniej wspomnianych, lekkich alternatyw: klinkieru, tapety lub płytek ceramicznych.
Cegła albo płytki ceglane wyglądają dobrze, nie są też trudne w utrzymaniu czystości, polecam fachowców a nie marketowych „doradców” – wybraliśmy z mężem Ceglany Renesans