[dropshadowbox align=”left” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Wśród wielu urządzeń i akcesoriów przydatnych podczas remontu, warto wyróżnić agregaty malarskie. Służą one do większej automatyzacji malowania, na przykład wykorzystując metodę natryskową. „Serce” tych przyrządów stanowią wydajne pompy, dzięki którym urządzenie funkcjonuje w pożądany sposób i nie wymaga dodatkowych wysiłków użytkownika (zasilanie zapewniane jest dzięki silnikowi). Zakup dobrego agregatu może nie być łatwy, ale odpowiednio szukając, na pewno uda się znaleźć najbardziej właściwy produkt do planowanego zastosowania.
Jak wykorzystać agregat?
Na zakup agregatu malarskiego można zdecydować się w dowolnej chwili, głównie w przypadku, gdy powierzchnia przeznaczona do malowania jest bardzo duża i tradycyjne wykorzystanie pędzla (nawet ławkowca) będzie zbyt męczące i dodatkowo być może mało precyzyjne. Agregat uważany jest za doskonały sposób na zaoszczędzenie wysiłków oraz oczywiście czasu. Dzięki urządzeniu da się pomalować ściany wewnątrz budynku, mniejsze lub większe powierzchnie, a także wszystkie na zewnątrz.
Agregat pozwala też na zastosowanie innej substancji niż farby – popularne jest np. lakierowanie z jego pomocą drewnianych elementów takich jak drzwi. Natryskowa forma gwarantuje dużą dokładność i staranność narzutu. Możliwe jest też tynkowanie i szpachlowanie, co daje całkiem spory wachlarz możliwości.
Właściwe urządzenie na właściwym miejscu
Poszukiwanie agregatu malarskiego najbardziej odpowiadającego potrzebom warto rozpocząć od urządzeń średniej klasy, kosztujących tyle, by kieszeń nie ucierpiała od razu zbyt mocno. Produkty tego typu bywają bowiem dość drogie, co ma związek z ich dużymi możliwościami i częstym wykorzystaniem przez zespoły fachowców wykonujących prace na zlecenie.
Ceny dostępnych na rynku agregatów malarskich wahają się w przedziale o sporej rozpiętości, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jakość tych najdroższych będzie oczywiście odpowiednio wysoka, ale wybór urządzenia powinien też być podyktowany potrzebami. Nie ma sensu nabywać najdroższego, jeśli zastosowanie go będzie ograniczało się do jednorazowego (ewentualnie powtarzanego w regularnych odstępach czasu) pomalowania budynku mieszkalnego. Koszty się wtedy nie zwrócą i zakup będzie stanowił stratę. Urządzenia z najwyższej półki, najdroższe i najbardziej funkcjonalne, powinni za to nabywać specjaliści pracujący w ekipach remontowych, itd.
Możliwości i ograniczenia
Agregaty malarskie zostały przewidziane do pracy „z rozmachem”, więc nie ma sensu próba ich użycia w przypadku, gdy do pokrycia farbą czy lakierem jest tylko niewielka powierzchnia. Dzięki użyciu agregatu można jednak cały remont wykonać w bardzo krótkim czasie, stąd jego pomoc będzie niezastąpiona w dużych i pełnych pomieszczeń budynkach. Przy całej prędkości pracy, agregaty malarskie należą do urządzeń wyjątkowo precyzyjnych i trwałych. Z powodzeniem wykorzystują je firmy, którym zależy na „oddawaniu” zlecenia w jak najlepszym stanie. Niektóre z urządzeń posiadają dodatkowe funkcje, na przykład mogą pracować przy pomocy komputera i dzięki temu zyskiwać o wiele większą dokładność – ustawienia precyzji czy mocy pracy gwarantują lepszą wydajność.
Podsumowując, jak w przypadku zakupu każdego innego urządzenia, przed wybraniem opisanego wyżej agregatu trzeba pozyskać wiedzę o jego potencjalnych możliwościach i zorientować się, jak kształtują się ceny produktów różnych firm. Najdroższe rozwiązania będą oferowały najlepszą jakość, ale mogą być zbyt zaawansowane do danego zastosowania. Dla przeciętnego użytkownika najlepszym wyborem będzie agregat ze średniej półki jakościowej.
Materiał stworzony dla Budmar MB, firmy rozprowadzającej agregaty malarskie oraz tynkarskie.