1
Opublikowany 25 lutego 2016 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Panele ogrodzeniowe czy siatka ogrodzeniowa – co wybrać?Siatka i panele to najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń. Ich zaletą jest nie tylko dość szybki i łatwy montaż, ale też niższa cena w porównaniu do ogrodzeń murowanych i kutych. Jednak panele i siatki także różnią się od siebie, między innymi technologią wykonania i rodzajem stosowanych materiałów. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Panele i siatki ogrodzeniowe sprawdzają się głównie na działkach o dużej powierzchni. Odpowiednio dobrane ogrodzenie powinno nam przede wszystkim służyć przez długie lata, być estetyczne, funkcjonalne i łatwe w konserwacji oraz zabezpieczać posesję.

Siatki ogrodzeniowe

Ogrodzenie z siatki jest bardzo często i chętnie stosowanym rozwiązaniem. Ogrodzenie z siatki plecionej może jednak ulegać wgnieceniom oraz odkształceniom, a jego montaż niekiedy przysparza pewnych trudności. Decydując się ten wariant musimy zastosować odkosy przy słupach narożnych, a na dole i górze ogrodzenia użyć drutów naciągowych.

Innym rodzajem siatki ogrodzeniowej jest siatka zgrzewana, zbudowana ze zgrzanych ze sobą na stałe drutów. Siatka zgrzewana jest łatwiejsza w montażu, a ponadto bardziej sztywna niż pleciona, dzięki czemu wykazuje większą odporność na odkształcenia.

Powłoka siatki ogrodzeniowej

Siatki ogrodzeniowe najczęściej produkowane są z drutu ocynkowanego lub pokryte powłoką z PCV. Siatka z drutu ocynkowanego charakteryzuje się dużą wytrzymałością, lecz występuje wyłącznie w jednym – srebrnym – kolorze. Jeśli ten aspekt ma dla nas znaczenie, lepszą propozycją będzie siatka z powłoką z PCV, dostępna w wielu kolorach. Takie ogrodzenie będzie jednak podatne na korozję i mniej odporne na kaprysy pogody.

Panele ogrodzeniowe

Panele ogrodzeniowe sprawdzają się zarówno na prywatnych posesjach, jak i obiektach przemysłowych czy publicznych. Panele najczęściej wykonane są z drutów stalowych o różnej średnicy, które są ze sobą zgrzewane. Druty stosowane w produkcji paneli są zazwyczaj mniej elastyczne i grubsze niż w przypadku siatek ogrodzeniowych, przez co są znacznie trwalsze, wytrzymalsze i zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa.

Panele do budowy ogrodzenia kupuje się na sztuki, dostosowując ich ilość oraz rozmiar do powierzchni i rodzaju terenu. Do paneli należy dobrać słupki i obejmy montażowe, przykładowo z Castoramy, stanowiące podstawę konstrukcji ogrodzenia i służące do jego zamocowania. Co bardzo istotne, panele ogrodzeniowe muszą zostać zabezpieczone przed korozją. W przeciwnym razie mogą szybko stracić swoje walory estetyczne.

Dla wielu osób ogromne znaczenie może mieć także fakt, że panele ogrodzeniowe są tańsze niż tradycyjne ogrodzenia kute. Ponadto dobrze wpisują się one w krajobraz, głównie za sprawą dużej różnorodności kształtów i możliwości malowania paneli.

Choć trzeba za nie zapłacić nieco więcej niż za siatkę ogrodzeniową, znacznie lepiej się od niej prezentują, są trwalsze, a dodatkowo – zdecydowanie łatwiejsze w montażu.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz