Już na etapie poszukiwania wymarzonego lokum warto wiedzieć, jak powinna wyglądać optymalnie zaaranżowana przestrzeń. Podpowiadamy, jak kupić mieszkanie, które będzie funkcjonalne i komfortowe dla wszystkich domowników.
Podział mieszkania na strefy
Projekt mieszkania powinien uwzględnić między innymi jego podział na strefy – dzienną (ogólnodostępną) i nocną (prywatną).
Część dzienna powinna być zlokalizowana jak najbliżej drzwi. Do tej strefy zalicza się zwykle przedpokój, salon i kuchnię. Strefa nocna – z sypialnią, garderobą i łazienką, a także pokojem dziecięcym – będzie najlepiej spełniać swoje funkcje, gdy znajdzie się po przeciwnej stronie od wejścia.
Taki podział mieszkania zapewni większy komfort i poczucie prywatności domowników. Zaproszeni goście nie będą krzątać się pod drzwiami sypialni i pokojem dziecięcym, gdy część domowników pójdzie spać. Osoby przebywające w mieszkaniu nie będą wzajemnie sobie przeszkadzać.
Wnętrza należące do części dziennej mogą być położone blisko siebie, a nawet połączone. Pomieszczenia znajdujące się w strefie prywatnej powinny być wyodrębnione i oddzielone od pozostałych pomieszczeń.
Podczas zakupu mieszkania warto sprawdzić, jakie daje ono możliwości aranżacyjne, a także czy istnieje możliwość zmiany ustawień ścian działowych.
Projekt mieszkania – co wziąć pod uwagę wybierając rozkład pomieszczeń?
Kupno mieszkania wiąże się z dokładną analizą naszych potrzeb i planów na przyszłość. Inny rozkład pomieszczeń będą wybierać osoby, które planują powiększyć rodzinę, a inny rodzice dorosłych dzieci, które lada moment kupią swoje mieszkanie (więcej informacji na temat możliwości wsparcia własnych dzieci w artykule: „Chcesz wesprzeć finansowo swoje dziecko w zakupie mieszkania? Oto, co musisz wiedzieć„).
Jak kupić mieszkanie, które będzie funkcjonalne przez długie lata? Oto kilka wskazówki:
- łazienka i toaleta – dylemat dotyczący łączenia lub oddzielania łazienki i toalety pojawia się stosunkowo często podczas analizowania projektów mieszkań. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto przeanalizować codzienne zwyczaje domowników. Gdy pod jednym dachem mieszka kilka osób, które wychodzą do pracy czy szkoły o tej samej godzinie, oddzielenie łazienki od toalety może im pomóc zaoszczędzić cenny czas. Z kolei połączenie łazienki z toaletą pozwala stworzyć jedną, bardziej przestronną i wygodną przestrzeń;
- Kuchnia i salon – dzięki połączeniu salonu z aneksem kuchennym, można uzyskać w domu dodatkowe pomieszczenie. Kupno mieszkania z dużym, przestronnym salonem daje możliwość przeniesienia do niego kuchni i zaaranżowania np. dodatkowej sypialni w miejscu starej kuchni. Otwieranie kuchni na pokój dzienny jest też rozwiązaniem wygodnym, które daje możliwość przyrządzania posiłków w towarzystwie pozostałych domowników i pozwala na wspólne spędzanie czasu. Warto jednak pamiętać, że połączenie kuchni z salonem niemal wymusza zamontowanie okapu, aby zapachy gotowanych i smażonych potraw nie rozprzestrzeniały się na całe pomieszczenie.
- przedpokój – powinien być przestronny i mieć dostęp do wszystkich pomieszczeń.
Analizując projekt mieszkania, warto wziąć też pod uwagę ułożenie okien względem stron świata. Pamiętajmy, że pomieszczenia z oknami wychodzącymi na północ, będą najmniej oświetlone i najchłodniejsze. Okna wychodząca na południe i zachód zapewnią najwięcej naturalnego światła, ale przy okazji mogą mocno nagrzewać się latem.
___
Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!