0
Opublikowany 8 września 2017 autor Jaroslaw Wejda w wyposażenie
 
 

Czy żaluzje aluminiowe mogą być trendy?Żaluzje aluminiowe to jedno z najstarszych rozwiązań będących osłoną pomieszczeń przed światłem. Dziś istnieje na rynku wiele zamiennych rozwiązań. Czy żaluzje aluminiowe są więc jeszcze trendy?

Na początek przypomnijmy na jakiej zasadzie działają żaluzje aluminiowe. Lamele, z których żaluzja się składa, pozwalają na dowolne regulowanie ich kąta nachylenia. Rozwiązanie to pozwala w pełni precyzyjnie operować przenikającym z zewnątrz światłem. Żaluzje aluminiowe chronią latem pomieszczenia przed nagrzewaniem, zimą z kolei w przeciwieństwie do innych osłon okiennych pozwalają “oddychać” całej powierzchni okna, zapobiegając tworzeniu się wilgoci na szybie. Ich główną zaletą jest bez wątpienia pełna prywatność dla mieszkańców bez konieczności całkowitego lub częściowego zaciemnienia okna.
Jeśli chodzi o walory estetyczne i pytanie postawione we wstępie artykułu żaluzje aluminiowe jak najbardziej mogą być trendy. Pozwala na to szeroka gama dostępnych na rynku kolorów i szerokości lamel. Lamele mają zwykle od 16 do 70 mm szerokości. Odnosząc to do kwestii estetycznych, szersze lamele lepiej prezentują się w dużych przeszkleniach, węższe natomiast w pomieszczeniach z małymi oknami. Ponadto im lamele są szersze, tym lepiej doświetlane jest wnętrze. Przy wykorzystaniu możliwości dowolnego kąta nachylenia lameli pozwala to stworzyć jedyny w swoim rodzaju klimat. Co do kolorystyki żaluzje aluminiowe zazwyczaj występują w kolorze srebrnym. Czy jednak musimy wybierać standardowe stonowane rozwiązanie? Oczywiście, że nie! Lamele poza srebrnym odcieniem mogą mieć wiele odcieni szarego, niebieskiego, brązowego, zielonego, różowego, fioletowego, żółtego, a także występować w kolorze białym i czarnym. Jedyny czynnik, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze to kolor ścian.
Niestety żaluzje aluminiowe mają też swoje wady. Przez aluminium z jakiego są wykonane, po upływie czasu mogą się wykrzywiać i deformować. Czyszczenie lameli jest z kolei dość kłopotliwe, bowiem aby utrzymać je w pełnej czystości trzeba je całkowicie zdemontować i umyć. Na pochwałę rozwiązania zasługuje z kolei cena – żaluzje aluminiowe można kupić już od 50 zł za sztukę.

Jaroslaw Wejda