Każdy mężczyzna chciałby posiadać w swoim domu narzędzia każdego rodzaju. Wiadomym jest, że te podstawowe, jak np. młotek czy kombinerki, zapewne znajdują się w zasobie każdego gospodarstwa.
Są potrzebne do tego, by w razie awarii, można było natychmiastowo zadziałać. Niestety istnieją również takie urządzenia, które niewiele osób posiada w domu. Są one przeznaczone do wykonywania konkretnych prac specjalistycznych. W dzisiejszych czasach mamy styczność z ogromnym rozwojem nauki i techniki. W związku z tym na rynku można znaleźć różne urządzenia, posiadające niezwykłe funkcje. Są one nie tylko bardzo przydatne przy wykonywaniu wielu prac, ale również znacznie poprawiają jakość ich wykonania.
Giętarka trzpieniowa
Jednym z takich narzędzi jest właśnie giętarka – narzędzie, które z pewnością posiada każdy hydraulik i blacharz. Z jej pomocą praca może zostać wykonana o wiele szybciej i precyzyjniej. Tak, jak w przypadku innych narzędzi, wyróżnia się różne rodzaje giętarek. Jednym z nich jest giętarka trzpieniowa, która jest dość specyficznym modelem. Jej zadaniem jest precyzyjne i bardzo dokładne zginanie różnego rodzaju prętów oraz rur. Giętarka trzpieniowa w ABH Maszyny charakteryzuje się niezwykłą dokładnością.
Ze względu na swoje duże gabaryty giętarka trzpieniowa stanowi wyposażenie warsztatów, które zajmują się gięciem rur i profili. Jej zaletami są przede wszystkim możliwości programowania licznych gięć, możliwości szybkiej wymiany form na inne średnice oraz możliwość uzyskania wysokiej jakości zgięć. W szczególności narzędzie to doskonale radzi sobie z gięciem rur o różnych przekrojach – owalnym, okrągłym, prostokątnym bądź kwadratowym. Służy zazwyczaj do gięcia zwykłej, specjalnej oraz nierdzewnej stali oraz takich materiałów, jak miedź, aluminium czy mosiądz.
Praca giętarki trzpieniowej
Praca giętarki trzpieniowej kontrolowana jest przez przede wszystkim przez centralny układ hydrauliczny. Gięcia wykonywane przez to urządzenie polegają na owijaniu rury wokół stale kręcącego się wzornika, który posiada odpowiednią strukturę z rowkami oraz na wprowadzaniu do wnętrza rury giętkiego, ale jednocześnie sztywnego trzpienia.
Została ona wyposażona w podajnik rur, dzięki któremu istnieje możliwość wykonywania sekwencji samoczynnych gięć. Podajniki te zazwyczaj napędzane są za pomocą serwomotorów. Gięcie rur zaś to proces elektryczny bądź hydrauliczny. Giętarki trzpieniowe umożliwiają zazwyczaj zginanie rur w obie strony, a dodatkowo pozwalają zmieniać ustawienia matryc w taki sposób, aby podczas jednej operacji umożliwić gięcie różnych promieni.
Giętarka trzpieniowa to z pewnością jeden z wielu elementów wyposażenia warsztatów hydraulicznych i blacharskich. Z jej pomocą usługi są wykonane względnie szybko, fachowo, a przede wszystkim zgodnie z najwyższymi standardami.