0
Opublikowany 25 czerwca 2015 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Ubezpieczenie mieszkania, a wyrządzenie szkodyKupując polisą mieszkaniową, mamy na uwadze przede wszystkim szkody, jakie mogą się nam przydarzyć. Włamanie, pożar, zalanie, akcje ratownicze, to wszystko może doprowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia naszych rzeczy, sprzętów i mebli. Nie zastanawiamy się jednak nad tym, że to my możemy być sprawcami szkody i konieczne wtedy będzie posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia, które pokryje koszty wszystkich niezbędnych napraw.

Jakie ubezpieczenie do mieszkaniówki?

Jeśli polisa, którą kupujemy ma pokryć koszty szkód, które wyrządziliśmy my lub domownicy, albo które zdarzyły się przez przypadek, niezbędne będzie posiadanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Dzięki tej ochronie nie będziemy musieli się martwić o żadną szkodę, nawet tą, którą mogą wyrządzić dzieci. Wybicie szyby piłką, zarysowanie pojazdu na parkingu przed blokiem rowerem, czy stłuczenie czegoś w sklepie, nie będą żadnym problemem.

Taka ochrona jest niemal zawsze możliwa do kupienia wraz z polisą dla domu lub mieszkania. Ciężko byłoby jednoznacznie wskazywać, właściciel której nieruchomości, może OC w życiu prywatnym potrzebować bardziej, jednak jeśli posiadamy mieszkanie, zawsze dochodzi dodatkowe ryzyko np. zalania mieszkania sąsiada. Przy niewielkich szkodach nie trzeba się zbytnio martwić, jednak jeśli zniszczenia będą poważne, naprawdę warto posiadać to zabezpieczenie.

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym jest ubezpieczeniem bardzo uniwersalnym i chroni przed ponoszeniem skutków finansowych w przypadku wielu różnych zdarzeń, niekiedy nawet i tych, które są spowodowane przez zwierzęta osoby ubezpieczonej. Kiedy zatem tego typu polisa będzie dla Nas przydatna? Przede wszystkim wtedy, gdy przez przypadek dojdzie do uszkodzenia czyjegoś mienia lub wyrządzimy komuś krzywdę. Dotyczy to również sytuacji, gdy sprawcą zdarzenia będzie członek rodziny. Czyli ochroną są objęte jest np. wybicie szyby w domu sąsiada przez dziecko, zarysowanie czyjegoś pojazdu wózkiem sklepowym na parkingu, nieumyślne uderzenie kogoś ciężkim przedmiotem, pogryzienie kogoś przez naszego psa lub zniszczenie przez niego wartościowego przedmiotu należącego do osoby trzeciej. Ubezpieczenie zadziała także, wtedy, kiedy niechcący kogoś uderzymy, czy co gorsza spowodujemy złamanie.

Koszty

Cena takiego ubezpieczenia, które będzie nas chronić w sytuacji, gdy będzie się winnym szkody na osobie trzeciej, zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. Określa ona, jakie odszkodowanie maksymalnie ubezpieczyciel wypłaci. Standardowo najniższą sumą jest 10 tys. zł, ale wiele towarzystw pozwala na samodzielne dobranie wartości ochrony, dając do wyboru kilka kwot. Standardowo limitem jest 100 lub 200 tys. zł, jednak po dopłacie dodatkowej składki możliwe jest zabezpieczenie się nawet na 1 000 000 zł, jak np. w Warcie. Cena takiego ubezpieczenia jest bardzo niska w stosunku do tego, przed jakimi kosztami może nas uchronić. Standardowo trzeba liczyć się ze składką rzędu 35-55 zł. Ponieważ jednak każde towarzystwo samodzielnie określa koszt zakupu polisy, warto porównywać ze sobą oferty. W Internecie znajduje się obecnie całe mnóstwo różnego rodzaju porównywarek, które pomagają spośród różnych propozycji ochrony mieszkania wybrać tą, która ma stosunkowo wysoką sumę ubezpieczenia i niską składkę. Przykładem może być zestawienie ofert ubezpieczenia mieszkania na rankomat.pl, które pomoże w wyborze odpowiedniej polisy.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz