Energooszczędna elewacja typu podwieszanego są coraz popularniejsze na polskim rynku. Stosuje się je głównie w obiektach typu biurowce czy też budynku użyteczności publicznej. W tym artykule przybliżę koncepcję tego rodzaju wykończenia budynku oraz jego cechy charakterystyczne.
Budowa elewacji podwieszanej wentylowanej
W tym typie elewacji występuje konstrukcyjny rozdział funkcji izolacji termicznej i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Na powierzchni zewnętrznej budynku zamocowany jest stelaż drewniany lub wykonany ze stalowych profili. Przestrzeń wentylacyjna między warstwami pozwala na odprowadzenie wilgoci po prostu przez cyrkulację powietrza. Dzięki temu zarówno cześć izolacyjna, jak i konstrukcja są suche. Do budowy tego rodzaju elewacji stosuje się cementowo- włókniste płyty. Płyty mocowane są na stelażu za pomocą zszywek lub wkrętów.
Płyty elewacyjne (siniat.pl)
Głównym składnikiem płyt jest cement, a dzięki zastosowaniu substancji podnoszących pH są one odporne na wilgoć i pleśń. Cechują się także wysoką ogniotrwałością oraz wytrzymałością mechaniczną. Charakterystyczna budowa płyt elewacyjnych pozwala na stworzenie elewacji o doskonałej izolacyjności akustycznej.
Wykończenie elewacji podwieszanej wentylowanej
W ostatnim etapie na płyty elewacyjne nakładany jest specjalny tynk. Wybierając produkt trzeba sprawdzić, czy jest on przeznaczony do stosowania na elewacji wentylowanej. Miejsca narażone na uszkodzenia np. narożniki należy wzmocnić przed położeniem zewnętrznej warstwy tynku.
Zalety elewacji podwieszanej wentylowanej
To innowacyjne rozwiązanie jest coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na doskonałe parametry techniczne, ale także cenę. Warto też zauważyć, że ze względu na to, że użyte są tutaj naturalne surowce, to system elewacji wentylowanej jest również ekologiczny. Duży wybór tynków przeznaczonych do elewacji wentylowanej daje także możliwość zaspokojenie różnych wymogów estetycznych.