Niedostateczna izolacja budynku, niezaizolowane podłoże i fundamenty, woda wyciekająca z rur i nieszczelnych dachów, nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia – to tylko niektóre z czynników powodujących podwyższoną wilgotność w domu/mieszkaniu. Ta natomiast jest niebezpieczna nie tylko dla domowych sprzętów, mebli czy dywanów, ale przede wszystkim dla zdrowia. Chcąc o nie zadbać, warto zainwestować w osuszacz powietrza do domu.
Wilgoć w pomieszczeniach a zdrowie
Wilgotność powietrza w pomieszczeniach ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne. W przypadku dużego zawilgocenia powietrza w pomieszczeniu rozwijać będzie się pleśń i roztocza, które są jednymi z najczęstszych alergenów. Mogą one wywoływać reakcje alergiczne, astmę, a także zaostrzać objawy chorób układu oddechowego. Wysoka wilgotność powietrza prowadzi także do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za różnego rodzaju infekcje skóry, zatok, a nawet układu moczowego. To, dlatego tak ważne jest, aby monitorować poziom wilgotności w pomieszczeniach i utrzymywać ją na odpowiednim poziomie. Z tym zbyt wysokim poradzi sobie osuszacz powietrza.
Jak działają osuszacze wilgoci?
Osuszacz powietrza do domu służy przede wszystkim do kontrolowania poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Działanie urządzenia opiera się na pobieraniu wody i zbieraniu jej w zbiorniku lub odprowadzaniu na zewnątrz. Mówiąc profesjonalnie, osuszacz wilgoci do działania wykorzystuje zjawisko kondensacji. Polega ono na tym, że wilgoć w powietrzu skrapla się na powierzchni chłodzącej, co powoduje jej wydzielanie z powietrza. Osuszacz wilgoci wykorzystuje ten mechanizm, wprowadzając powietrze do urządzenia, gdzie jest ono schładzane, a wilgoć skrapla się i zbierana jest w zbiorniku lub odprowadzana na zewnątrz pomieszczenia. Tak działa zarówno profesjonalny osuszacz budowlany, jak i sprzęty domowe.
Czy osuszacz powietrza minimalizuje ryzyko powstawania chorób związanych z wilgocią?
Osuszacz powietrza jest urządzeniem, które pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności w pomieszczeniu poprzez usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza. Dlatego też może pomóc w minimalizowaniu ryzyka powstawania niektórych chorób i infekcji, a także bólów głowy, nadmiernego zmęczenia, problemów z koncentracją. Dzięki temu, że ogranicza ryzyko powstawania pleśni, grzybów i bakterii przyczynia się do zapobiegania alergii, astmy i innych chorób układu oddechowego.
Eliminacja nadmiernej wilgoci z powietrza pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na urodę. Osuszacz może bowiem pomóc w zapobieganiu problemom skórnym np. egzemie lub trądzikowi, a także podrażnień i zaczerwienień, do których prowadzi zbyt wilgotne powietrze.
Jaki osuszacz powietrza wybrać przy problemach zdrowotnych?
Za nadmierną wilgoć w domu odpowiadać może wiele rzeczy. Bardzo często jest ona wynikiem pary wodnej powstającej w wyniku kąpieli, gotowania, oddychania, prania czy suszenia ubrań. Z takimi źródłami wilgoci dobrze poradzi sobie osuszacz do domu. Może on jednak nie sprostać, jeśli zawilgocenie jest wynikiem zalania, braku izolacji budynku lub złego zabezpieczenia fundamentów i podłoży. W takich przypadkach najlepiej sięgać po osuszacz powietrza przemysłowy. Jest on wydajniejszy niż urządzenie domowe i jest w stanie osuszyć większą powierzchnię. Jego plusem jest też działanie w trudnych warunkach np. przy wysokiej temperaturze czy w dużym zapyleniu. Warto jednak pamiętać, że osuszacz powietrza budowlany jest urządzeniem większym, głośniejszym, a także droższym niż ten domowy, dlatego warto go wykorzystywać jedynie do zadań specjalnych.