Wciągniki łańcuchowe dostosowane do wykonywania określonych zadań, są urządzeniami, które zapewniają bezpieczeństwo i duży komfort pracy. To sprzęt, którego konstrukcje nośną stanowi obudowa mechanizmu podnoszenia. Nie należy ich mylić z wyciągarkami, które posiadają odrębną konstrukcję nośną w formie przesuwanej lub przejezdnej stałej ramy.
Specjaliści z firmy redrooster.pl, która zajmuje się projektowaniem, produkcją, sprzedażą, wynajmem i serwisem urządzeń dźwigowych podpowiadają, co warto wiedzieć o tego typu urządzeniach.
Rodzaje wciągników
Przede wszystkim, nie należy mylić wyciągnika z wyciągarką. To czym się różnią, omówiliśmy już we wstępie. Wciągniki są urządzeniami o zwartej budowie i małych gabarytach. Zaliczane są do grupy cięgników i dzielimy je na dwa rodzaje, te z napędem łańcuchowym oraz napędem ręcznym. Do grupy łańcuchowej (elektrycznej) zaliczamy:
- Wciągniki jednohamulcowe,
- Wciągniki dwuhamulcowe.
Z kolei wciągniki z napędem ręcznym dzielimy na:
- Wciągniki wielokrążkowe,
- Wciągniki ślimakowe,
- Wciągniki z przekładnią planetarną.
Jaki wciągnik wybrać?
Znając już podział, można się zastanowić nad tym, który wciągnik będzie najlepszy. Wciągnik łańcuchowy elektryczny to urządzenie, które stanowi idealne uzupełnienie innych urządzeń, na przykład wciągarek bramowych. Służą do podnoszenia oraz pozycjonowania ładunków o różnej wadze i kształcie. Różne parametry udźwigu wciągników pozwalają na dopasowanie ich do odpowiednich urządzeń, w zależności od ich przeznaczenia.
Wciągnik łańcuchowy elektryczny wyróżnia się lekkością oraz niewielkimi gabarytami, przy czym zapewnia duży udźwig. Jego atutem jest prosta obsługa oraz trwałość, wynikająca z użycia materiałów wysokiej jakości, odpornych na korozję.
Wciągniki elektryczne znajdują szczególne zastosowanie przy pionowym podnoszeniu i przemieszczaniu ładunku wzdłuż dwuteowej belki jezdnej prostej lub krzywoliniowej i mogą być zasilane jednofazowo lub trójfazowo. Służą do eksploatacji zarówno w zamkniętych halach jak i na otwartych przestrzeniach.
Jakie cechy musi posiadać wciągnik łańcuchowy elektryczny?
Wciągnik łańcuchowy elektryczny Redrooster może pracować wewnątrz hali, ale może też pracować na zewnątrz. Warto zwrócić więc uwagę na zakres temperatur, które zapewniają poprawne działanie. Urządzenie powinno płynnie pracować niezależnie od mrozu czy gorąca i powinno wytrzymywać temperatury od -20 stopni C do +40 stopni C.
Drugą rzeczą, na którą powinno się zwróci�� uwagę to udźwig. Najczęściej można spotkać urządzenia klasy SK i E. Klasa SK ma udźwig od 60 kg do 5 ton, z kolei klasa E ma udźwig od 125 kg do 6,3 tony.