0
Opublikowany 6 sierpnia 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Wycenianie nieruchomości – dlaczego go potrzebujemy?

urban-one-wycena-nieruchomosci
urban-one-wycena-nieruchomosci

Najczęstszą przyczyną wyceniania nieruchomości jest chęć jej sprzedaży. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, kiedy taka wycena będzie niezbędna. W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego, bank z pewnością zażąda właściwej wyceny nieruchomości, aby móc określić swoje zabezpieczenie.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku podziału majątku, który występuje chociażby przy rozwodzie. Musimy pamiętać, że również przy określaniu podatków, czy czynszu za wynajem musimy dysponować odpowiednią wyceną.

Jak się za to zabrać?

Lokal usługowy, mieszkanie, czy dom wolnostojący – nie ma to większego znaczenia w zakresie podstawowych zasad wyceniania nieruchomości. Wszystkie zawarte są w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Nie każdy jednak chce zagłębiać się w meandry artykułów i paragrafów, dlatego postaramy się wytłumaczyć Wam na czym właściwie polega ta wycena nieruchomości.

Od czego uzależniona jest cena danej nieruchomości?

W społeczeństwie funkcjonuje powiedzenie, że „dana rzecz jest tyle warta, ile ktoś za nią da”. Z pewnością jest to prawdą, ale dlaczego wycena nieruchomości będących do siebie bardzo zbliżonych pod względem lokalizacyjnym i powierzchniowym różni się diametralnie? Otóż wszystko zależne jest od klienta. Jeżeli przykładowo jesteśmy posiadaczami lokalu blisko centrum miasta to z pewnością będzie on bardziej wartościowy dla młodej, bezdzietnej pary, zainteresowanej pobliskim życiem nocnym, niż dla starszego pana, który ceni sobie ciszę i spokój. Krótko mówiąc lokalizacja nieruchomości stanowi subiektywny czynnik wpływający na wycenę nieruchomości. Inaczej sprawy wyglądają jeżeli chodzi o takie czynniki jak niedawno przeprowadzony kapitalny remont czy powierzchnia nieruchomości – te aspekty możemy zaliczyć do obiektywnych czynników.

Warto sprawdzić, jak wygląda konkretny rynek nieruchomości

Przy wycenianiu nieruchomości warto zajrzeć przykładowo na strony internetowe, na których znajdują się ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości. W ten sposób możemy sprawdzić jak wyglądają zakresy cenowe nieruchomości zbliżonych do tej, którą sami chcemy sprzedać. Nie musimy się nimi sugerować, ale jeżeli nasza wycena nieruchomości będzie zbytnio odstawać od pozostałych możemy na tym albo stracić – jeżeli okaże się, że jest zaniżona, albo nie znaleźć kupca – w przypadku zawyżenia ceny. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – wszystko zależy przede wszystkim od klienta, ale przy źle dobranej cenie możemy odstraszyć większość potencjalnych kupców.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe