Kawalerki to wciąż najchętniej kupowane mieszkania na wynajem. Ale czy to na pewno najlepsze możliwe rozwiązanie? Może lepiej zdecydować się na mieszkanie dwupokojowe?
Zakup mieszkania na wynajem to jedna z najpopularniejszych (i najlepszych!) form inwestowania. Aby pieniądze włożone w zakup mieszkania faktycznie się zwróciły, należy je ulokować w odpowiedniej nieruchomości. Jakie mieszkanie najlepiej kupić zatem z myślą o wynajmie?
Kawalerka – wady i zalety
Główną zaletą kawalerek jest ich cena – w porównaniu z mieszkaniami o większym metrażu jest ona stosunkowo niska. W przeliczeniu na koszt metra kwadratowego zakup jednopokojowego mieszkania okazuje się jednak bardziej kosztowny. Czy oznacza to, że nie opłaca się kupować kawalerek pod inwestycję? Niekoniecznie. Średnia cena wynajmu kawalerki też jest bowiem dość wysoka. Zwłaszcza wtedy, gdy mieszkanie jest wygodnie i nowocześnie urządzone. W zeszłym roku za wynajem kawalerki w Krakowie trzeba było zapłacić 1445 zł, dla porównania – koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania o powierzchni ok. 60 m2 to 1952 zł (dane z raportu Bankier – kwiecień 2016 r.). Wadą kawalerek jest częsta rotacja najemców. Mieszkanie jednopokojowe to idealne lokum na start dla singla lub pary. Gdy wynajmujący postanowią jednak powiększyć rodzinę, najprawdopodobniej będą chcieli zmienić mieszkanie, co oznacza dla ciebie konieczność szukania nowego lokatora.
Mieszkanie dwupokojowe – wady i zalety
Nieduże mieszkanie dwupokojowe (do 40 m2) można czasem kupić za niewiele większą kwotę niż kawalerkę (tak jest np. na osiedlu Czyżewskiego1 – różnica w cenie to ok. 40 tys. zł). Czy wydzielona sypialnia warta jest tej inwestycji? Jeśli twoją grupą docelową są studenci i młode pary – jak najbardziej. Nawet jeśli mieszkanie nie będzie zbyt duże, wydzielona sypialnia sprawi, że łatwiej będzie w nim utrzymać porządek. Większe dwupokojowe mieszkania z wydzieloną kuchnią to natomiast bardzo atrakcyjna oferta dla studentów. Mało którego żaka stać na samodzielne wynajmowanie kawalerki.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania pod inwestycję?
Gdy już wiesz, jakiego mieszkania szukasz, możesz zacząć rozglądać się za konkretną nieruchomością. Na wstępie przestrzegamy: osiedla zlokalizowane na przedmieściach to nie najlepsze miejsce dla inwestorów. Ich cena może wydawać się atrakcyjna, ale w praktyce możesz mieć problem z ich wynajęciem. Popyt na mieszkania na wynajem generują głównie single i studenci. Oni wolą natomiast mieszkać w centrum miasta, ponieważ dojazdy z odległych dzielnic nie są im na rękę. Szukając mieszkania na wynajem w Krakowie, skoncentruj się zatem na dzielnicach takich jak bliskie Dębniki, czy Krowodrza. Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, koniecznie sprawdź też plany zagospodarowania dla interesującej Cię dzielnicy. Jeśli w sąsiedztwie powstanie trasa szybkiego ruchu, mieszkanie znacznie straci na wartości.