Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z gazu ziemnego, przydają się butle LPG. Najczęściej gaz płynny określany skrótem LPG kojarzony jest z instalacją Auto-gaz, choć jego zastosowanie w praktyce jest znacznie szersze. Sprawdźmy, gdzie jeszcze z powodzeniem można wykorzystywać gaz LPG.
Zastosowania domowe
Gaz płynny LPG, czyli propan lub mieszanina propanu-butanu, dzięki swoim unikalnym właściwościom fizycznym, w temperaturze pokojowej i pod stosunkowo niewielkim ciśnieniem, jest w stanie przejść z postaci lotnej do płynnej, co pozwala na jego skumulowanie i zamknięcie w butlach, m.in. o pojemności 11 kg. Takie butle są bardzo popularne wśród użytkowników prywatnych. Można je znaleźć wszędzie tam, gdzie w domach lub w mieszkaniach nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej z gazem ziemnym. Na terenach wiejskich oraz w plenerze butla z gazem LPG okazuje się bardzo przydatna.
Można wykorzystać ją do zasilania kuchenek gazowych – stacjonarnych – w domach prywatnych, czy mobilnych na kempingach czy w kamperach. Wybierając się pod namiot i nie posiadając możliwości skorzystania z kuchni np. w ośrodku wypoczynkowym, można wziąć ze sobą butlę z gazem płynnym oraz odpowiednie palniki, które pozwolą na przygotowanie ciepłego posiłku w każdej sytuacji. Warto korzystać przy tym wyłącznie z butli z gazem kupowanych od renomowanych producentów i dystrybutorów. Na polskim rynku można śmiało korzystać z oferty firmy AmeriGas. Używanie tanich butli nabijanych gazem na nielegalnie działających stacjach niesie za sobą ryzyko zakupu nieszczelnej butli, stwarzającej dla użytkowników i osób znajdujących się w ich bezpośrednim otoczeniu, realne ryzyko wybuchu. Gaz płynny propan lub mieszanina propanu-butanu przy wycieku z nieszczelnej butli opada najniżej, ponieważ jest cięższy od powietrza. Tworzy w takim przypadku łatwopalną i łatwowybuchową mieszaninę. Wystarczy tylko iskra, aby doszło do wybuchu. Dystrybutorzy butli LPG gwarantują ich szczelność, której nadanie dla danego pojemnika poprzedzone jest drobiazgową kontrolą butli. Jeśli cokolwiek budzi wątpliwości producenta, nie wprowadza on takiego pojemnika – butli lub zbiornika LPG, do obrotu handlowego.
Zastosowanie firmowe
Gaz LPG ma szerokie zastosowanie w przemyśle i rolnictwie. Wykorzystywany może być do ogrzewania budynków przemysłowych, w tym magazynów, hali produkcyjnych czy obiektów handlowych. W tym celu warto zastosować w praktyce zbiorniki z gazem płynnym o wystarczająco dużej pojemności dla użytkowników przemysłowych. Może być paliwem do samochodów, wózków widłowych czy urządzeń przemysłowych i produkcyjnych. W turystyce gaz płynny i pojemniki zawierające taki gaz, stanowią źródło energii dla kuchenek i lamp gazowych. Znajdują się one na wyposażeniu truckfoodów czy wozów kampingowych.