Długotrwałe opady mogą spowodować trwałe zniszczenia oraz zniekształcenia terenu. Długo stojąca woda, tworząca kałuże oraz zastoiska może prowadzić do rozmywania skarp, a także do niszczenia nawierzchni. Największym problemem okazuje się deszczówka. I chociaż rynny odprowadzają wodę z dachu, dzięki czemu elewacja pozostaje czysta i nienaruszona, to setki litrów wody, które są wyrzucane z rury spustowej rynien, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na zamakanie ścian oraz fundamentów.
Zawsze należy bardzo starannie dobrać sposób odprowadzania wody z rynien. Jakie sposoby mamy do wyboru?: odprowadzenie do rowu, zebranie wody w zbiorniku na działce, albo rozsączenie w gruncie. Co wybrać? Radzi ekspert ds. odwodnień liniowych w firmie Bielbet. – Wybór uwarunkowany jest kilkoma czynnikami; po pierwsze, czy w pobliżu naszej działki znajdują się jakiekolwiek rowy melioracyjne lub kolektory burzowe, do których odprowadzenie wody jest możliwe?, po drugie, ważne jest to, jak wielką mamy działkę i jaki rodzaj gleby na niej występuje.
Odwodnienie liniowe
Ten typ odwodnienia jest niezwykle popularny. Stosuje się go na twardym podłożu. W jego skład wchodzą wpusty deszczowe, studzienki kontrolne oraz studzienki zbiorcze. Element pierwszy to po prostu korytka z pokrywą, która przypomina ruszt. Są one montowane na podjazdach garaży, a także przy zakończeniach rynien. Z kolei zadaniem studzienek kontrolnych jest zbieranie zanieczyszczeń, dzięki czemu cały system jest zabezpieczony przez zatkaniem. Ostatni element odwodnienia liniowego to studzienki zbiorcze, w których gromadzi się woda.
Studzienki i zbiorniki
Dzięki nim możliwe jest zatrzymanie deszczówki na swojej posesji, a to dzięki wybudowaniu odpowiedniej studni. Do wyboru są studnie szczelne oraz chłonne. Pierwsze z nich można wykonać z kręgów betonowych lub elementów plastikowych. Wodę zebraną w ten sposób można wykorzystać np. do podlewania kwiatów. Z kolei studnie chłonne posiadają nieszczelne dno. Dzięki temu zabiegowi, zgromadzona woda może powoli wchłaniać się do gruntu. Jednakże, przed zamontowaniem takiej studni, warto wykonać badania gleby. Jeżeli daleko w głąb występuje gleba nieprzepuszczalna, studzienka taka zwyczajnie nie ma sensu.
Osuszanie terenu
Trzecim sposobem, bardzo skutecznym kiedy mamy do czynienia z trudnym rodzajem gleby nie przepuszczającej wody, jest wykonanie drenażu. Niestety wiele osób robi to stanowczo za późno, kiedy dom stoi już w wodzie. Drenaż warto wykonać już wtedy, gdy o budowie domu zaczynamy dopiero myśleć. Dreny powinny być układane z minimalnym spadkiem (5mm/1m) w wykopach w kształcie trapezu, który jest zupełnie wolny od kamieni oraz wysypany piaskiem. Głębokość uzależniona jest od rodzaju gleby na naszej posesji. Następnie dreny obsypuje się żwirem, a później ziemią. Tak odprowadzoną wodę można przeciągnąć do studni zbiorczej lub innych zbiorników wodnych na działce.
Warto pamiętać, że nigdy nie wolno odprowadzać wody na sąsiednią działkę! Wodę z deszczówki, po właściwym odfiltrowaniu można również wykorzystać w naszych toaletach. Jednakże wymaga to wykonana instalacji deszczowej, która gromadzi deszczówkę w specjalnym zbiorniku podziemnym lub w piwnicy, a następnie, za pomocą pomp, rozprowadza do spłuczek.
Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą:
Bielbet – odwodnienia liniowe