Drewniany taras wymaga regularnej pielęgnacji, aby nie dopuścić do przedwczesnego zniszczenia podłogi. Wystawione na działania promieni słonecznych, wilgoci, mrozu i wszelkich innych niekorzystnych warunków atmosferycznych, sprawia że deski szarzeją i tracą swój blask. Według zaleceń ekspertów, drewniany taras należy czyścić i konserwować przynajmniej raz do roku.
Drewno pięknie prezentuje się w architekturze, jednak jest również podatne na zmianę temperatur oraz narażone na uszkodzenia, co prowadzi do pęknięć i próchnienia. Aby móc cieszyć się estetycznie wyglądającym tarasem przez długie lata, deski należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić, naolejować oraz zabezpieczyć.
Przygotowanie desek tarasowych do czyszczenia
Pierwszym krokiem do przywrócenia dawnej świetności tarasu jest dokładne oczyszczenie desek z brudu, nalotów, mchu oraz piachu. W tym celu wystarczy sięgnąć po szczotkę z twardym włosiem lub ewentualnie wypłukać zanieczyszczenia myjką ciśnieniową. Czasami oczyszczenie samą wodą jednak nie jest wystarczające, dlatego konieczne może okazać się zastosowanie środka odświeżającego, który bez problemu poradzi sobie nawet z tłustymi plamami oraz pleśnią i rdzą.
Przed przystąpieniem do dalszej pracy, warto ocenić obecny stan drewna, sprawdzić czy widoczne są jakieś ubytki, a nierówności lekko zeszlifować. Na tym etapie jesteśmy w stanie zauważyć jak warunki atmosferyczne i zewnętrzne czynniki wpłynęły na nasze deski tarasowe i jak zmieniły ich kolor.
Jak usunąć szarość z drewna i przywrócić dawny blask tarasu?
Na szczęście, zszarzałą nawierzchnię można w łatwy sposób ożywić. Aby uzyskać naturalny odcień desek, warto użyć specjalnego środka do usuwania szarości z drewna. Najczęściej posiadają one konsystencję żelu i są biodegradowalne, czyli nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Warto zwrócić uwagę, aby preparat był przeznaczony do użytku zewnętrznego, z uwzględnieniem tarasów i fasad drewnianych. Żele można rozcieńczyć w wodzie lub w przypadku silnego zszarzenia desek – stosować bezpośrednio na nawierzchnię, a po aplikacji odczekać około 15 minut. Następnie należy dokładnie spłukać środek oczyszczający przy pomocy dużej ilości wody.
Konserwacja drewnianych podłóg tarasowych
Warto w tym miejscu wyjaśnić czym różni się olejowanie drewna od lakierowania. Otóż, stosując olej, zabezpieczamy deski tarasowe od wewnątrz, ponieważ cenne właściwości wchłaniają się i od środka zwiększają odporność podłogi. Natomiast lakier to solidna zewnętrzna warstwa ochronna, która zabezpiecza przed uszkodzeniem mechanicznym i nadaje połysk. Dla tarasów większe znaczenie będzie miało olejowanie, ponieważ jest to najskuteczniejsza metoda chroniąca przed wilgocią. Istotne jest, aby zabezpieczyć też boki desek oraz miejsca cięcia i łączenia się desek, ponieważ są szczególnie narażone na butwienie i gnicie.
Oleje są bezpieczne zarówno do desek tradycyjnych, jak i egzotycznych, a w ofertach sklepów znajdziemy wiele barw i odcieni. Ważne jest, aby drewniane deski olejować szerokim pędzlem, a nie wałkiem. Dobrym rozwiązaniem jest również pomalowanie dwukrotnie tarasu, nakładając przy tym cienkie warstwy oleju, a ewentualny nadmiar należy delikatnie usunąć z powierzchni. Przed nałożeniem drugiej warstwy powinniśmy odczekać przynajmniej 12 godzin, a jakiekolwiek inne późniejsze czynności, można wykonywać dopiero po upływie 48 godzin po ostatniej aplikacji oleju.