Trzy odrębne profesje, trzy odmienne światy, a łączy je jedna rzecz, bez której nie mogłyby istnieć – pneumatyka, a w zasadzie narzędzia pneumatyczne. Urządzenia tego typu to nie tylko większa moc przerobowa i doskonałe usprawnienie ludzkiej pracy, ale również bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.
Sprężone powietrze zawsze pod ręką
Pneumatyka jest działem naukowym inżynierii mechanicznej, które głównym zadaniem jest konstruowanie i stosowanie urządzeń, w których wykorzystywane jest sprężone powietrze do przekazywania energii oraz sterowania. Aby uzyskać odpowiednio sprężone powietrze, wykorzystuje się zazwyczaj sprężarki tłokowe, które pozwalają w wysokim stopniu sprężać gaz roboczy. Ich ogromną zaletą jest wszechstronność zastosowania, duża wydajność oraz prostota konstrukcji. Pamiętajmy, że powietrze jest dostępne praktycznie wszędzie, a więc czynnika roboczego w tym przypadku nigdy nie zabraknie.
Bezpieczeństwo i komfort pracy
Narzędzia pneumatyczne zyskują coraz większą popularność głównie dzięki komfortowi oraz bezpieczeństwu pracy, a także dzięki odporności na wilgoć, co w dużym stopniu niweluje ryzyko wystąpienia wybuchu. Narzędzia oparte na sprężonym powietrzu zazwyczaj są bardzo proste w obsłudze, wytrzymałe i mało awaryjne, dlatego też znajdują swoje zastosowanie w kolejnych sektorach przemysłowych.
Cięcie, szlifowanie, wiercenie z najwyższą wydajnością
Jedną z branż praktycznie uzależnionych od urządzeń i narzędzi pneumatycznych jest bez wątpienia sektor budowlany. Wszelkiego rodzaju wiertarki, wkrętarki, szlifierki, klucze udarowe, pistolety lakiernicze i tym podobne narzędzia są obecnie niezastąpione w pracach remontowo-budowlanych. Trudno sobie obecnie wyobrazić wykonywanie na przykład przewiertów, efektywnego szlifowania czy też cięcia wytrzymałych elementów metalowych bez pomocy urządzeń wykorzystujących sprężone powietrze.
W mgnieniu oka
Kolejnym sektorem, w którym pneumatyka robi zawrotną karierę, jest branża motoryzacyjna. Narzędzia pneumatyczne są obecnie nieodzownym wyposażeniem każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego czy też punktu lakierniczo-blacharskiego, w którym cięcie blachy, karoserii oraz lakierowanie nadwozia jest na porządku dziennym. Narzędzia pneumatyczne znalazły swoje zastosowanie nie tylko w pracach typowo naprawczych związanych z samochodami, ale również w szeroko pojętym sporcie motorowym. Bardzo często podczas wyścigów na przykład Formuły 1 można zauważyć podczas Pit Stopów używane przez załogę techniczną zakrętarki udarowe, które umożliwiają w mgnieniu oka odkręcenie i przykręcenie śrub mocujących koła bolidu. Zmiana opon przy użyciu standardowego klucza, w sytuacji, gdzie każda sekunda jest na wagę zwycięstwa, trwałaby zapewne w nieskończoność.
Bezpieczne fedrowanie
Bez narzędzi pneumatycznych nie może się obyć również górnictwo, szczególnie ze względu na bardzo niekorzystne warunki panujące na wyrobisku. Duże stężenie metanu w kopalniach stwarza ryzyko wybuchu nawet pod wpływem działania niewielkich sił. Dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza w narzędziach pneumatycznych, takie zagrożenie jest niwelowane praktycznie do zera. Pneumatyka w górnictwie jest wykorzystywana nie tylko w narzędziach, ale także m.in. w systemach wentylacji korytarzy oraz w układach utrzymujących odpowiednie ciśnienie w kopalni.
Narzędzia i urządzenia pneumatyczne zyskują coraz bardziej na znaczeniu również m.in. w hutnictwie, energetyce, rolnictwie czy też w szeroko pojętej medycynie. Ich udział w codziennej pracy milionów osób jest olbrzymi i z czasem będzie zapewne niezastąpiony.
Zgodzę się z artykułem, narzędzia pneumatyczne ułatwiają pracę w wielu sektorach gospodarczych. Na co dzień zajmuje się budownictwem, nie wyobrażam sobie, żeby nie korzystać z rozwiązań technologicznych jakimi są narzędzia pneumatyczne. Sprężone powietrze ułatwia pracę w 100 procentach.