Podłogi drewniane słusznie cieszą się dużą popularnością. Ich walory sprawiają, że przebywanie w pomieszczeniu, w którym położono podłogę z drewna nie tylko sprawia przyjemność, ale przede wszystkim wpływa pozytywnie na samopoczucie. Na rynku są dostępne różne podłogi i niekiedy powstaje pytanie, na co się zdecydować? Właśnie o tym będzie poniższy artykuł.
Praktycznie wszyscy posiadający podłogi drewniane w swoim domu podkreślają fakt, że drewno można dopasować praktycznie do stylu każdego wnętrza. Łatwo je utrzymać w czystości, ponieważ nie przyciąga tak mocno kurzu jak panele z tworzyw sztucznych, co szczególnie doceniają alergicy. Także wytrzymałość podłóg drewnianych jest wyjątkowa i nawet najmniej twarda sosna ma zdecydowanie lepsze parametry niż materiały drewnopochodne.
Moc tradycji, czyli parkiet
Parkiet inaczej zwany bywa podłogą klepkową i składa się z deszczułek robionych najczęściej z liściastych gatunków drzewa krajowego, jak dąb, buk, jesion lub brzoza. Obecnie można zauważyć także parkiety z drewna egzotycznego i takie deszczułki z reguły są dłuższe i osiągają nawet 50 cm. Parkiet układa się w różne wzory. Kiedyś popularna była przede wszystkim jodełka, teraz często stosuje się wzory kwadratowe lub w cegiełkę. Tradycyjny parkiet łączy się na wpust i wypust, ale niektóre osoby decydują się na parkiet lamelowy łączony na styk. Przy dużych zmianach wilgotności klepki niekiedy się odkształcają, więc parkiet lamelowy można dostać z najbardziej stabilnych rodzajów drewna, jak dąb czy egzotyczny tek. Ten rodzaj parkietu bywa trochę tańszy, ponieważ jest cieńszy. Warto przy tym pamiętać, że mniejsza grubość oznacza też mniejszą możliwą liczbę cyklinowań.
Parkiet tradycyjny daje się wielokrotnie odnawiać, jest zdecydowanie bardzo wytrzymały i ma dobre parametry dla izolacji akustycznej.
Parkiet uproszczony, czyli mozaika
Jest to zdecydowanie najcieńsza podłoga drewniana, a jej grubość nie przekracza 10 mm. Niewielkich rozmiarów deszczułki naklejane są na siatkę lub papier i mocuje się je za pomocą specjalistycznego kleju do parkietów układając siatką albo papierem do góry. Kiedy całość wyschnie, to ten materiał się odrywa. Mozaika może mieć różne kolory i wzory. Największym walorem wydaje się jednak korzystna cena.
Proste i eleganckie deski podłogowe
Podłoga wykonana z desek podłogowych najczęściej jest z drewna litego, ale bywają dostępne również z drewna klejonego. Mają nawet 30 mm grubości, o krawędziach gładkich lub przystosowanych do tradycyjnego łączenia na wpust i wypust. Deski podłogowe mocuje się do legarów drewnianych, pod którymi znajduje się stosowna warstwa przeciwwilgociowej izolacji. Drugi sposób, to bezpośrednie układanie na gładzi gipsowej i cementowej lub na podłodze betonowej. Wtedy też istnieje sposobność przyklejania desek klejem. Specyficzna jest również technika układania tak, aby deska w jednym rzędzie łączyła się w połowie długości z deską w sąsiednim rzędzie. Podłoga zrobiona z desek nie tylko wyróżnia się prostotą, ale przede wszystkim niezwykłą estetyką. Jest też bardzo trwała i solidna. Ładny zestaw desek podłogowych można zobaczyć na http://www.artcorestudio.pl/podlogi-drewniane.
Wygodne panele drewniane
Podstawowym walorem paneli podłogowych wydaje się prostota montażu oraz fakt, że w przeciwieństwie do parkietu nie wymagają po ułożeniu cyklinowania i lakierowania, ponieważ ich warstwa wierzchnia jest oszlifowana i polakierowana już fabrycznie. Najczęściej stosuje się metodę mocowania na zatrzask, więc ułożenie paneli jest łatwe i bardzo szybkie. Nie ma też większego problemu z wymianą uszkodzonego elementu. Mało tego, panele można również zdemontować i położyć w innym pomieszczeniu, co docenią osoby, które muszą się przeprowadzić.
Powyższe rodzaje podłóg drewnianych cieszą się największą popularnością, ale nie są to jedyne odmiany dostępne na rynku. Pojawiły się bruk drewniany z kostek twardego drewna oraz parkiet przemysłowy będący czymś pośrednim między brukiem a mozaiką. Każdy typ podłogi drewnianej ma swoje walory i dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy dokładnie rozważyć wszelkie opcje, aby podłoga w pełni odpowiadała oczekiwaniom.