Jeszcze jakiś czas temu przywodziły na myśl szpital, dziś są synonimem dobrego smaku i obiektem zainteresowania miłośników stylowych wnętrz. Metalowe łóżka – bo o nich mowa, o swoje miejsce w sypialni długo walczyły z łatwiejszymi w produkcji meblami drewnianymi. Zmiany przyniosła rewolucja przemysłowa w następstwie, której ceny metalu spadły na tyle, by surowiec ten uznano za wystarczająco ekonomiczny do produkcji mebli. I tak zaczęły powstawać pierwsze metalowe łóżka. Najczęściej można je było jednak spotkać w szpitalach, a nie prywatnych domach. Moda na aranżację wnętrz w stylu industrialnym na nowo przypomniała nam jednak o łóżkach z metalu – surowcu, bez którego właściwie trudno wyobrazić sobie loftową stylizację.
Zalety
Metalowe łóżko może stanowić wyraźny punkt aranżacji również w stylu vintage, skandynawskim, nowoczesnym, a nawet marynistycznym. Dzięki swojej ażurowej konstrukcji wygląda lekko, dlatego świetnie nadaje się do niewielkich pomieszczeń zarówno kobiecych, jak i męskich. Ze względu na swój uniwersalny wygląd sprawdzi się w pokoju dziecka, nastolatka i osoby dorosłej. W zależności od koloru oraz kształtu i grubości profili metalowych może świetnie wyglądać w typowo męskiej sypialni, jak i w romantycznej dziewczęcej stylizacji. Metalowe łóżka można kupić w rozmaitych kolorach poczynając od skandynawskiej bieli, poprzez całą paletę barw z pastelami na czele, skończywszy na loftowej czerni. W razie potrzeby można je szybko i łatwo przemalować na ulubiony kolor. Stylowe dodatki w postaci ładnej narzuty i puszystych poduszek ocieplą wygląd takiego łóżka sprawiając, że zapomnimy o zimnej w dotyku konstrukcji.
Wady
Być może metalowe łóżka do niedawna nie znajdowały uznania, ponieważ ich wady przeważały nad zaletami, a ciężka konstrukcja i brak miejsca do przechowywania dyskwalifikowały je w zestawieniu z drewnianymi łóżkami? Wystarczy jednak zmienić nieco punkt widzenia, by wady straciły na wyrazistości.
Niezagospodarowaną przestrzeń pod metalowym łóżkiem łatwiej odkurzyć, jednak, jeżeli koniecznie zależy nam na tym, by coś w niej przechowywać, jest na to sposób. Wadę można przekuć w zaletę, bo to, że pod łóżkiem nie ma szuflad, nie oznacza, że nie ma pod nim miejsca. Przestrzeń pod łóżkiem można wykorzystać chowając pod nią różne rzeczy. Chcąc jednak uniknąć bałaganu i nieestetycznego wyglądu warto je zapakować w ozdobne kartoniki lub kosze. Przedmioty będą uporządkowane, a przestrzeń pod łóżkiem dobrze zagospodarowana i niezagracona.
Metalowe łóżka z reguły są ciężkie i solidne. Podczas przeprowadzki mogą więc sprawić sporo problemu. Jeżeli jednak nie planujemy zmiany mieszkania ten argument przestaje mieć znaczenie, a dużą wagę zaczynamy doceniać szczególnie jeśli mamy dzieci, które wprost uwielbiają skakać po łóżku i urządzać bitwy na poduszki.
Metalowe łóżko stanowi atrakcyjną propozycję do pokoju dzieci czy sypialni rodziców. Łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczy zetrzeć kurz, a silniejsze zabrudzenia przetrzeć mokrą szmatką pamiętając o wytarciu ramy do sucha w celu prewencji przed korozją. Dzięki odporności na czynniki mechaniczne nie odkształci się tak łatwo, jak drewno, a odpowiednio użytkowane może posłużyć wiele lat. Ze względu na szeroką gamę kolorów i kształtów łatwo je dopasować do swojego gustu i charakteru wnętrza.
Teraz nie pozostało już nic innego, jak stylowo się wyspać.
źródło zdjęć: homedit.com, overstock.com, papernstitchblog.com, wayfair.com, tinyme.com, pinterest.com, overstock.com, mademoisellepoirot.com