Zarówno zakup domu jednorodzinnego, jak i jego budowa to poważny wydatek, dlatego warto rozważyć wszystkie wady i zalety obu tych rozwiązań. Zgodnie z dość powszechnie panującą opinią korzystniej jest zdecydować się na drugą opcję ze względu na brak pośredników. Czy tak jest w rzeczywistości?
Budowa domu
Wiele osób uważa, że budowa domu jest w ostatecznym rozrachunku korzystniejszym finansowo rozwiązaniem niż skorzystanie z oferty dewelopera. Inwestor nie płaci pośrednikowi, może wybrać dowolny projekt budynku lub zlecić wykonanie indywidualnego planu architektowi. Ma też większą kontrolę jeśli chodzi o wybór materiałów czy ekipy wykonawczej. Warto jednak wiedzieć również o zagrożeniach i trudnościach wynikających z takiego rozwiązania. Kluczową rolę w tym przypadku gra wybór fachowców. Najrozsądniej jest zatrudnić budowlańców z polecenia, których rzetelność mogą potwierdzić zadowoleni klienci. Decydując się na konkretną ekipę rozsądnie jest obejrzeć wykonane przez nią zlecenie, a jeśli to możliwe – porozmawiać z samym inwestorem i zapytać o przebieg współpracy. Z fachowcami trzeba też podpisać umowę zawierającą szczegółowe informacje dotyczące zakresu wykonywanych prac, wykorzystanych materiałów oraz kwestii związanych z ich zakupem. W dokumencie powinny ponadto znaleźć się zapisy dotyczące warunków zdania dziennika budowy, zawierania umów z podwykonawcami czy konsekwencjami zerwania umowy którejś ze stron. Oprócz tego należy liczyć się z formalnościami, jakie przyjdzie wypełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Podczas realizacji przedsięwzięcia mogą też pojawić się nieprzewidziane wydatki i utrudnienia, a sam inwestor najprawdopodobniej będzie musiał często bywać na budowie i sprawdzać jak postępują prace.
Zakup domu od dewelopera
Największą zaletą tego rozwiązania jest zwolnienie z obowiązku poszukiwania działki budowlanej, ekipy, materiałów czy dopełniania formalności w urzędach. Zakup domu od dewelopera może więc okazać się dobrą propozycją dla tych osób, które nie mają czasu na nadzorowanie budowy lub też nie chcą martwić się o pozwolenia, przyłączenia mediów czy analizowanie dostępnych na rynku rozwiązań budowlanych. Duża konkurencja na rynku sprawia ponadto, że oferowane przez deweloperów domy z rynku pierwotnego to obiekty wysokiej jakości. Większość firm umożliwia też wprowadzenie niewielkich zmian w projekt budynku, a więc np. usunięcie ścianek działowych. Kupując dom od dewelopera można liczyć na gwarancję ceny oraz ograniczenie formalności. Oczywiście należy jednak sprawdzić wiarygodność firmy realizującej inwestycję oraz całą dokumentację związaną z transakcją. Problemem bywa w tym przypadku lokalizacja. Ze względu na istniejącą zabudowę trudno liczyć na osiedle domów jednorodzinnych w centrum Warszawy lub Krakowa. Osoby, którym zależy na dobrej lokalizacji mogą jednak znaleźć coś dla siebie – kluczem będzie tu dobry dojazd do centralnych części wielkiego miasta. W przypadku Warszawy taką inwestycją są np. http://rezydencjepalacowa.pl/ – pomimo lokalizacji na Wilanowie, dojazd do centrum oznacza przebycie tylko 12 km (tyle samo co do Lotniska Chopina). Ponadto takie rozwiązanie ma także swoje kolejne zalety – spokojną, zieloną okolicę, choć zlokalizowane są w obrębie dużej aglomeracji.