Narastający problem zanieczyszczenia powietrza, smogu i związanych z nimi chorób układu krążenia sprawił, że popularność zyskują ekologiczne formy ogrzewania. Ofertą godną uwagi jest system ogrzewania podłogowego, który zalicza się niskotemperaturowych źródeł ciepła. To znaczy, że nie potrzebuje zbyt wiele energii, aby wytworzyć ciepło i ogrzać całe pomieszczenie. Dla użytkownika jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza, to mniejsze rachunki za energię.
Zalety ogrzewania podłogowego
Pod posadzką układa się rury wodne lub elektryczne kable grzejne. Zaletami są: brak widocznych elementów grzejnych, korzystny dla organizmu pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu, a co za tym idzie, duży komfort cieplny, niższe koszty ogrzewania niż przy zwykłych grzejnikach. Ogrzewanie podłogowe dzieli się na wodne i elektryczne.
Ogrzewanie podłogowe wodne
Przy montażu tego typu ogrzewania trzeba zastanowić się nad wyborem rodzaju podłogi. Najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne. Przy grubych deskach drewnianych temperatura zasilania musi być wyższa i takie ogrzewanie jest droższe w użytkowaniu. Dlatego ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w kuchni, przedpokoju lub łazience. Wnętrze, w którym jest zainstalowane ogrzewanie podłogowe wodne powinno być urządzone minimalistycznie. Zbyt duża ilość mebli ograniczy rozprowadzenie ciepła i pomieszczenie będzie niedogrzane. Ogrzewanie podłogowe wodne trzeba zaplanować już na etapie budowy domu i jest możliwe do założenia tylko w nowych budynkach. Ogrzewanie podłogowe to betonowa płyta grzewcza zatopionymi w niej elementami grzejnymi. Ogrzewana podłoga musi być zabezpieczona przed utratą ciepła. Najlepiej ułożyć płytę izolacyjną ze sztywnych płyt styropianowych lub wełny mineralnej. Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga posiadania centralnego ogrzewania kotłem kondensacyjnym.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
To dobry pomysł, jeżeli chcemy mieć ogrzewanie podłogowe tylko w wybranych pomieszczeniach, np.: w kuchni lub łazience, a nie w całym domu. W Polsce energia elektryczna jest droga i ogrzewanie elektryczne zimą całego domu, to znaczne koszty. Instalacja elektryczna jest tańsza w założeniu od wodnej. Jest prostsza w eksploatacji i znacznie rzadziej pojawiają się problemy w użytkowaniu. Przy instalacji elektrycznej nie ma konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania, jeżeli chcemy jedynie ogrzać pomieszczenie w okresach przejściowych. Do wyboru są dwie formy montażu ogrzewania elektrycznego: w postaci kabli oraz fabrycznie przygotowanych mat. Elementem wytwarzającym ciepło w matach jest przewód o niedużej średnicy umieszczony w w siatce z tworzywa sztucznego. Całkowita grubość oscyluje w granicach 3-4 mm. Maty chętnie stosowane są podczas remontów domów i mieszkań. Zdaniem budowlańców zastosowanie ich na starych posadzkach służy wyrównaniu i podniesieniu poziomu podłogi, co ma korzystny wpływ na wygląd pomieszczenia.
Zakładanie takiego ogrzewania można wykonać w trakcie remontu podłogi . Mogą służyć jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające. Z kolei do ogrzewania przewodami grzejnymi stosuje się przewody z izolowanego drutu oporowego: żyły grzejnej lub ekranu miedzianego, które eliminują pole elektryczne i stanowią doskonałe zabezpieczenie przeciwpożarowe.
Ogrzewanie podłogowe nie jest dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach używanych okresowo, np.: w pokojach na poddaszu, które są przeznaczone wyłącznie dla gości. Ogrzewanie podłogowe może być używane jako główne, wtedy wskazana jest instalacja wodna lub dodatkowe (w zupełności wystarczy ogrzewanie elektryczne). Po założeniu instalacji należy sprawdzić, czy została właściwie zainstalowana. Instalację wodną poddaje się próbie ciśnieniowej i sprawdza, czy jest szczelna. W przypadku instalacji elektrycznej należy sprawdzić, czy kable nie zostały uszkodzone w czasie montowania. Koszt instalacji może wydawać się duży, to jednak należy pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat. Koszt zwróci się dzięki oszczędności w rachunkach.