1
Opublikowany 27 grudnia 2016 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Rekuperator co warto wiedziećRekuperator umożliwia odzyskanie energii cieplnej w budynku bez dużych strat. Produkt ten wentyluje powietrze w pomieszczeniach, dzięki czemu nie jest wymagane wietrzenie poprzez otwieranie okien.

Działa to na zasadzie procesu odzyskiwania ciepła ze zużytego wywiewanego powietrza poprzez akumulację i przekazanie go do powietrza świeżego, nawiewanego z zewnątrz. Ma to na celu wymianę powietrza z jak najmniejszą utratą ciepła.

Wentylacja jest konieczną inwestycją ponieważ doprowadza do wszystkich pomieszczeń świeże powietrze. Stały obieg zawsze zapewni nam odpowiednią zawartość tlenu.

Kolejną z funkcji, którą posiada rekuperator jest oczyszczanie powietrza poprzez odpowiednie filtry powietrza.

Jedną z idei nowoczesnego budownictwa jest zminimalizowanie utraty ciepła. Stosowane są różne technologie izolujące budynki począwszy od elewacji po izolacje okien, ścian i dachów. Warto pamiętać że w każdym budynku wymagana jest wentylacja. Szeroką ofertę urządzeń zapewniających odpowiednią wentylacje znajdziesz na stronie http://barbor.biz/wymienniki-ciepla,151,pl.html

Jak zbudowany jest rekuperator?

  • Obudowa najczęściej jest izolowana termicznie i akustycznie, dzięki czemu ogranicza to straty energii oraz obniża poziom hałasu pracy wentylatorów.
  • Wymiennik ciepła, który pełni podstawową funkcję w centrali wentylacyjnej, odpowiedzialny jest za odzysk ciepła z wywiewanego powietrza. Urządzenie to dzielimy na trzy typy m.in jest to wymiennik krzyżowy, obrotowy i przeciwprądowy spiralny.
  • Kolejnym elementem wyposażenia są filtry, mające za zadanie oczyszczenie powietrza z zanieczyszczeń. Najczęściej umieszczone są przy otworze wlotowym i wylotowym.
  • Wentylatory występują najczęściej dwa, nawiewny i wywiewny, wprowadzające powietrze w ruch. Proces ten występuje wtedy gdy ciąg grawitacyjny jest za słaby. Najczęściej wentylatory te są sterowane automatycznie.
  • Czujniki i sterowniki odpowiadające za sterowanie i regulację pracy wentylatorów oraz aktualnej temperatury powietrza, a także regulujące ilość przepływającego powietrza.

 

 

Dodatkowe akcesoria – W skład takiego wyposażenia wchodzą urządzenia mające na celu poprawienie wydajności rekuperatora oraz zabezpieczenie przed ewentualnym oszronieniem. Takimi dodatkowymi elementami są elektryczne nagrzewnice wodne, chłodnice wodne i freonowe. Dodatkowe akcesoria dobrze współpracują z rekuperatorem. Dodatkowym elementem w który można wyposażyć produkt jest czujnik zabrudzenia filtrów, którego rolą jest zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczonego powietrza. Stosowane są też dodatkowe obejścia, czyli dodatkowy obieg. Przydatny w przypadku podobnej temperatury na zewnątrz i w środku pomieszczenia.

 

Gdzie warto stosować wymienniki ciepła

Rekuperator najlepiej spełnia swoją funkcje w budynkach dobrze izolowanych i to właśnie tam warto je stosować, brak odpowiedniego urządzenia może doprowadzić do rozwoju pleśni i zawilgocenia ścian.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz