Domy szeregowe cieszą się coraz większą popularnością. Poszczególne segmenty są optymalnie zaprojektowane oferując komfort życia niemal jak w domu jednorodzinnym. Szeregówki stanowią ciekawą opcję pomiędzy życiem w bloku, a mieszkaniem w domu, którego zakup zdecydowanie przekracza możliwości finansowe wielu inwestorów. I choć nie są pozbawione minusów, mają sporo zalet, które przemawiają za ich zakupem.
Lokalizacja i infrastruktura
Osiedla domów szeregowych powstają w miastach lub na ich obrzeżach na obszarze, który albo już jest dobrze zurbanizowany, albo sukcesywnie zaopatrywany jest w niezbędną do życia infrastrukturę. Zachęcając nabywców do zakupu segmentu, deweloper często utwardza drogę dojazdową, dba o oświetlenie. W niedługim czasie powstają szkoły, przedszkola, place zabaw, tereny rekreacyjne, sklepy, punkty usługowe i przystanki komunikacji miejskiej umożliwiające szybki dojazd do wszystkiego, co miasto ma do zaoferowania. Poza tym mieszkańcy nie muszą się martwić o brak miejsc postojowych, co ma niestety często miejsce na tzw. blokowiskach. Każdy z segmentów ma swoje własne miejsce postojowe, a czasem nawet garaż.
Własny ogródek
Ogródki, które przynależą do poszczególnych segmentów nie osiągają raczej spektakularnych rozmiarów. Basenu w nich nie wybudujemy, jednak miejsce na zestaw mebli wypoczynkowych, piaskownicę dla dziecka, kawałek trawy na psie harce i małą rabatę zmieścimy w nich bez problemu. I to właśnie stanowi dla wielu argument przemawiający za zakupem tego typu domu. Ten mały kawałek zieleni, mały, ale własny, zaspokaja potrzebę wakacyjnego grillowania, niedzielnych śniadań na tarasie, porannych ćwiczeń jogi, realizacji ogrodniczych pasji, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, leniwego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Koszty
Porozmawiajmy o pieniądzach, bo to one często przekreślają marzenia o własnym domu lub pozwalają na jego realizację. W przypadku zakupu domu w zabudowie szeregowej możemy się spodziewać niższych kosztów zakupu działki niż w przypadku domu wolnostojącego. (tego typu domy można budować na węższych ale i tańszych parcelach niż domy wolnostojące). Co więcej, koszty zakupu segmentu na obrzeżach miasta można porównać z kwotą jaką musimy wydać na mieszkanie w centrum. Pierwsza opcja oferuje nam dodatkowo własny kawałek zieleni przy podobnym budżecie. W związku z tym, iż w domach szeregowych poszczególne segmenty łączą się z sąsiednimi, jedną lub dwoma ścianami, koszty budowy inwestycji są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku domu wolnostojącego. Budżet na przyłączenie mediów rozkłada się między kilku inwestorów, podobnie jak koszty eksploatacyjne tzw. części wspólnych, jak utrzymanie czystości chodników, np. odśnieżanie, koszty wywozu śmieci, prace konserwacyjne. Również koszty ogrzewania w okresie zimowym nie uderzą właścicieli szeregówek tak bardzo po kieszeni, jak tych, którzy mieszkają w domu wolnostojącym. Mieszkania w segmentach środkowych akumulują ciepło pochodzące od sąsiadów, dzięki czemu można przyoszczędzić i trochę przykręcić kaloryfery.
Architektura i estetyka osiedla
Mieszkanie w tzw. „szeregówce” stanowi pewien kompromis. To coś w rodzaju złotego środka pomiędzy życiem w bloku, a życiem w domu wolnostojącym. Skromniejsze środki finansowe nie pozwalają zainwestować w dom wolnostojący, jednak nie ograniczają nas na tyle byśmy musieli do końca życia mieszkać w bloku. Choć w większości mieszkania mają taki sam rozkład, aranżacja już nie musi być taka sama i może wyrażać nasze indywidualne upodobania. Czasem nawet na etapie budowy w porozumieniu z architektem możemy dokonać pewnych modyfikacji dostosowując przestrzeń do indywidualnych potrzeb.
Osiedle domów w zabudowie szeregowej zazwyczaj sąsiaduje z niską architekturą, co daje pewność, że w niedalekiej przyszłości nie wyrośnie nam przed oknami wieżowiec z głową w chmurach. Elewacja budynków raczej ogranicza możliwość własnej inwencji, jednak to że wszystko jest jednolite można uznać za atut. Dzięki temu osiedle jest uporządkowane, estetyczne i stylistycznie harmonijne. Domy zbudowane według jednego projektu stoją dokładnie w tym samym miejscu na działce, tą samą częścią budynku do ulicy (co w przypadku domów wolnostojących nie jest takie oczywiste). Wszystkie mają identyczny kształt i kolory. Osiedlowa infrastruktura zwykle powstaje w miarę zasiedlania poszczególnych budynków – chodniki są nowe, oświetlenie ulic nowoczesne, drogi dojazdowe pozbawione dziur i kolein, zieleń zadbana, a place zabaw dla dzieci mają sprawnie działający sprzęt. Poszczególne elementy osiedla wyglądają spójnie, a przestrzeń optymalnie odpowiada na potrzeby mieszkańców.
Relacje sąsiedzkie
Jeżeli osiedle jest niewielkie, ludzie są mniej anonimowi, znają się, a to sprzyja budowaniu sąsiedzkich relacji i zacieśnianiu więzi. I mimo iż sąsiadów dzieli tylko ściana, to każda rodzina ma odrębne wejście do domu, a wychodząc do własnego ogrodu ma możliwość spędzania czasu zgodnie z własnymi upodobaniami.
Życie w domu szeregowym możemy potraktować jako namiastkę życia w domu wolnostojącym, na który nas nie stać…możemy. Możemy jednak zmienić nastawienie i spojrzeć na sprawę inaczej. W innym świetle dom szeregowy może stanowić połączenie, w którym optymalne wykorzystanie przestrzeni, atrakcyjna cena , niezależność większa niż w bloku i koszty eksploatacyjne niższe niż w domu jednorodzinnym tworzą całość, która stanowi ciekawą propozycję na życie, niewątpliwie wartą rozważenia.
źródło zdjęć: abcnieruchomosci.pl, dom.gratka.pl, otodom.pl, edomus.pl