0
Opublikowany 21 listopada 2017 autor Adam Budowlany w Ogród
 
 

Zasady aranżacji małego ogroduZ małym ogrodem jest jak z małym mieszkaniem – dobrze urządzić kawalerkę i wszystko w niej zmieścić jest trudniej niż w 100 metrowym apartamencie. Podobnie mały ogródek jest większym wyzwaniem. Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad aranżacji takiego ogrodu.

Zacznijmy od przemyślenia, na czym zależy nam najbardziej – czy na ogrodzie pełnym efektownych roślin, czy raczej na uprawianiu ulubionych warzyw i ziół, a może najważniejsze jest wygodne miejsce relaksu urządzone meblami ogrodowymi? Z pewnością na niewielkim terenie trudno będzie zmieścić wszystkie wymarzone elementy, stąd konieczność dobrego planowania.

Najważniejsze zasady aranżacji małego ogrodu

  • Dokładne, przemyślane rozplanowanie, które pomoże wyznaczyć poszczególne strefy ogrodu. Dobrym rozwiązaniem, które optycznie powiększy ogród jest zaprojektowanie kilku płaszczyzn na różnych poziomach. Wtedy każdy poziom będzie postrzegany jako osobna przestrzeń – radzi główny projektant z firmy BRUK-BET®.
  • Faliste ścieżki są lepszym pomysłem do małego ogrodu niż te ułożone w prostych liniach. Łuki, koła, fale powodują, że ogród wydaje się większy.
  • Wykorzystywanie murków z kamieni lub cegieł, które porządkują teren. Coraz częściej stosuje się także gotowe elementy betonowe do budowy murków. Zaletą gotowych bloczków z betonu jest to, że używając rozmaitych elementów możemy uzyskać spójny wygląd małej architektury i dopasować ją do stylu domu. Bardzo popularne są materiały, których tekstura przypomina łupany kamień. Takie wykończenie mają m.in. palisady, bloczki ogrodowe czy cegły z serii Uni Split firmy BRUK-BET®. http://www.bruk-bet.pl/produkty/murki-i-ogrodzenia/cegla-uni-split
  • Wielofunkcyjność wyposażenia ogrodu. Na przykład skrzynia na narzędzia może być używana jako siedzisko – wystarczy wyłożyć ją miękkimi poduchami. Schodki ogrodowe mogą pełnić też rolę miejsca ekspozycji efektownych roślin w donicach czy lampionów.
  • Dekoracje stosowane z umiarem – w małym ogrodzie wszystko widzimy z bliska, więc bardzo istotne są jakość i design. Lepiej zastosować jedną dużą efektowną dekorację zamiast trzech mniejszych.
  • Oczko wodne dodaje przestrzeni i urozmaica ogród – nawet niewielkie spełni swoje zadanie.
  • Ścieżki ogrodowe lepiej układać z niewielkiej kostki, takiej jak na przykład kostka Logo® antic firmy BRUK-BET®, niż z dużych płyt betonowych. Kolekcja Logo® antic składa się z sześciu podobnych wymiarowo elementów, naśladujących kostki cięte lub łamane o kształcie trapezu. Można z niej układać różne kompozycje, w szczególności ścieżki w kształcie łuków i zakręconych alejek, dopasowując do potrzeb komunikacyjnych. Natomiast ciekawy klimat naszego ogrodu nadadzą wąskie elementy brukowe w formie postarzanej Cegły antic, którą można układać w sposób podłużny lub ukośny w tzw. jodełkę.
  • Wybierając rośliny do małego ogrodu raczej zrezygnujmy z wielkich krzewów czy rozłożystych roślin, one bowiem przytłoczą ogród. Lepiej sprawdzą się niskie krzewy liściaste i byliny.
  • Im bardziej połączymy dom z otoczeniem – na przykład montując przeszklone drzwi tarasowe z szeroką panoramą – tym większa optycznie będzie przestrzeń.
  • Ogrodzenie małego ogrodu powinno być ażurowe, lekkie. Ogród otoczony pełnym murem straci na przestronności.


Adam Budowlany

 
inzynier i pasjonat budownictwa zwłaszcza jednorodzinnego.