0
Opublikowany 11 czerwca 2018 autor Izabela Krzyczkowska w Wiedza budowlana
 
 

Świat tapetKolory i wzory na ścianach maja decydujące znacznie dla wyglądu pomieszczenia, oświetlenia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Bardziej niż moda i aktualne trendy liczy się indywidualny gust.

Część osób jest zwolennikami mocnych, wyrazistych barw, inni gustują w odcieniach pastelowych, a jeszcze inni lubią łączyć kolory w jednym pomieszczeniu.

Wybór: farba, czy tapeta

Wybranie między farbą a tapetą nie należy do łatwych decyzji. Obie rzeczy dobrej jakości są znacznym wydatkiem. Dobra farba powinna być idealnie kryjąca i zmywalna. Z kolei tapetą można zatuszować niedoskonałości ściany, które jak wiadomo zdarzają się, głównie w starszym budownictwie. Istotnym czynnikiem przy wyborze między farbą a tapetą jest rodzaj ogrzewania: przy centralnym ogrzewaniu miejskim zarówno tapeta, jak i farba latami zachowają ładny kolor. Jeżeli ktoś jest zmuszony korzystać z starszych sposobów ogrzewania mieszkania, to zdecydowanie lepszym wyborem jest farba, bowiem wszelkie zabrudzenia można pomalować po odpowiednim przygotowaniu ściany, Następnym ważnym czynnikiem przy wyborze: tapeta/ farba jest obecność dzieci. Nie każdy ma artystyczne zdolności i nie potrafi narysować na ścianie rozmaitych wzorów, czy postaci bajkowych. Wtedy bardziej sprawdzi się tapeta z ulubionymi motywami dziecka. Kompromisem jest łączenie tapet i farby. Jedną ścianę można wytapetować, pozostałe pomalować.

Modne wzory tapet

Nie trzeba wiele, żeby poczuć się, jak na ulicy miasta, które zawsze chcieliśmy odwiedzić. Wystarczy kupić tapetę i położyć ją na ścianie. Motywy miast, znanych budowli, najbardziej charakterystycznych danego miasta nigdy nie wychodzą z mody i znakomicie wyglądają na ścianach. Możemy mieć na ścianie współczesne miasto, nocny widok z miasta, czy romantyczną, zabytkową uliczkę. Miasto jest wdzięcznym motywem, bardzo dobrze komponującym s się z większością stylów. Jest wykończeniem dla industrialnej, klasycznej czy nowoczesnej aranżacji wnętrza.

Nowoczesnym sposobem zagospodarowania ściany są tapety ze wzorami abstrakcyjnymi. Nieszablonowe połączenia linii, pasków, kół, obrazów, innych figur z wyrazistymi kolorami, to propozycja dla osób odważnych, które chcą stworzyć nietypowe wnętrze i jednocześnie nie boją się eksperymentować. Abstrakcyjne wzory mogą pomniejszać lub powiększać wizualnie wnętrze. Dobrze komponują się w wnętrzach urządzonych nowocześnie, bez dużej ilości wyrazistych wzorów, czy obrazów i w stonowanej kolorystyce ścian, podłóg i mebli. Tapety z geometrycznymi wzorami ze względu wyraziste wzory i kolory należy stosować jedynie na jednej ścianie, jako zaakcentowanie konkretnej powierzchni. Położenie takiej w całym pokoju sprawi wrażenie przesytu i chaosu.

Tapety z motywem z przyrody są znane od wielu lat. W ostatnim czasie przeszły swoistą rewolucję: od kwiatów i liści do skomplikowanych realistycznych wzorów przypominających dziką naturę. Do ulubionych motywów należą tapety przedstawiające las lub wodę, które doskonale sprawdzają się w sypialni, gdyż pozwalają się zrelaksować. Las i wody kojarzą się z wakacjami, odpoczynkiem i przygodą. Są to miłe skojarzenia.

Rodzaje tapet.

Najpopularniejsze są tapety papierowe, które jednak nie są odporne na wilgoć. Niektóre tapety z papieru zabezpiecza się dodatkowo akrylem. Odmianą tapety papierowej jest raufaza, w której warstwy papieru wzmocnione są włóknem drzewnym nadającym jej również fakturę fakturę. Stosunkowo trwałym rodzajem tapet są tapety winylowe– czyli takie, które na warstwie papieru mają nałożoną warstwę winylu. Ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości – można je czyścić, a nawet szorować. Jeżeli planowane jest wytapetowanie całego pokoju, to najlepiej wybrać tapetę w jasnych kolorach. Jeżeli kładziemy tapetę na jednej ścianie, to najczęściej staje się ona tłem dla mebli: kompletu wypoczynkowego, stołu, szaf, itp. W takim przypadku tapeta może mieć intensywniejsze kolory. Aby tapeta spełniała swoje funkcje estetyczne musi być perfekcyjnie położona.

Moda na tapety trwa od lat. Piękne wzory, intensywne kolory zachęcają do zmiany wystroju wnętrza.


Izabela Krzyczkowska