Zaopatrując swój zakład obróbki metalu, musimy dokładnie przemyśleć każdy zakup. Marka urządzenia, typ technologii, cena, dane techniczne – to tylko kilka z czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jeśli chcemy postawić na automatyzację i zależy nam na masowej obróbce, to warto zastanowić się, czy nie chcemy zainwestować we frezarkę CNC do metalu.
Czym jest frezarka?
Frezarka do metalu to urządzenie, które zajmuje się typem obróbki zwanym frezowaniem, które polega na skrawaniu materiału. W procesie tym narzędzie wykonuje ruch obrotowy, a ruch posuwowy wykonywany jest również przez narzędzie bądź przedmiot obrabiany. Frezowanie służy obróbce płaszczyzn, nacinaniu gwintów, wykonywaniu kół zębatych tudzież wykonywaniu rowków. Warto zaznaczyć, że podczas procesu krawędzie frezu nie pracują jednocześnie, ale kolejno jedna po drugim. Dzięki temu, urządzenie utrzymuje z łatwością optymalną temperaturę, nie przegrzewając się.
Wyróżnić można różne typu frezowania. Walcowe polega na zajęciu przez oś frezu położenia równoległego do powierzchni obrabianej. W czołowym położenie to jest prostopadłe. We frezowaniu skośnym mamy do czynienia z sytuacją, w której to oś obrotu freza tworzy z obrabianą powierzchnią kąt pomiędzy 0 a 90 stopni.
Technologia frezarek numerycznych
Frezarki CNC do metalu to właśnie urządzenia, które zajmują się wspomnianym procesem skrawania. Czym się różnią więc od standardowych modeli frezarek? Maszyny klasyczne mają to do siebie, że do pracy wymagają ciągłej aktywności użytkownika. Obsługa takich urządzeń wymaga nie tylko znajomości technologii, ale również dobrego obeznania w rzemiośle. Tylko w ten sposób będziemy w stanie dobrze wykonać swoją pracę. We frezarkach CNC do metalu sprawa wygląda inaczej.
Urządzenia te sterowane są numerycznie, co oznacza, że posiadają specjalne oprogramowanie komputerowe, które pozwala na odpowiednie ustawienie sekwencji działań maszyny, które będzie powtarzała w cyklu. Pozwala to na automatyzację pracy, nie wymaga stałej uwagi użytkownika oraz zwiększa wielokrotnie wydajność. Frezarki CNC do metalu są stosowane w wielkopowierzchniowych zakładach właśnie po ty, by uzyskać w nim jak największe efekty pracy. Taka maszyna posiada ogromne możliwości, wymaga jednak odpowiedniej znajomości swojego oprogramowania, by móc jej używać z jak największą wydajnością.
Wady i zalety frezarek CNC do metalu
Frezarki CNC do metalu to bardzo zaawansowane urządzenia, jednak jak w przypadku każdej innej maszyny – ma swoje mocne i słabe strony. Zacznijmy od zalet. Jak już wspomnieliśmy wyżej, maszyny te są bardzo wydajne i zwiększają w dużym stopniu szybkość pracy w zakładzie. Mogą obrobić o wiele więcej materiału w danym okresie, niż zrobiłby to nawet najlepiej wyszkolony rzemieślnik z pomocą zwykłej frezarki. Jak twierdzi dystrybutor maszyn do metalu JP-Tech (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-metalu), frezarki CNC do metalu są niezastąpione, jeżeli zajmujemy się masową obróbką.
Wśród wad maszyn numerycznych najczęściej wymienia się ich wysoką cenę i drogi serwis. Nie jest to zresztą nic dziwnego. Tak zaawansowane technologicznie urządzenia wymagają regularnego doglądania, po to by mogły sprawnie pracować. Trzeba również pamiętać, że do obsługi frezarki CNC do metalu potrzebne nam będzie wcześniejsze przeszkolenie zarówno z pracy z oprogramowaniem jak i przepisów BHP. Czasem wymienia się również, że numeryczne frezarki nie są w stanie nigdy zastąpić rękodzieła prawdziwego profesjonalisty, a jedynie będą je imitować.
Frezarki CNC do metalu to urządzenia przeznaczone do masowej obróbki. Sprawdzają się w warsztatach i zakładach, w których ilość wykonywanej pracy przerasta możliwości zatrudnionych specjalistów. W ten sposób nie zmniejsza się jakość pracy w warsztacie, a zwiększa wydajność.