Stelaże podtynkowe na dobre zadomowiły się w naszych łazienkach. Tego rodzaju rozwiązania są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych aranżacjach przestrzeni ze względu na ich bardzo dużą funkcjonalność. Instalator powinien jednak zwrócić uwagę na poprawne zamontowanie stelaża podtynkowego.
Stelaże podtynkowe to doskonałe rozwiązanie, gdy chce się znacznie poszerzyć możliwości aranżacyjne łazienki. Takie stelaże można montować zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. Stelaż podtynkowy pozwala zawiesić miskę WC, bidet, umywalkę lub inny sanitariat i dzięki temu podnieść nie tylko funkcjonalność łazienki, ale również jej walory estetyczne.
Jak dobrać stelaż podtynkowy?
Zanim rozpoczniemy montaż stelaża podtynkowego, należy oczywiście dobrać jego odpowiedni rodzaj. W zależności od tego, co tak naprawdę chcemy powiesić, możemy znaleźć w dobrych hurtowniach (np. Onninen) stelaże do WC, bidetowe, pisuarowe, umywalkowe, same ramy itd. Doświadczony instalator powinien podpowiedzieć klientowi, aby ten zwrócił uwagę również na wymiary stelaża podtynkowego. Szerokość takich konstrukcji najczęściej waha się od 35 do 50 cm (najszersze wykorzystuje się przeważnie do misek WC), natomiast długość jest regulowana nierzadko od 10 do 25 cm.
Kupując stelaż podtynkowy, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj ściany, na której będzie montowana konstrukcja. W przypadku ścian murowanych koniecznie należy wybrać stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej, natomiast przy ścianach gipsowo-kartonowych, działowych – do zabudowy lekkiej.
Poprawny montaż stelażu podtynkowego
Gdy stelaż podtynkowy został już wybrany, można przystąpić do jego montaÅ��u. Omówimy to na przykładzie stelaża do WC. Tutaj praca będzie zależała od tego, czy instalator ma do czynienia ze stelażem podtynkowym do zabudowy lekkiej czy ciężkiej. W ostatnim przypadku należy zacząć od przykręcenia ramy ze zbiornikiem spłukującym do ściany, a potem podłączyć zbiornik do instalacji wodociągowej. Kolejny etap zależy od rodzaju odpływu ze spłuczki. Przy pionowym najlepiej wykonać obmurowanie od dołu i po bokach stelaża, a przy bocznym, zamiast dolnego murowania, lepiej użyć nóg montażowych odciążających konstrukcję stelaża. Taką konstrukcję można otynkować, założyć płyty G-K, okleić płytkami itp. Do tego montuje się miskę WC.
Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej również przytwierdza się śrubami do ściany. Potem należy wysunąć nogi ze stelaża i przytwierdzić je do podłoża. Tak ustabilizowany stelaż można obudować. Najpopularniejszy sposób to użycie płyt G-K. Potem wystarczy już tylko zamontować miskę WC.
Stelaże podtynkowe to bardzo funkcjonalne konstrukcje, które ułatwiają montaż wielu sanitariatów, ale także pozwalają aranżować przestrzeń łazienki w niebanalnym, nowoczesnym stylu. Ważne jednak, aby zaopatrzyć się w stelaż dobrego producenta i poprawnie zamontować taką konstrukcję.
Sprawdź ofertę stelaży podtynkowych oraz innych elementów wyposażenia łazienki w hurtowni elektryczno-hydraulicznej onninen.pl