0
Opublikowany 30 listopada 2017 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Automatyka w inteligentnych budynkachInteligentne budynki to rozwiązanie, które obecnie nie kojarzy nam się już wyłącznie z filmami science-fiction. Wyspecjalizowana automatyka budynkowa na dobre zagościła w polskich biurach i fabrykach, a oprócz tego zawitała również „pod strzechy”, czyli do typowych domków jednorodzinnych, jakie zamieszkują miliony naszych rodaków. Nadal jednak wielu inwestorów nie wie, jak szerokie możliwości niesie ze sobą inteligentna automatyka. Tymczasem przy jej pomocy możemy z łatwością nie tylko sterować różnymi systemami elektronicznymi, ale również zapewnić sobie i swoim najbliższym wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody.

Zapanuj nad energią elektryczną

Energia elektryczna stanowi zazwyczaj spory procent naszych comiesięcznych rachunków. Wielu właścicieli zarówno indywidualnych domów i mieszkań, jak i budynków biurowych oraz przemysłowych niejednokrotnie głowi się nad tym, jak efektywnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, bez wprowadzania uciążliwych obostrzeń dla jej użytkowników. Przy pomocy najnowocześniejszych narzędzi, jakie oferuje nam automatyka budynkowa, możemy precyzyjnie monitorować zużycie energii w każdym gniazdku elektrycznym za pomocą dedykowanych wykresów. W efekcie mamy możliwość dokładnego określenia miejsc, w których zużywamy najwięcej prądu. Dzięki temu możemy precyzyjnie walczyć z nadmiernym zużyciem energii elektrycznej, bez potrzeby wprowadzania ogólnych ograniczeń. Co równie istotne, ten system monitorowania zużycia prądu obejmuje również kuchenną płytę grzewczą, co pozwala nam na poczynienie znacznych oszczędności także podczas gotowania. Nowoczesne systemy automatyki budynkowej dają również możliwość monitorowania pracy przydomowego agregatu prądotwórczego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każdy właściciel domu jednorodzinnego z pewnością świadomy jest czyhających na jego mieszkańców zagrożeń. Oprócz tego istnieje spora grupa czynników, które są potencjalnie niebezpieczne dla naszego mienia – należą do nich przede wszystkim woda, wydostająca się chociażby z nieszczelnej instalacji oraz ogień, który łatwo może ulec zaprószeniu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wiele osób obawia się również kradzieży z włamaniem, podczas której można stracić chociażby gotówkę, cenną biżuterię czy też sprzęt RTV. Na szczęście inteligentne budynki posiadają niewątpliwą zaletę, jaką jest rozbudowany system alarmowy, ostrzegający jego mieszkańców przed takimi zagrożeniami jak włamanie, pożar czy też zalanie wodą. Komunikat o zagrożeniu pojawia się natychmiast na smartfonach bądź tabletach wszystkich osób, mogących znajdować się w potencjalnej strefie zagrożenia.

Pełna wygoda na co dzień

Inteligentne budynki posiadają również szereg możliwości czynienia naszego codziennego życia o wiele wygodniejszym. Rozbudowany system automatyki zadba w naszym zastępstwie o optymalny poziom oświetlenia w domu o każdej porze dnia i nocy. Oprócz tego system zatroszczy się o właściwą pracę rolet zewnętrznych, które zazwyczaj zaprogramowane są na opuszczanie się w nocy. Bez względu na to, czy na zewnątrz panują letnie upały, czy też siarczyste mrozy, we wnętrzu naszego domu czy też biura będzie panowała stała, niezmienna i dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb temperatura. Właściciele przydomowych ogródków z pewnością docenią niezwykle przydatną funkcję autonomicznego podlewania trawników i rabat roślinnych przy użyciu zautomatyzowanych zraszaczy. Kolejnym udogodnieniem, jakim cechują się inteligentne budynki, jest możliwość odtwarzania relaksującej muzyki w każdym pomieszczeniu z wysokiej klasy głośników. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami własnego basenu, inteligentny system zadba także o optymalną temperaturę wody.

Intuicyjne sterowanie z poziomu smartfona

Bez wątpienia największym atutem inteligentnych budynków jest łatwość sterowania całym systemem, bez względu na mnogość dostępnych funkcji. Dedykowane oprogramowanie możemy obsługiwać z łatwością z naszego smartfona lub też z tabletu. Dzięki temu także w sytuacji, kiedy jesteśmy poza domem czy też biurem, mamy możliwość precyzyjnego przestawiania niezbędnych parametrów w zależności na przykład od zmieniających się warunków pogodowych. W rezultacie możemy także otworzyć bramę wjazdową na naszą posesję dla dostawcy, który ma zostawić dla nas paczkę podczas naszej nieobecności. Z całą pewnością możliwość tę docenią także osoby posiadające małe dzieci, które często zostają w domu bez rodziców pod opieką opiekunki czy też babci.

Automatyka budynkowa w inteligentnych budynkach to prawdziwa rewolucja, która przyczynia się do znacznego podniesienia komfortu codziennego życia nas i naszych najbliższych. Z całą pewnością inwestycja ta jest warta rozważenia, jeżeli planujemy budowę wymarzonego domu i zależy nam na najwyższym poziomie wygody oraz bezpieczeństwie całej naszej rodziny. Więcej na temat inteligentnych rozwiązań do domu i biura znajdą Państwo na stronie http://apagroup.pl/, która stanowi świetne źródło inspiracji w zakresie możliwości inteligentnych budynków.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe