Przeglądając zdjęcia z ubiegłego roku, natrafiłem na fotki z prac przy elewacjo garażu, które nie zostały jeszcze zamieszczone. W listopadzie 2012 roku, mój ojciec zabrał się za elewację garażu. Początkowo miała być zrobiona tylko tylna ściana, gdzie zostanie przeniesiony garaż blaszak,ale tak się rozpędził że dokupił styropianu i obłożył ścianę od ogrodu i frontową.
Po tynkowaniu domu, zostały nam 4 wiadra tynku zewnętrznego sisi silikatowo silikonowego. Tynk nakładał nam natryskowo zaprzyjaźniony właściciel firmy remontowo-budowlanej. Tylną ściane zrobił w niecałą godzinę, powiem szczerze że byłem zachwycony jak prosto i szybko nakłada się tynk metodą natryskowo, a struktura „baranek” jaka powstaje, niczym nie odbiega od wyglądu na elewacji domu gdzie tynk był nakładany ręcznie.
Materiały do natryskowego tynkowania
Nasz garaż wolno-stojący dwustanowiskowy wykonany jest ze starych pustaków z lat 80 tych, estetyka murowania pozostawiała wiele do życzenia, więc najlepszym rozwiązaniem było przyklejenie 5cm styropianu by wyrównać powierzchnię ścian. Na styropian zaciągnięty jest klej z siatką. Następnie powierzchnia została zagruntowana gruntem z żółtym barwnikiem.
Tynk sisi nakładany natryskowo za pomocą pistoletu z podajnikiem i kompresora.
Natryskowe tynkowanie elewacji
Do podajnika na pistolecie wlewaliśmy lekko rozcieńczony wodą tynk sisi prosto z wiaderek. Tynk był napryskiwany na ścianę ruchami kołowymi.
Struktura tynku natryskowego – baranek
Efekt bardzo dobry, nie odbiega od efektu tynku elewacji domu wykonanej w sposób tradycyjny zacieranej ręcznie. Jedynym bardzo ważnym warunkiem, który musi być spełniony dla dobrego efektu to idealnie równe podłoże – klej na styropianie.
Pamiętam jak mój tata kładł takiego baranka na ścianie to cały dzień mu zeszło , a teraz godzina i już 🙂
Znajomi polecali tynki maszynowe, ale nie jestem pewien czy się na to zdecyduję. Kluczowe mogą być tu koszty. Nie wiem czy tynki maszynowe są droższe od tradycyjnych. Szczerze mówiąc to jestem trochę zielony w tym temacie. Spotkałem się z opinią, że tynki i gładzie położone ręcznie często bywają niezbyt równe. Dodatkowo nałożenie na nie farby powoduje, że znać wszystkie nierówności. Ja osobiście nie znoszę krzywizn tam gdzie ich być nie powinno. Mam nadzieję, że tynki cementowo-wapienne lub gipsowe położone w ten sposób eliminują te niedoskonałości. Znalazłem u mnie w okolicy (Grójec) firmę, która zajmuje się tynkami maszynowymi.
o to dowód na to, iż można samemu 🙂
Tynkowanie natryskowe to ciekawy i raczej szybki sposób. Wiedzieliście, że tynki czy też materiały do ocieplania muszą przejść odpowiednie testy i uzyskać aprobaty techniczne lub certyfikaty? Instytut Techniki Budowlanej między innymi tym się zajmuje.
Myślę, że metoda natryskowa poprzez napylanie zarówno za pomocą specjalnego pistoletu jak i w niektórych przypadkach aerozolu jest bardzo wygodna i szybka.
Naprawdę pięknie wykonana robota. Gratuluję pomysłu i wykonania. Dobre przygotowanie podłoża i efekt jak z prospektu.
Powiem dwa słowa profesjonalnie wykonana robota
Z pewnością natryskowe nakładanie baranka jest o wiele lepsze od tradycyjnego.
Od dłuższego czasu używam natryskowe nakładanie baranka jak również maluję w ten sposób elewację zewnętrzną budynku oraz wewnętrzne ściany. Wszystkim polecam agregaty tego typu z pewnością zaoszczędzi nam fachowcom bardzo dużo czasu.
Agregaty do tynkowania itp fajna sprawa tylko cena takiego sprzętu powala.
Metody natryskowe są świetne, polecam wam również zainteresować się izolacjami natryskowymi
Zaczynam od poniedziałku, budowę domu „Małgosia”, a mimo to już interesuję się sprawami wykończenia 😉 Hehe, budowanie domu bardzo wkręca.
Taka metoda pracy pozwala na bardzo szybkie pokrycie tynkiem sporych przestrzeni
Maszynowe to jest robota z takimi sprawami, jak ktoś ma doświadczenie to idzie błyskawicznie. My jak montujemy wentylację, klimatyzację, czy pompy ciepła i trzeba coś wykończyć ściany po robocie też dla większej powierzchni tak robimy 🙂
Jaki jest koszt takiego tynkowania natryskowego? Bardzo ciekawy sposób na szybkie położenie tynku.
hmm, ciekawe czemu ludzie kładą tynk ręcznie skoro to jest taka super metoda?
Jeśli można- jak to wyszło kosztowo, czy tynk do natrysków to ten sam z wiaderka do nakładania ręcznego i czy po swojej inwestycji poleciłby Pan to dalej. Mam namiar na wykonawców, którzy robili u mnie tynki polecam bo szybko i równo, ale przy elewacji i natrysku jeśli to ładnie wychodzi zadziałałbym sam:) czekam na info
Bardzo fajny artykuł; znalazłem w sieci jakiś czas temu artykuł dot. wyboru kompresora do tynkowania: hXXps://blog.pneumatyka.eu/2019/09/17/jaki-kompresor-sprezarka-do-tynkowania/