Salon stanowi centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, kuchnia jest sercem domu, w łazience możemy pobyć ze sobą sam na sam. O sypialni powiemy nie inaczej, jak miejsce wypoczynku, oaza, w której możemy naładować baterie przed kolejnym dniem. Truizmem będzie stwierdzenie, że najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, więc, aby nie mówić o tym o czym wszyscy wiedzą, skupmy się na oświetleniu, które pełni w tym miejscu równie ważną rolę.
Oświetlenie górne w postaci żyrandola, lampy z pięknym abażurem czy plafonu to zdecydowanie za mało. Oświetlenie sufitowe zdecydowanie potrzebuje asysty.
Lampki nocne
Pierwszym kooperantem w tworzeniu wieczornego klimatu w sypialni są lampki nocne, które stawiamy na stolikach obok łóżka. Mówiąc o wygodnej, stylowej i funkcjonalnej sypialni, ich obecność jest tyleż uzasadniona , co konieczna. Lampki nocne umożliwiają wieczorne czytanie, poza tym ich obecność oszczędza wędrówki do włącznika po to tylko, by zgasić światło przed snem i po omacku wracać do łóżka. Kupując lampki nocne warto wybrać te z regulowanym ramieniem, by jeszcze bardziej zoptymalizować wykonywanie wieczornych czynności.
Kinkiety
Alternatywą dla nocnych lampek są kinkiety montowane przeważnie nad łóżkiem zazwyczaj w przypadku ograniczonej przestrzeni, kiedy sypialnia jest zbyt mała lub zbyt wąska, by po obu stronach łóżka wstawić małe, bo małe, aczkolwiek zabierające miejsce szafeczki nocne. Chcąc, by kinkiety optymalnie doświetliły strefę wieczornego obcowania z książkami czy prasą należy umieścić je 50-75 cm od poziomu materaca.
Girlandy
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się girlandy świetlne typu cotton balls. Kuleczki owinięte bawełnianym sznurkiem emitują dyskretne światło, które sprawdza się świetnie w roli dekoru. Można je rozwiesić rozciągnąwszy sznur wzdłuż ściany, owinąć na karniszu lub balustradzie łóżka, albo też skupić w jednym miejscu czyniąc coś na kształt kiści winogron. Podobne zabiegi można wykonać z niemal każdą girlandą świetlną tworząc w ten sposób niebanalną dekorację wnętrza.
Taśmy LED
Niepowtarzalny, przytulny charakter sypialni pomogą stworzyć również taśmy LED montowane w najróżniejszych miejscach. Nadają się one nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Polubi je glamour, styl skandynawski, nawet we francuskiej czy rustykalnej stylizacji też znalazłoby się dla nich adekwatne zastosowanie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim, jak taśmy LED można dziś efektownie podświetlić podwieszany sufit, meble, a nawet ramy luster czy obrazów.
Barwa światła
Kupując świetlówki, taśmy ledowe, czy lampy halogenowe do sypialni warto zwrócić uwagę na oznaczenie informujące o barwie światła, jakie uzyskamy stosując dane rozwiązanie. Ma to niebagatelne znaczenie nie tylko funkcjonalne czy estetyczne. Barwa światła może wpływać w znaczącym stopniu na samopoczucie użytkowników sypialni – pobudzać ich lub wręcz przeciwnie – usypiać zanim rzeczywiście zachce im się spać.
Jak wybrać oświetlenie o odpowiedniej barwie?
Barwę światła mierzymy w Kelwinach. Temperatura barwowa określana jako ciepła plasuje się na pozycji ok. 3300 K i poniżej. Im niższe parametry tym światło żółknie. Oznaczenie tego typu świadczy o tym, że możemy spodziewać się światła o barwie, która uspokoi nasze zmysły, wyciszy, stworzy przytulny klimat w sypialni. Wartość 5300 K i więcej przypisuje się natomiast barwie zimnej, takiej, która może przechodzić nawet w niebieskie tonacje. Przy takim oświetleniu trudno o brak energii. Wnętrze stanie się naprawdę jasne, a jego użytkownicy pobudzeni do aktywności.
Zastanawiając się zatem, która barwa oświetlenia, ciepła czy zimna będzie najtrafniejszym wyborem do sypialni warto zastanowić się nad rodzajem czynności jakie w niej podejmujemy. Dla podkreślenia estetyki wnętrza warto wybrać barwę chłodniejszą, która również sprawdzi się w miejscach większej aktywności, np. przy damskiej toaletce, przy ulubionym fotelu, na którym czytamy książki lub na nocnym stoliku. Taka barwa nie pozwoli zasnąć nad lekturą. Co innego jeżeli borykamy się z problemem bezsenności. Oświetlenie o cieplejszej barwie wykorzystane przy wieczornej lekturze może szybciej nas znużyć oddając w objęcia Morfeusza.
Warto postawić na kilka źródeł światła w sypialni gdyż codziennie możemy mieć inne potrzeby. Tak jak oświetlenie może wpływać na samopoczucie czyniąc nas bardziej dynamicznymi lub wyciszonymi, tak będąc w określonym nastroju danego dnia możemy dzięki odpowiedniemu oświetleniu wspomagać naszą aktywność lub kreować przytulną atmosferę.
źródło zdjęć: pinterest.com, behance.net, roohome.com, ecstasymodel.com, bloglovin.com, domzpomyslem.pl