0
Opublikowany 15 listopada 2017 autor Art Branżowy w wyposażenie
 
 

Zegary dekoracyjne


Dekoracje wnętrz stanowią bardzo ważny element świadczący o aspiracjach człowieka i jego stylu. Czasem problemem może być dobór odpowiednich elementów dekoracyjnych do konkretnego pomieszczenia ze względu na jego unikalny i niemal niepowtarzalny styl.

Najpopularniejszymi ozdobami są zwykle wazony, ramki ozdobne (gdzie znajdą się zdjęcia) bądź efektowne lampy. Jednak istnieje bardzo uniwersalny element wyposażenia, którego zastosowanie zdecydowanie pozytywnie wpłynie na praktyczny aspekt wyposażenia danego pokoju bądź przedpokoju. Jest to zegar, ale nie byle jaki – tylko odpowiednio dobrany zarówno kształtem, wielkością, jak i zastosowanymi podczas produkcji materiałami. Ostatecznym efektem będzie podkreślenie przyjętego stylu, jego dopełnienie oraz nadanie mu charakteru. Oczywiście wskazuje on aktualną godzinę więc posiada także niezaprzeczalny walor użytkowy.

JAKI ZEGAR DEKORACYJNY WYBRAĆ?

Rynek zegarów jest bardzo bogaty i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – to tylko kwestia czasu. Zwykle zegary dekoracyjne kojarzą się z zegarami wiszącymi, jednak nie jest to przymus, bowiem spokojnie można sięgnąć po zegary wolnostojące i stylizowane na zeszłą epokę (choć równie dobrze można zakupić oryginalny zegar z tamtych czasów). Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z doborem zegara dekoracyjnego:

materiał z jakiego został wykonany

Przeglądając oferty różnych sklepów w sieci, można dostać oczopląsu ze względu na często odmienne style zegarów, jak i materiałów z jakich zostały wykonane. Generalnie nie ma sensu kierować się standardami – jeżeli ktoś ceni sobie ekstrawagancję, spokojnie może sięgnąć po zegary wykonane ze szkła (w najróżniejszych formach), skóry (ekologicznej, ale także naturalnej), drewna, papieru, a nawet traw – dla każdego coś miłego.

wielkość, kształt zegara i jego wykończenie

Wielkość zegara (niezależnie czy jest wolnostojący czy podwieszany na ścianę) powinna być tak dobrana by nie przytłumić danego pomieszczenia, w którym będzie stał. Jest to bardzo istotne, bowiem wpływa na samopoczucie osoby w nim przebywającej. Ważne jest zachowanie w tej kwestii zdrowego rozsądku i równowagi pomiędzy innymi elementami wyposażenia. Natomiast jeżeli chodzi o wykończenie – czyli, np. styl tarczy zegarowej, kształt wskazówek itd. – jest w pełni zależne od pomieszczenia (wiadomym jest ,że wskazówki w kształcie sztućców będą idealnie pasowały do kuchni i jadalni, jednak już nie specjalnie do sypialni czy łazienki). Nie mniej ważną kwestią jest kształt samego zegara – może on bowiem przyjmować różnorakie formy (niekoniecznie klasycznego okręgu). Jak zwykle podczas wyboru należy kierować się ogólnie przyjętym stylem pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony.

zastosowany mechanizm

Jest to często pomijany aspekt, który jednak ma duże znaczenie ze względów typowo praktycznych. Oczywiście kwestia mechanizmu nakręcanego bądź na baterię determinuje inny styl użytkowania, jednak warto zwrócić uwagę na to czy podczas swojej pracy wydaje z siebie charakterystyczne odgłosy “tik, tak” czy pracuje płynnie i bez wydawania żadnych dźwięków. Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia dla wielu osób, których niepotrzebne dźwięki po prostu irytują.

PODSUMOWANIE

Dekoracja wnętrz to paradoksalnie ciężka praca i zakrawa o sztukę. Wymaga ona bowiem cierpliwości, poczucia smaku, gustu oraz znajomości stylów. Każdy element musi być dopasowany do siebie pod względem charakteru, kolorystyki, a nawet kształtu by uzyskać pełnię harmonii. Zegary są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu, warto zadbać by pełniły także rolę dekoracyjną.

Ciekawostka

Podział zegarów ze względu na sposób wskazywania czasu:

 • tarczowe
  • tarcza 12-godzinna lub 24-godzinna
  • wielotarczowe
 • diodowe
 • ciekłokrystaliczne – wyświetlacz LCD
 • kartkowe
 • projekcyjne
 • dźwiękowe
 • dotykowe – zegarki dla niewidomych

 

Zdjęcia nowoczesnych zegarów dekoracyjnych


Źródło:

Zegary dekoracyjne – https://internum.pl/zegary

Zegary – https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe