Dobrze urządzona kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale nie możemy zapominać również o jej estetyce. Jak możemy zaaranżować ją stylowo i niskim kosztem?
Na wykonanie kuchni najlepiej poświęcić więcej czasu niż na inne pomieszczenia. To właśnie w niej ważne jest uzyskanie jak najlepszej funkcjonalności oraz ergonomii – powinna być w pełni przystosowana do wykonywania codziennych prac takich jak gotowanie, podawanie posiłków i sprzątanie.
Jednak wymarzona kuchnia musi być nie tylko łatwa w obsłudze, ale również powinna wpisywać się w nasz gust. Jak stworzyć przestrzeń, która będzie perfekcyjna pod każdym względem?
Meble na zamówienie czy ze sklepu?
Dzisiaj większość osób urządzających kuchnie decyduje się na zakupienie mebli na wymiar – są one wtedy projektowane i produkowane na indywidualne zamówienie zgodnie z życzeniem klienta. Takie umeblowanie może być nie tylko dopasowane do pomieszczenia pod względem wymiarów, ale również możemy wybrać interesujące nas materiały.
Zatem meble na zamówienie to kapitalny wybór, ale musimy liczyć się wtedy z dość wysokimi wydatkami. Tańszym rozwiązaniem będzie zakupienie gotowych mebli ze sklepu. Niestety, nie zawsze są one wtedy w pełni dopasowane do wymiarów wnętrza, ale mogą być estetyczne i mogą kosztować nas nawet kilkukrotnie mniej niż zlecenie kuchni na wymiar.
Kuchenne AGD – wolnostojące czy do zabudowy?
Wraz z wyborem odpowiednich mebli kuchennych warto także zastanowić się nad doborem artykułów gospodarstwa domowego. AGD możemy kupić jako wolnostojące lub do zabudowy. Co będzie tańsze?
Mniej zapłacimy za kuchenne AGD wolnostojące – co ważne, nie musi być ono także nieestetyczne. Do wyboru mamy wiele efektownie wyglądających sprzętów, które nie wymagają zabudowy. Wybierając AGD do zabudowy, musimy liczyć się z wyższymi kosztami samych sprzętów oraz mebli do zabudowy.
Blat kuchenny – płyta laminowana, drewno czy kamień?
Dużo problemów przy urządzaniu kuchni sprawia też dobór właściwego blatu kuchennego. Aktualnie do dyspozycji mamy kilka różnych typów materiałów, a mianowicie płyty laminowane, drewno oraz kamień – głównie granit. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto poznać je przed podjęciem decyzji.
Gdy zależy nam na niskim koszcie i trwałości, warto wybrać blaty z płyty laminowanej. Są one również estetyczne i możemy wybrać je w wielu wzorach – przypominające drewno, kamień, beton. Takie blaty są także łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą niszczyć się pod wpływem nadmiernego ciepła i ostrych przedmiotów.
Droższe są blaty drewniane i kamienne. Są jednak bardzo eleganckie i stylowe, a także można je odnawiać, co nie jest możliwe w przypadku blatów z płyty laminowanej. Gdy nie chcemy jednak znacząco podwyższać kosztów wykończenia kuchni, warto postawić na dobrej jakości blaty laminowane.
Zlewozmywak w kuchni – co wybrać?
Najmniej zapłacimy za zlewozmywaki stalowe, ale obecnie mają one również mocną konkurencję w postaci bardziej wytrzymałych i estetycznych modeli.
Dzisiaj do kuchni o różnych stylach chętnie wybierane są zlewozmywaki granitowe. Taki zlew dodatkowo wcale nie kosztuje bardzo dużo – jednokomorowy model możemy zakupić już poniżej 300 złotych (przykładowy link do oferty zlewów jednokomorowych), dlatego nie musimy wcale podwyższać znacząco budżetu na wykończenie kuchni. Na to rozwiązanie w 2018 roku stawia bardzo dużo posiadaczy nowych mieszkań i domów.
Nie można zapominać o oświetleniu kuchennym
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o odpowiednim oświetleniu kuchennym – ma ono szczególne znaczenie, ponieważ powinno zapewniać komfortową pracę w kuchni.
Dzisiaj bardzo często do kuchni wybierane jest oświetlenie LED w postaci oczek i taśm ledowych. Jest niedrogie, energooszczędne, żywotne i daje bardzo atrakcyjny efekt, a przy tym jest również funkcjonalne. Możemy oświetlić nim nie tylko całą kuchnię, ale też jej poszczególne elementy jak zlew, kuchenkę, a nawet wnętrza mebli – witryn, szuflad.
Zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy? Nie każdy korzysta z mikrofali lub ze zmywarki. Jak duży zlew? Czasem wystarczy jednokomorowy. Można też zabudowane szafki zostawić tylko na dole, a na górę dać otwarte półki – mają dużo uroku, a na pewno są tańsze.
O funkcjonalności kuchni polecam też tutaj h++ps://building-companion.pl/artykul/idealnie-zaprojektowana-kuchnia-w-5-krokach