Pomysłów na aranżacje wnętrz ciągle przybywa. Nowe trendy, łączenie klasyki ze współczesnym dizajnem, renowacja i recykling – jest w czym wybierać. Jednak projektowanie wnętrz nie jest żonglerką stylami, estetyką, kolorami i fakturami.
A jeśli nawet to tylko dla profesjonalistów. Aby zadanie projektanta zostało wykonane na najwyższym poziomie, projekt musi również być dopracowany także pod względem funkcjonalnym. Jeśli w odpowiedni sposób uda się połączyć estetykę, ergonomię i funkcje użytkowe, misja zostanie wypełniona i pozostaje tylko cieszyć się sukcesem.
Bez względu na to, czy projekt dotyczy domu, mieszkania, czy powierzchni komercyjnej, podstawą do jego powstania jest analiza potrzeb przyszłych użytkowników. Jeśli jesteś już zdecydowany na konkretny rodzaj aranżacji, przedstaw swoje pomysły projektantowi, na pewno doradzi, czy będzie to najlepsze rozwiązanie dla twojej przestrzeni.
Wśród nie wychodzących z mody stylów znajdują się oczywiście skandynawski, klasyczny, rustykalny, etno, a także bardzo popularne obecnie vintage i eko. Można oczywiście znaleźć sporo podobieństw między aranżacją w stylu skandynawskim i eko, jak również wystrój rustykalny, może zawierać elementy etno. To kolejna zaleta projektowania wnętrz – można czerpać inspiracje zewsząd. Często, to co powstanie na zbiegu stylów, przynosi najbardziej zadawalający efekt.
Jak rozpoznać poszczególne style? Czy na podstawie kolorów i detali możemy trafnie ocenić w jakiej estetyce została zaprojektowana przestrzeń? Oczywiście, zasady są proste, ale trzeba pamiętać, że niektóre elementy, takie jak barwy czy materiały z których wykonane są meble, dobrze pasują do różnej stylistyki.
Styl etno sięga po naturalne pigmenty, ręcznie malowane tkaniny i ceramikę, zwierzęce skóry, kolorowe kilimy. Etno łączy motywy z różnych miejsc i kultur, jest reakcją na bezosobowe, masowo produkowane wzornictwo i zmieniające się sezonowe trendy. Stawia na autentyczne i tradycyjne rzemiosło. Od mebli drogich i ekskluzywnych, woli te za którymi stoi ciekawa historia lub konkretny człowiek, które wykonane są z lokalnych produktów i wyrastają z tradycji danego miejsca.
Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim, to łączenie prostoty z naturalnymi materiałami, chłodnymi i jasnymi barwami oraz duży nacisk na funkcjonalność przestrzeni. Pomieszczenia charakteryzują się harmonią i minimalizmem i nie wymuszoną aranżacją. Podstawowe kolory zaczerpnięte z natury, to biel, odcienie szarości, błękity. Dopiero w dodatkach pojawiają się mocniejsze czerwienie, granat czy czerń. Materiały wykończeniowe jakimi posługuje się ten styl, to przede wszystkim drewno, skóra, wełna czy len. Styl skandynawski stawia również na wygodę, co stanowi jego bardzo dużą zaletę.
Jeśli znajdujecie się w przestrzeni, która przypomina styl skandynawski, ale dodatkowo pełna jest mebli wykonanych na drodze recyklingu, najpewniej macie do czynienia z aranżacją wykorzystującą styl eko. Eko to jasne kolory, naturalne materiały oraz rękodzielnictwo dające poczucie spokoju i bliskości z naturą. Stoliki z palet, półki z surowego drewna, naturalne tkaniny, to twoje must have, jeśli wybierzesz właśnie ten styl.
Ponieważ to tylko czubek góry lodowej, zanim zdecydujesz się na którąś z koncepcji, skonsultuj się z profesjonalną pracownią projektową. Architekci z warszawskiej pracowni Projekt MIMO doradzą jaki styl lub ich połączenie najlepiej sprawdzą się w twojej przestrzeni oraz spełnią twoje oczekiwania.