0
Opublikowany 8 marca 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Światło wokół nasŻyjemy w rytmie wytyczonym przez światło. Oczywiście nie jesteśmy już ściśle zależni od godzin wschodu i zachodu słońca, rozwój technologii oświetleniowych pozwolił na rozciągnięcie dnia do pełnych 24 godzin, jednak w dalszym ciągu to światło pełni ogromną, choć często niedocenianą rolę. Czy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo wpływa ono na nasz nastrój i postrzeganie otoczenia?

Różnorodność stylistyczna

Zazwyczaj traktujemy światło jako narzędzie mające ułatwić nam życie. Zapalamy je, gdy jest ciemno, a kryteria oceny jakościowej ograniczamy do tego, czy jest wystarczająco jasne. Kupując nową żarówkę, zwracamy uwagę na jej moc, często pomijając technologię wykonania czy barwę emitowanego światła. Tymczasem oświetlenie gra dużą większą rolę i odpowiednio wykorzystane może znacząco podnieść jakość życia i pomóc w modelowaniu otaczającej nas przestrzeni.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami secesyjnych zawijasów, czy wolimy formy proste, niekiedy inspirowane wzornictwem przemysłowym, na pewno znajdziemy coś dla siebie. Oferta rynkowa jest bardzo bogata, warto tu zwrócić uwagę na propozycje firmy Nowodvorski. Połączenie niebanalnych projektów z wysokiej jakości materiałami i starannym wykonaniem zapewni komfort i satysfakcję użytkowania. W ofercie producenta znajdziemy zarówno lampy wiszące, plafony i kinkiety,  jak i stojące czy stołowe. Kilka linii stylistycznych sprosta rozmaitym potrzebom i wymaganiom. Możemy stworzyć oświetlenie oparte o jedną linię wzorniczą, jak również odważyć się na eksperyment, łącząc lampy z różnych kolekcji.

Inaczej w salonie, inaczej w kuchni

Umiejętne użycie światła umożliwi nam zmianę charakteru mieszkania bez potrzeby przeprowadzania kosztownych remontów. Przemyślane i odpowiednio dobrane oświetlenie do domu będzie nie tylko funkcjonalne, ale też pozwoli na efektowne podkreślenie ciekawych detali czy ukrycie niekorzystnych cech pomieszczenia. Warto poświęcić chwile na zastanowienie, jaki efekt chcemy osiągnąć. W salonie możemy puścić wodze fantazji. Świetnie sprawdzą się tutaj rozproszone punkty świetlne. Jeśli dodamy im możliwość regulacji intensywności oświetlania, to uzyskamy możliwość prostego tworzenia wielu wariantów oświetleniowych.

Nieco inaczej wygląda dobór lamp do pomieszczeń o bardziej użytkowym charakterze. Oświetlenie w łazience czy kuchni powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ułatwiać pracę i zapewniać bezpieczeństwo. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby do skutecznego  oświetlenie kuchennego blatu użyć ciekawych stylistycznie źródeł światła. W poszukiwaniu inspiracji mogą pomóc sklepy internetowe, takie jak Elektromarketania, gdzie poza możliwością dokonania korzystnych zakupów, możemy zapoznać się z najnowszymi trendami oświetleniowymi.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe