0
Opublikowany 3 października 2017 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czajnika elektrycznego?

czajnik elektryczny
czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny to urządzenie niezbędne w każdym domu. Trudno bez niego wyobrazić sobie codzienny rytuał parzenia herbaty. Pojemność, rodzaj grzałki czy niskie zużycie prądu to podstawowe kryteria, które przychodzą nam najczęściej do głowy.

Ale to nie wszystko. Jest jeszcze kilka istotnych parametrów, które mają wpływ na komfort użytkowania. Oto wskazówki, dzięki którym kupisz czajnik elektryczny idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Na rynku najczęściej sprzedawane są czajniki elektryczne ze szkła, stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Różnica między nimi jest dość spora i dotyczy nie tylko ceny – choć ta potrafi zaskakiwać. Rozpiętość cenowa pomiędzy poszczególnymi wariantami czajników elektrycznych potrafi wynosić nawet kilkaset złotych. Najtańsze czajniki elektryczne można dostać już za około 30 zł. Cena najdroższych to nawet 300 złotych.

Czajnik elektryczny – metalowy czy plastikowy?

Te widełki cenowe mają też swoje uzasadnienie w komforcie użytkowania poszczególnych modeli. Czajniki elektryczne ze stali mogą się nadmiernie nagrzewać. Dlatego właśnie w  nieco droższych modelach producenci stosują grubszą warstwę izolacyjną, która pochłania ciepło i chroni przed oparzeniem. Ich dodatkowym atutem jest to, że zagotowana w nich woda nie stygnie tak szybko. Czajniki elektryczne z tworzywa sztucznego z kolei są tańsze, lżejsze od metalowych i nie nagrzewają się tak szybko. Do tego wszystkiego należy oczywiście doliczyć design wybranego rozwiązania.

Nowością na rynku są czajniki elektryczne przeźroczyste. Są one wykonane ze szkła i widać w nich gotującą się wodę – mówi Danuta Walczak z firmy FlorinaAGD. – Jest to z pewnością ciekawy element dekoracyjny w kuchni. Z kolei miłośnikom klasyki polecamy czajnik elektryczny w stylu retro.

Ile wat ma czajnik elektryczny?

zakup czajnika elektrycznego

– Im większa moc, tym szybciej gotuje się woda. Standardowy czajnik elektryczny dla rodziny powinien mieć moc 2200 W i pojemność 1,5 l. Takie parametry z powodzeniem wystarczą do zagotowania w krótkim czasie wody. Dla singla bardziej odpowiedni będzie mniejszy czajnik elektryczny o pojemności około 0,5 l, w którym można zagotować dwie szklanki wody – dodaje Danuta Walczak z FlorinaAGD.

Inne przydatne funkcje to termostat, który pozwala na podgrzewanie wody do określonej temperatury, funkcja termosu, podziałka, która pokazuje, ile pozostało wody w zbiorniku. Warto też zwrócić uwagę na szerokość wieczka. Duży otwór ułatwia czyszczenie czajnika.

Inne istotne aspekty dotyczące bezpieczeństwa to brak możliwości uruchomienia czajnika bez wody, szczelne zamknięcie wieczka czy uniemożliwienie zagotowania się wody przy otwartej pokrywie.

 

Ile prądu pobiera czajnik elektryczny?

Pozostaje nam jeszcze zastanowić się nad kosztami użytkowania czajnika elektrycznego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że koszty eksploatacji są związane z mocą urządzenia. Im wydajniejszy czajnik, tym wyższe zużycie prądu. Jednak różnica w kosztach eksploatacji poszczególnych modeli jest niewielka i w zasadzie wyrównuje się krótszym czasem gotowania wody w czajniku o większej mocy.

Gotowanie wody w czajniku elektrycznym przebiega znacznie szybciej niż w przypadku modelu tradycyjnego. By nie nadwyrężyć kieszeni dodatkowymi kosztami eksploatacji ważne jest, by nie gotować więcej wody niż potrzebujemy. Z tego powodu warto wybierać czajnik elektryczny energooszczędny z podziałką, która pokazuje, ile wody nalewamy. Nie gotujmy też wody do najwyższej temperatury, jeśli nie jest potrzebny wrzątek. Ważną cechą dobrego czajnika energooszczędnego jest też wyposażenie w płytę grzewczą. W urządzeniach starszego typu wykorzystywano grzałki spiralne. Wymagało to wlania wody przynajmniej do połowy grzałek, co nie było ekonomiczne w sytuacji, gdy tak duża ilość wody była niepotrzebna. W czajnikach z płytą grzewczą można zagotować nawet małą ilość wody. Są one też polecane przez specjalistów, ponieważ osadza się na nich mniej kamienia.

Czajnik elektryczny to bardzo wygodne i popularne urządzenie, które można spotkać niemal w każdym domu. Trudno sobie bez niego wyobrazić przygotowanie ulubionej kawy czy herbaty. Kupując dobrej jakości, sprawdzony i pasujący do wystroju kuchni czajnik elektryczny zapewniamy sobie wygodę i bezpieczeństwo użytkowania na kilka lat bez konieczności zamartwiania się wysokością rachunków za prąd. 


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz