0
Opublikowany 20 grudnia 2018 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Czy warto kupić odkurzacz do prania dywanów?Jeśli masz w domu wykładzinę, lub dużo dywanów, dobrze wiesz, że samo odkurzanie ich nie wystarcza. Raz na jakiś czas warto je wyprać. Producenci odkurzaczy ułatwili Ci to zadanie i konstruują coraz to nowsze odkurzacze piorące. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad kupnem takiego odkurzacza? Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłaś? Chcesz dowiedzieć się, jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nie mogłaś trafić lepiej!

Odkurzacz wodny do prania dywanów

Musisz wiedzieć, że nie każdy odkurzacz wodny jest odkurzaczem piorącym. W takim razie do czego służy odkurzacz wodny? Zdarza się, że odkurzacz wodny jest jedynie urządzeniem, które zamiast tradycyjnego worka na brud jest wyposażone w plastikowy pojemnik. Napełnia się go wodą po to, by kurz “utonął” w wodzie, którą po odkurzaniu wylejesz. 

Zastanawiasz się, jak więc rozpoznać odkurzacz piorący? Posiada on dwa pojemniki. Do jednego wlewasz wodę wraz z detergentem, w drugim zaś gromadzi się brudna woda, którą zbierzesz z poddanej praniu powierzchni. 

Jaki odkurzacz wybrać?

Im lepszy odkurzacz piorący, tym droższy. Na co więc zwrócić uwagę? Moc określana w litrach na sekundę. Dzięki temu parametrowi wiemy, czy odkurzacz będzie mocno ssał. Niestety jest to mało znany parametr i często mylimy go z mocą silnika. Producenci świetnie to wykorzystują i kształtują cenę produktu na podstawie mocy silnika, co nie przekłada się na siłę ssania. W ten sposób za duże pieniądze można kupić słabo ssące odkurzacze,

Pojemność zbiorników na wodę w przypadku odkurzaczy piorących też jest ważnym parametrem. Większe pojemniki sprawią, że nie będziesz musiała co chwilę przerywać pracy w celu uzupełnieniu, czy wylaniu wody. Jest to ważny parametr zwłaszcza, jeśli pierzesz duże powierzchnie. Musisz jednocześnie pamiętać, że im większe zbiorniki napełnisz, tym cięższy będzie odkurzacz.

Kolejną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę jest rodzaj filtrów. Nie po to pierzesz, by słabej jakości filtry wypuszczały z wnętrza odkurzacza kurz i brud. Możesz wybrać odkurzacz z całym szeregiem filtrów, dzięki czemu masz pewność, że wszystkie zanieczyszczenia pozostaną wewnątrz urządzenia.

Jeśli myślisz, że sam fakt, iż odkurzacz pierze, jest bardzo gadżeciarski, to co powiesz na akcesoria dodatkowe? Mogą nimi być różne końcówki. Umożliwiają one wypranie tapicerki w aucie, lub w miejscach trudno dostępnych. Warto więc sprawdzić, czy odkurzacz, który chcesz kupić ma tylko jedną ssawkę, czy posiada ich więcej.  

Jak prać dywany odkurzaczem

Na to pytanie jest jedna dobra odpowiedź – często. Zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają alergicy. W tym przypadku odkurzacz piorący powinien być obowiązkowo używany minimum raz w tygodniu. Zminimalizuje to obecność w dywanach i wykładzinach kurzu, a więc alergenu. 

Do prania zarówno tapicerki, wykładzin, jak i dywanów powinnaś używać ciepłej, ale nie gorącej wody. Jeśli użyjesz zbyt ciepłej wody, możesz odbarwić materiał, a kolory mogą wyblaknąć.

Wybierając detergent, którym zamierzasz prać, powinnaś kierować się rekomendacją producenta. Za słaby kiepsko wypierze praną powierzchnię. Jeśli wybierzesz zbyt silny detergent, odkurzacz może sobie z nim nie poradzić i źle go wypłukać, Sprawi to, że Twój dywan, czy tapicerka po wypraniu będą się lepić. W ten sposób dywan szybciej się zabrudzi i następnym razem trudniej będzie Ci go doczyścić.

Po uzupełnieniu wody i detergentu, odkurzacz wodny do prania dywanów jest gotowy do użycia. Najpierw musisz nanieść na czyszczoną powierzchnię aktywną pianę, która tworzy się we wnętrzu Twojej maszyny. Jeśli wiesz, że masz bardzo zabrudzone dywany, możesz ją pozostawić na kilka do kilkunastu minut. Pozwól jej zadziałać, by łatwiej usunąć wszystkie zabrudzenia. 

Kolejnym krokiem jest poddanie dywanu działaniu wody pod ciśnieniem. Powinnaś zrobić to przy użyciu specjalnej dyszy. Wykonujesz tą czynność, by woda wraz z detergentem wniknęła w materiał. Dzięki temu rozpuścisz nawet głębokie zabrudzenia i usuniesz je ze swojego dywanu. Odkurzacz piorący w tym czasie wydala czystą wodę i zasysa brudną. Po tej czynności materiał, który pierzesz powinien być lekko wilgotny. Jeśli jest inaczej, musisz powtórzyć odsysanie. 

Gotowe! Twój dywan, twoja tapicerka, czy wykładzina, są czyste! Prawda, że nie ma w tym nic skomplikowanego? 

Dla kogo odkurzacz piorący?

Odkurzacze piorące są bardzo przydatnymi urządzeniami w każdym domu, w którym są dywany lub wykładziny. Jednocześnie idealnie się sprawdzają w domach, gdzie mieszkają alergicy lub dzieci. Dzięki temu, że w każdej chwili możesz wyprać dywan, pozbywasz się z jego powierzchni nie tylko brudu, ale także kurzu i innych alergenów. Masz pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne bawiąc się na dywanie. Czy masz już w domu odkurzacz piorący? Jeśli nie to sprawdź opinie o najlepszych odkurzaczach piorących.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe