[dropshadowbox align=”left” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Ściany w twoim domu zaczynają ci się nudzić? Nadszedł czas na wybór – farba czy tapeta. Jeśli wybrałeś tapety to znajdziesz tu kilka nieocenionych wskazówek jak ozdobić samodzielnie tym sposobem swoje mieszkanie oraz uniknąć najczęstszych błędów.
Przygotowanie ścian
Ten etap jest kluczowy dla całego przedsięwzięcia, więc absolutnie nie wolno go pominąć. Od tego zależy czy naszymi nowymi ścianami będziemy cieszyć się długo czy tylko przez chwilę, nim tapeta sama zacznie nam się odklejać. Powierzchnia, na którą będziemy nakładać tapetę musi być oczyszczona, wysuszona, zwarta oraz gładka (najlepiej wyszlifowany gips). Stare warstwy kleju, farb itp. powinny zostać usunięte, a dziury oraz wszelkiej maści pęknięcia wyrównane za pomocą masy szpachlowej. Jako ostatnie należy zagruntować ścianę specjalnym gruntem lub rozrobionym klejem do tapet, w sposób podany przez producenta. Gniazdka elektryczne, gwoździe i inne odstające element powinny również zostać na ten czas zdemontowane.
Tapeta
Najbogatszym wyborem jeśli chodzi o wzory cieszą się tapety papierowe dwu- oraz jednowarstwowe. Są jednak trudne w położeniu, gdyż papier pod wpływem nasiąknięcia klejem bardzo łatwo się uszkadza i odkształca na ścianie.
Najłatwiejsze, jeśli chodzi o poziom trudności układania, są tapety fizelinowe. W ich przypadku klej nanosimy na ściany, a tapetę rozwijamy bezpośrednio na posmarowane nim podłoże . Usuniecie jej jest również bardzo proste, gdyż w sposobie odklejania przypominają nalepki.
Jeśli tapeta ma się znaleźć w przestrzeni kuchennej to najlepszą opcją będzie jej odmiana winylowa ze względu na zdolność do niewchłaniania pary wodnej oraz odporność na zmywanie.
Innymi dostępnymi na rynku rodzajami tapet są te z włókna szklanego – również odporne na wielokrotne próby usunięcia z niej zabrudzeń – , a także tapety tekstylne, jednak ich położenie należało by zostawić w rękach fachowców.
Klej do tapet
Z wyborem odpowiedniego kleju należy poczekać do momentu, kiedy będziemy wiedzieć jaka tapeta będzie zdobić nasze ściany. Na rynku znajdziemy całkiem sporo klejów zarówno tych uniwersalnych jak i specjalistycznych, ale zastosowanie ich jest uzależnione od rodzaju wybranej tapety. Ciekawostką może być, iż klej do tapet papierowych (po odpowiednim rozrobieniu z wodą) jest zdatny również do wykorzystania go jako gruntu pod innego rodzaju kleje do tapetowania. Nim zaczniemy kleić koniecznie powinniśmy zapoznać się ze sposobem przygotowania oraz użycia kleju, zamieszczonym na opakowaniu produktu.
Jak przykleić tapetę?
Istnieją dwie alternatywne metody klejenia tapet – pierwsza to smarowanie klejem tapety i nakładanie jej na przygotowaną odpowiednio ścianę(tapety papierowe, tekstylne, winylowe, do malowania), drugi polega na pokryciu klejem ściany, a następnie nałożeniu na nią tapety (typ fizelinowy).
Podczas nakładania tapety zwrócić należy uwagę na kierunek jej nanoszenia znajdujący się na rolce, by dzięki temu uniknąć złego spasowania produktu. Klejenie zaczynamy od umieszczenia jej w obrębie drzwi oraz okien. Pomiędzy podłożem, do którego przyklejamy a brytem nie mogą pozostać pęcherzyki powietrza, które z powodzeniem usuniemy korzystając z wałka lub szczotki, odpowiednio dociskając ją na całej powierzchni. Kolejne pasy powinno przyklejać się w taki sposób by krawędzie nie nachodziły jedna na drugą. Korekta ułożenia jest możliwa w ciągu kilku minut od momentu położenia.
Tekst został napisany w oparciu o ekspercka wiedzę autorów portalu tektoniczny.pl