4
Opublikowany 24 grudnia 2016 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Jakie powinno być pokrycie dachowe?Nie ulega wątpliwości, że temat pokryć dachowych i usług dekarskich to jedno z najgorętszych zagadnień, jeśli chodzi o budowę domu. Wszelkiego rodzaju fora internetowe związane z rynkiem budowlanym pełne są tematów i dyskusji dotyczących wyższości dachówki nad gontem bitumicznym albo blachy nad pokryciem tradycyjną papą.

Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad konkretnymi zagadnieniami, warto jest dowidzieć się, czym właściwie powinien się charakteryzować dobry materiał na dach.

  • Kluczowym zagadnieniem jest oczywiście szczelność, bo przecież pokrycie dachowe powinno przede wszystkim nie przeciekać. Na szczęście dzisiaj praktycznie każdy materiał gwarantuje całkowitą pewność pod tym względem.

  • Drugą sprawą jest oczywiście cena. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli chodzi o cenę, trzeba uwzględnić nie tylko sam koszt materiału, ale i usługi dekarskie. Na niektórych obszarach, jak województwo mazowieckie, ma to niebagatelne znaczenie.

  • Ważnym aspektem jest także trwałość. To, jak należy dbać o dany materiał oraz to, jak wiele lat takie pokrycie dachowe będzie funkcjonowało bez uszkodzeń, ma ogromne znaczenie. Na przykład w przypadku dachówki uszkodzenie jednej sztuki to żaden problem, bo wymieniamy jedynie jeden element.

  • Odporność biologiczna oraz chemiczna to także sprawy, na które trzeba zwrócić uwagę. Na przykład gont papowy jest bardzo tanim rozwiązaniem, o które jednak trzeba niekiedy dbać, na przykład ze względu na porastanie mchem.

Tanie usługi dekarskie – gdzie szukać?

Poza tym, że trzeba wybrać odpowiedni materiał, niezbędną rzeczą jest również znalezienie firmy, która wykona dla nas pokrycie. Prawda jest taka, że jeśli chodzi o województwo mazowieckie, nie ma z tym problemu, jednak zawsze warto zawczasu sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo ma ugruntowaną pozycję na rynku i dobrą opinię wśród klientów. Przykładem takie takiej firmy może być DT IZOLACJE z Warszawy.

Architektura

Decyzja o wyborze materiału ma znaczenie nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Oczywiście rozwiązania najtańsze, takie jak tradycyjna papa, z całą pewnością prezentują się nieco gorzej od wspaniałej dachówki. Z drugiej strony, czasem już samo to, jakie pokrycia dachowe znajdziemy u sąsiadów, decyduje o tym, co powinniśmy wybrać. Może się to wydawać absurdalne, ale jeśli w okolicy króluje blacha trapezowa, wyłamywanie się ze schematu sprawi, że nasz dom po prostu nie będzie pasował do otoczenia. Chociaż nie jest to sprawa kluczowa, to na pewno warto ją przemyśleć – w końcu wybranie materiału na dach to decyzja na dziesięciolecia.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz