Choć w domu często szukamy miejsca, by odpocząć, często okazuje się, że generowany hałas nam to uniemożliwia. Może być to spowodowane zbyt głośnym zachowaniem domowników, a także warunkami zewnętrznymi. Jeżeli zastanawiasz się, jak bezpiecznie wyciszyć poszczególne pomieszczenia, przeczytaj nasz artykuł. Sprawdź, jakie jest zastosowanie pianki PUR i jak wpłynie na komfort w Twoim domu.
Pomieszczenia w domu narażone na hałas
Odpowiednim materiałem do wyciszenia pomieszczeń w domu jest otwartokomórkowa pianka PUR. Zapewnia ona nie tylko izolację akustyczną, ale również termiczną oraz zabezpiecza przegrody pomieszczeń przed kondensowaniem wilgoci. Co więcej, skuteczne wyciszenie wcale nie musi być kosztowne, jeżeli zdecydujemy się na ten materiał. Pianka dopasowuje się do powierzchni, a dzięki temu nie ulega degradacji i odkształceniom.
Jednym z pomieszczeń, które może być narażone na różnego rodzaju dźwięki, jest poddasze zaaranżowane użytkowo. Często chcąc je jak najlepiej spożytkować, robi się tam sypialnię. Trudno wyobrazić sobie przespaną noc, gdy na dach spadają różnego rodzaju gałęzie czy szyszki, lub po którym przechadzają się ptaki. By nie czuć dyskomfortu i wykorzystać poddasze właśnie w ten sposób, wystarczy je odpowiednią izolować akustycznie, właśnie za pomocą pianki PUR. Jest to materiał nietoksyczny i w pełni bezpieczny, dlatego świetnie nadaje się do wyciszenia różnych pomieszczeń w domu.
Izolacja akustyczna stropu – jaki materiał będzie najlepszy?
W przypadku izolacji akustycznej stropu zaleca się stosować piankę poliuretanową otwartokomórkową. Jej półsztywna struktura sprawia, że jest lekka i paroprzepuszczalna. W połączeniu z różnymi materiałami np. z konstrukcjami drewnianymi, nie ulega odkształceniom. Konstrukcja jest bezpieczna, bo nie waży dużo, nie obciąża nadmiernie konstrukcji budynku. Budowlańcy właśnie z tego powodu coraz częściej wybierają piankę PUR do ocieplania stropów.
Więcej na temat izolacji akustycznej stropu dowiesz się z artykułu: https://purios.com/blog/izolacja-akustyczna-stropu-z-zastosowaniem-piany-pur
Ten materiał akustyczny doskonale sprawdza się także w połączeniu z metalem czy betonem. Właściwości izolacyjne pianki Purios E lub innych rodzajów produktów zależy m.in. od grubości położonego materiału. Do wyciszenia dźwięków lepszym rozwiązaniem będzie otwartokomórkowa półsztywna pianka poliuretanowa. Używa się ją m.in. do izolacji rur, wówczas nie słychać np. płynącej przez nie wody.
Co przemawia za wyborem pianki PUR do izolacji akustycznej?
Wygłuszenie akustyczne stropu dzięki piance PUR jest coraz łatwiejsze. Można do tego użyć produktu Purios E. Pianka zapewnia izolację akustyczną dzięki zatrzymaniu fal akustycznych. Można ją łączyć z różnymi materiałami – sprawdzi się w zarówno w starszych, jak i nowszych wnętrzach. Tłumienie dźwięku następuje przez zatrzymanie drgających cząsteczek powietrza.
Pianka PUR wykorzystywana jest do izolacji akustycznej zarówno w domach prywatnych, jak i firmach. Architekci decydują się np. na użycie pianki PUR, wygłuszając ściany działowe pomiędzy pomieszczeniami, tym samym zapewniając pracownikom komfort pracy i skuteczną ochronę przed hałasem.