Czasem może się okazać, że dom jednorodzinny nie może zostać podłączony do systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Podłączenie jednego budynku mieszkalnego to zazwyczaj zbyt duży koszt, który się nie opłaca. W takiej sytuacji mieszkańcy są zmuszeni do szukania innego rozwiązania na odprowadzenie nieczystości.
Czym są przepompownie ścieków?
Jest to część kanalizacji ściekowej, do której następuje spływ ścieków z jednego lub wielu budynków. Z tego poziomu są one następnie tłoczone pod ciśnieniem do kanalizacji ciśnieniowej, grawitacyjnej lub oczyszczalni ścieków. Takie systemy składają się z czterech elementów – zbiornika, pomp, części hydraulicznej oraz układu automatyki i sterowania. Elementy te stanowią całość obiektu budowlanego jakim jest pompownia. Firma INWAP specjalizuje się w domowych, kompaktowych przepompowniach. Umieszcza się je poza budynkiem mieszkalnym, zazwyczaj w odległości od 5 do 10 metrów. Dla domu jednorodzinnego w zupełności wystarcza 1-pompowe urządzenie.
Jak dobrać odpowiednią przepompownię?
Na samym początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego taka przepompownia będzie potrzebna. Wynika to z faktu, że na rynku istnieje wiele rodzajów tych urządzeń, które charakteryzują się zróżnicowanymi średnicami. Niektóre z nich mogą służyć do odprowadzania deszczówki, inne – ścieków bytowych. Na stronie internetowej inwap.pl można znaleźć informacje o zbiornikach Fi600, 800, 1000, 1200 lub 1500. Sama firma poleca stosowanie tych o mniejszych średnicach ze względu na krótszy czas zalegania w niej ścieków. Następnie ważny jest materiał, z jakiego została wykonana pompownia. Do wyboru jest polietylen wysokiej gęstości PEHD, beton lub polimerobeton. I znów trzeba wybrać taki, jaki będzie odpowiedni do zapotrzebowania. Jeśli ma to być lekka konstrukcja, warto wybrać PEHD, charakteryzujący się niewielką wagą, w przeciwieństwie do betonowych zbiorników. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych na terenie, w którym ma być osadzony pojemnik, dobrze jest pomyśleć o betonowym. Wtedy będzie on dobrze osadzony w gruncie i nie zostanie wypchnięty. Ważną kwestią jest głębokość pompowni. Zależy ona od zagłębienia rury dopływowej tam, gdzie będzie osadzony zbiornik. Następna istotna kwestia to strefa przemarzania, występująca na danym terenie kraju. Chodzi o to, aby znajdujące się w zbiorniku nieczystości nie zamarzły. Dlatego też trzeba dobrać właściwą pompownię, która będzie odpowiednia do tych warunków. Najczęściej wybieranymi zbiornikami są te o głębokości 210 cm. Niektóre z nich mogą być wyposażone w nadstawkę, przedłużającą zamontowany zbiornik, w przypadku zmiany poziomu terenu.
Wybór odpowiedniej przepompowni ścieków jest bardzo ważny. Od tego, jakiej będzie wielkości i jak głęboko zostanie osadzona w ziemi, zależy jakość jej pracy. Przy podjęciu decyzji o zakupie tego rodzaju zbiornika zawsze można poradzić się specjalisty. Jego zadaniem jest pomoc klientowi w podjęciu odpowiedniej decyzji tak, aby nie narazić go na niepotrzebne koszty i komplikacje. Na wielu stronach internetowych istnieje możliwość wysłania zapytania, które znajdzie się bezpośrednio w skrzynce mailowej osoby odpowiedzialnej za kontakt z klientami. W taki sposób można otrzymać szczegółowe informacje wraz z ceną produktu. Często nie jest ona bowiem podawana na stronie sklepu.