Jakiś czas temu Polskę opanowało białe szaleństwo i bynajmniej mowa tu o górskich wyprawach i szusowaniu na stoku. Chodzi o białe wnętrza inspirowane skandynawskim stylem aranżacji wnętrz. Polacy złapali białego bakcyla i nic w tym dziwnego, biel jak wiadomo rozjaśnia wnętrze, a gdy za oknem ponuro, pogody trzeba szukać wewnątrz mieszkania. I tak, zgodnie z dyktatem wnętrzarskich magazynów oraz znajomością trendów lansowanych przez blogerów wnętrzarskich wielu z nas zapragnęło skąpanej w bieli kuchni. Rzeczywistość jednak bywa bolesna, bo cóż zrobić jeżeli 3 lata temu wymieniliśmy zabudowę kuchenną (która dziś już nam się mniej podoba) lub odwrotnie, mamy dość leciwe meble, których nowymi ze względów finansowych nie możemy zastąpić? Jest rozwiązanie. Farba, narzędzia malarskie i trochę wolnego czasu i stara kuchnia będzie jak nowa.
Meble kuchenne można odnowić na wiele sposobów. Można przykleić na nie okleinę, wymienić fronty, na takie, jakie nam odpowiadają lub pomalować istniejące na wymarzony kolor. Spośród trzech opcji, my wybierzemy dziś tę trzecią.
Niezbędne narzędzia
Pora więc zakasać rękawy. Do przeprowadzenia metamorfozy potrzebne będą farby renowacyjne, wałek, pędzel do pomalowania trudno dostępnych miejsc, substancja odtłuszczająca, folia malarska, maska malarska, rękawiczki.
Właściwości farb renowacyjnych
Dlaczego nie emalia lub innego rodzaju farba? Nieocenioną wręcz zaletą farb renowacyjnych jest fakt, iż można je kłaść na powierzchnie, które wymagają jedynie odtłuszczenia. Zakres prac pomniejsza nam się zatem o żmudne szlifowanie mebla, ściąganie lakieru czy okleiny.
Wystarczy powierzchnię dokładnie odtłuścić używając np. wody z mydłem, a następnie spłukać wodą. W przypadku niektórych mebli np. z PCV lub lakierowanego drewna może zaistnieć konieczność delikatnego przeszlifowania powierzchni o czym z pewnością producent poinformuje na opakowaniu farby. Przygotowanie podłoża to ważny element metamorfozy. Należy je dokładnie odtłuścić, a miejsca, których nie chcemy malować zabezpieczyć taśmą malarską. Tłuste, śliskie, niedoczyszczone fragmenty mogą negatywnie wpływać na przyczepność farby i tym samym utrudnić prace. W zależności od stopnia krycia farby i aktualnego koloru mebli liczba warstw farby może się wahać od 2 do 3-4. Pomiędzy aplikacją kolejnych warstw należy zachować odstępy czasowe najlepiej wskazane przez producenta na opakowaniu farby.
Dlaczego warto użyć farb renowacyjnych do przeprowadzenia metamorfozy kuchni
- Nie wymagają usuwania starych powłok ani stosowania podkładów
- W większości przypadków wystarczy jedynie odtłuścić i oczyścić powierzchnię mebla przed bezpośrednią aplikacją farby
- Charakteryzują się dobrą przyczepnością i siłą krycia
- Można je czyścić delikatnymi detergentami
- Wykazują odporność na plamy, mechaniczne uszkodzenia, wilgoć panującą np. w kuchni czy łazience
- Przy niewielkich nakładach finansowych dają szybki efekt w krótkim czasie
- Narzędzia malarskie łatwo oczyścić wodą
Malowanie mebli kuchennych przy użyciu farb renowacyjnych to świetna alternatywa dla kupowania nowych mebli. Efekt jaki możemy uzyskać wart jest podjęcia próby nadania swej kuchni nowego, świeżego, śnieżnego wyglądu. Dzięki rozwiązaniom, które aktualnie oferują producenci farb nowe szaty mogą zyskać nie tylko meble, ale również okładzina ścienna i podłogowa. Wnętrze zyska nowy wygląd, a my satysfakcję z dobrze zainwestowanych pieniędzy i wykonanej pracy.
źródło zdjęć: sohominimal.blogspot.com, mom4real.com, ladnydom.pl, homebook.pl, rusticalhome.blogspot.com, pinterest.com
Tak niewiele trzeba by stara kuchnia wyglądała ładniej i przyjemniej. Ja jednak zdecydowałam się na poważniejszy remont kuchni. Na pewno zamówię nowe meble i zrobię to w wolsztynskiekuchnie.pl/klasyczne/ firma ta wykonuje juz od lat meble na wymiar i mają super opinie. Jeśli ktoś się tez nad remontem zastanawia to zobaczcie na stronę.