W marketach budowlanych znajdziemy wiele modeli skrzydeł drzwiowych montowanych jako drzwi wewnętrzne. Czasem jednak okazuje się, że mimo bogatej oferty, żaden model nie trafia nam w gust lub zwyczajnie nie odpowiada naszym potrzebom i projektowi domu. Niezależnie od tego czy kupujemy drzwi z gotowej oferty czy zamawiamy indywidualny projekt, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, jakimi są, m. in.
Rozmiar drzwi
Każdy kraj ustala własne normy dotyczące wymiarów drzwi. W Polsce wyrażane są one w milimetrach, dla wysokości 2, 030 mm oraz dla szerokości 744 mm, 844 mm lub 944 mm. To szerokości dla drzwi najczęściej dostępnych na rynku tzw. „70”, „80′ i „90”. Oczywiście istnieją również modele drzwi węższych i szerszych wykraczające poza standardową ofertę, jednak znacznie trudniej je zdobyć. W tej sytuacji ich wykonanie najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która dostosuje wymiary płyty drzwiowej, jej styl, kolor stolarki, a także materiał, z której powstaną drzwi.
Kierunek otwierania drzwi
Zamawiając drzwi lub wybierając je z katalogu gotowych propozycji należy uwzględnić kierunek ich otwierania. Jeżeli otwieramy skrzydło i chwytając klamkę prawą ręką przyciągamy je do siebie, drzwi takie nazwiemy prawymi, jeżeli natomiast chwytamy klamkę lewą ręką, drzwi nazwiemy lewymi. Dla codziennej wygody niebagatelne znaczenie może mieć również kierunek otwierania drzwi do wewnątrz lub na zewnątrz. Najłatwiej to określić wskazując montaż zawiasów. Obecność zawiasów w danym pomieszczeniu będzie wskazywała, że drzwi otwierają się właśnie do wnętrza tego pomieszczenia. Chcąc zrezygnować z widocznych zawiasów można wybrać specjalny model ościeżnicy bezprzylgowej. Dzięki temu zawisy zostaną ukryte częściowo w ościeżnicy, a częściowo w skrzydle drzwi.
Drzwi w miejscach szczególnych
O ile drzwi do pokoju nie muszą mieć wentylacji, o tyle te w łazience, ubikacji, kuchni, garderobie czy miejscu przeznaczonym do prania i suszenia powinny być w taki system wyposażone. To nic innego jak kratki lub dziurki wentylacyjne umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza.
Ościeżnica
Spośród dostępnych na rynku ościeżnic możemy wybrać wspomniane bezprzylgowe, które pomogą ukryć zawiasy, ale zapewnią mniejszy komfort akustyczny niż ościeżnice przylgowe, o bardziej skomplikowanym przekroju, z widocznymi zawiasami. W starszym budownictwie spotkamy najczęściej ościeżnice przylgowe wykonane z metalu, w nowszym możemy zastosować wersję bezprzylgową wykonaną z MDFu lub litego drewna.
Warto pamiętać o tych kilku kwestiach, bo o ile w przypadku zakupu nieodpowiednich drzwi w markecie możemy jeszcze liczyć na wymianę modelu, o tyle w przypadku drzwi zamówionych na wymiar z wykonaniem korekty może być o wiele trudniej.