Aranżacja wnętrz jest podobna do mody. Trendy są nietrwałe, modne przez niedługi czas. Jednakże w przypadku urządzania wnętrz, trudno jest co sezon wymieniać meble, malować ściany, czy wymieniać płytki lub gresy.
Są to duże koszty. Każdy remont zajmuje wiele czasu i kosztuje sporo nerwów. Dlatego urządzając wnętrze, wiele osób stara się odnaleźć w trendach elementy ponadczasowe, które nigdy nie wyjdą z mody. Uniwersalność nigdy nie zestarzeje się, jest piękna, szlachetna i elegancka. Najbardziej uniwersalne kolory to: biały, czarny, czerwony, beżowy i musztardowy żółty.
Świeżość bieli
Biały kolor kojarzy się ze świeżością, niczym pierwszy śnieg. Jest to barwa uniwersalna – znakomicie wygląda w mniejszych i większych pomieszczeniach. Uwielbia ją styl skandynawski, prowansalski, francuski i shabby-chic. Białe ściany i białe meble to zestawienie, które zawsze będzie modne. Z bielą fantastycznie komponuje się każdy kolor – od pastelowych do mocnej czerwieni. Tradycyjne połączenie białe ściany i choć jeden czarny mebel, np.: ława, nadają wnętrzu elegancji i ponadczasowości. Biel doskonałe łączy się z drewnem i kamiennymi aranżacjami.
Aby odświeżyć wnętrze, w którym dominuje biały kolor, wystarczy wymienić dodatki, np.: zasłony, narzutę, czy dekoracyjne poduszki na inny kolor. Wadą bieli jest to, że trudno jest utrzymać czyste ściany przy ogrzewaniu mieszkania/domu paliwami kopalnymi. Na białym kolorze widać wszelkie zabrudzenia i ścienne dzieła dzieci nie zawsze można usunąć z białej ściany – pozostanie ślad po twórczości najmłodszych.
Ponadczasowa czerń
Kolor czarny jest często spotykany w aranżacji wnętrz, głównie jako kolor mebli. Czerń jest symbolem elegancji, szyku i klasy. Aranżacjom dodaje nuty zmysłowości i tajemniczości. Efektownie wygląda w stylu glamour, nowojorski czy hi-tech. Najpiękniejsze zestawienia tworzy w towarzystwie innych, szlachetnych barw – purpury, bordo, starego złota, ciemnej zieleni, pudrowego różu. Kontrast biało-czarny jest przyjemny dla oka i bardzo elegancki. Czerń może przytłaczać wnętrze i je zaciemniać. Dlatego niewskazane jest malowanie całego pokoju na czarno. Aby uniknąć ponurego nastroju w pomieszczeniu, można pomalować na atramentowo tylko jedną ścianą lub zdecydować się na ciemne dodatki, np.: sofę, dekoracje, tekstylia, stół. Pięknie wygląda biała firana z czarnym kwiatowym motywem w połączeniu z pudrową kanapą i czarnymi poduszkami.
Rubinowe tony
Mocna czerwień, najlepiej w odcieniu rubinu lub maliny to kolor ponadczasowy. Znakomicie wygląda jako dodatek kolorystyczny w zestawieniu z białym i szarym. Jest to idealny kolor do sypialni, w której chcemy budować romantyczny i spokojny nastrój. Czerwień stawia kropkę nad „i” w aranżacji. Wystarczy jeden dodatek w tym kolorze, np.: lampka, poduszka, fotel, aby wnętrze nabrało blasku i niepowtarzalnego charakteru. Kolor czerwony ożywia wnętrza, łagodzi ciemne zestawienia.
Wiele twarzy koloru beżowego
Beż ma kilkanaście odcieni. Kawa z mlekiem i ecru to najbardziej cenione wariacje tego koloru we wnętrzach. Dzięki ciepłej tonacji dodaje wnętrzu przytulności i wprowadza domowe ciepło. Beż znakomicie sprawdzi się w każdej aranżacji: od nowoczesnych do retro. Jest uniwersalny i nigdy nie wyjdzie z mody.
Słońce w domu
Żółty to kolor słońca, ożywia wnętrze, nadaje przytulności. Warto postawić na żółte poduszki lub narzuty, ewentualnie żółte zasłony. Modne są żółte fotele i kanapy. Czarny niewielki stolik, żółta kanapa wyglądają fantastycznie w zestawieniu z jasną, drewnianą podłogą i szarymi ścianami.
Kolory we wnętrzu mają swoje znaczenie. Postawienie na barwy ponadczasowe uwalnia człowieka od częstych remontów i daje ogromne możliwości aranżacyjne. To kolory polecane osobom, które cenią spokojne, harmonijne wnętrze ułatwiające relaks po ciężkim dniu. Wymienione wyżej kolory to barwy bezpieczne – nie trzeba obawiać się, że któryś element nie będzie pasował do pozostałych. Nie potrzeba wielkiego doświadczenia w urządzaniu wnętrz, aby za pomocą tych kolorów stworzyć elegancką i przytulną przestrzeń.