Niewiele gospodarstw domowych posiada zbiorniki, dzięki którym możliwe staje się gromadzenie wody deszczowej. Przez to też nie mogą wykorzystywać tej wody na różne sposoby, a przy tym sporo zaoszczędzić. Zamiast tego pozwalają deszczówce po prostu spłynąć do kanalizacji. Zmień to! Dowiedz się, jak można wykorzystać wodę deszczową.
Marnowanie wody deszczowej
Polska jest krajem, gdzie opady deszczu w ciągu roku sięgają blisko 600 mm, a miejscami nawet 1300 mm. Nie są to bardzo imponujące liczby w porównaniu do innych krajów, jednak i tak te zasoby można w odpowiedni sposób zagospodarować. Tym bardziej że ilość czystej wody zaczyna zmniejszać się systematycznie. Instalowanie zbiorników może być zatem strzałem w dziesiątkę.
Zapotrzebowanie na wodę pitną
Warto uświadomić sobie, że przeciętny człowiek zużywa w ciągu dnia ok. 160 litrów wody. W tym zaledwie ok. 2-3 litry wypija. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że pozostała jej część, wiąże się z kąpielą, myciem rąk, przygotowaniem jedzenia, myciem samochodu, podlewania roślin itd. W prostym rozrachunku można dojść do wniosku, że bardzo dużo litrów wody oczyszczonej ląduje w kanalizacji.
Deszczówka da ci oszczędność
Zamiast wylewać do kanalizy czystą wodę, można by było wykorzystywać w wielu przypadkach deszczówkę. Wystarczyłoby zainstalować system zagospodarowania wody deszczowej i czerpać z naturalnych źródeł wody.
Deszczówkę można wykorzystać do:
- mycia samochodów — czym większy samochód tym więcej wody potrzeba do jego wyczyszczenia, dlatego korzystanie z wody deszczowej w wielu przypadkach daje sporą oszczędność wody pitnej, a przez to też niższe rachunki,
- sprzątania, np. do mycia podłogi,
- kąpania psów — naszemu psu nie stanie się nic złego, dlatego nie trzeba obawiać się deszczówki,
- podlewania ogrodów, trawników, czy też po prostu roślin w doniczkach — co ciekawe wielu ogrodników twierdzi, że większość roślin rośnie znacznie lepiej pod wpływem deszczówki, poza tym latem wykorzystanie deszczówki do podlewania może mieć zbawienny wpływ dla naszego ogrodu oraz portfela,
- spłukiwanie w toalecie — w tym przypadku oszczędność jest naprawdę duża, gdyż standardowo zużywamy w ciągu dnia kilkadziesiąt litrów czystej wody do tej czynności,
- prania — wbrew pozorom pranie nie traci na jakości, a oszczędność jest odczuwalna.
Zacznij gromadzić wodę deszczową
Aby móc w ogóle zacząć gromadzić, a potem wykorzystywać deszczówkę, musisz zainstalować specjalny zbiornik. Dziś wiele firm ma w swojej ofercie całe systemy zbierania wody deszczowej. Dobrym przykładem jest firma http://oczyszczalnie24.eu/, którą z roku na rok wybiera coraz większa część świadomej części społeczeństwa.