Kiedy przedszkolak staje się uczniem, zmianie ulega nie tylko mentalno – społeczna sfera jego życia. Metamorfozę powinien przejść również jego pokój. Przestrzeń uwzględniająca do tej pory strefy snu, zabawy, magazynowania staje się jeszcze bardziej multifunkcjonalna za sprawą organizacji miejsca przeznaczonego do nauki.
Miejsce, w którym młody człowiek będzie zdobywał wiedzę powinno być urządzone z niezwykłą starannością. W końcu przez kilka najbliższych lat nasza pociecha spędzi tu wiele godzin nad książkami.
Biurko:
Standardowo blat biurka powinien mieć minimum 100-120 cm szerokości i 60 cm głębokości. To wymiary, które zapewnią komfort podczas odrabiania lekcji, pomieszczą książki, zeszyty i wszystkie niezbędne przybory szkolne. Jeżeli chodzi o wysokość blatu, to jest to kwestia indywidualna zależna od wzrostu dziecka. Mając na względzie fakt, iż dziecko z roku na rok będzie wyższe, warto zainwestować w biurko, które będzie rosło razem z nim. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na dopasowanie wysokości blatu do wzrostu dziecka. Niektóre modele biurek dostępne na rynku mają dodatkowo możliwość regulacji kąta nachylenia blatu. Ta z pozoru niepotrzebna funkcja pomoże w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zapobiegnie powstawaniu wad w przyszłości.
Biurko najlepiej ustawić prostopadle do okna zapewniając w ten sposób dziecku optymalną ilość światła naturalnego. Jeżeli podczas nauki dziecko będzie korzystało z komputera warto pamiętać, by monitor ustawić tak, by nie odbijał światła, co mogłoby utrudniać naukę.
Krzesło:
Krzesło mogłoby być jakiekolwiek, bo przecież na każdym można siedzieć. Warto jednak zainwestować w krzesło, na którym wielogodzinne siedzenie będzie komfortowe i nie przyczyni się do powstania lub pogłębienia wad postawy u dziecka. Wygodne krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki, mieć możliwość regulacji zarówno siedziska, jak i oparcia. Jeżeli jednak wybór padnie na krzesło drewniane, należy kupić taki model, którego wysokość będzie kompatybilna ze wzrostem dziecka, a samo siedzisko i oparcie będą odpowiednio wyprofilowane tak, by podczas siedzenia poszczególne odcinki kręgosłupa małego ucznia nie były narażone na obciążenia. Przydatny może się okazać również podnóżek, na którym można oprzeć stopy odciążając w ten sposób napięcia nóg i pleców.
Światło:
Najlepszym do nauki będzie oświetlenie dzienne, jednak nie zawsze możemy liczyć na warunki sprzyjające nauce, szczególnie jesienią czy zimą, gdy szybko zapada zmrok. Wtedy biurko należy wyposażyć w dodatkowe źródło światła. Najbardziej przyjazna będzie zatem żarówka halogenowa lub ledowa dająca światło o barwie zbliżonej do światła słonecznego. Biała, nieco chłodna tonacja światła będzie realnie oddawała barwy i przy tym nie zmęczy oczu dziecka, w przeciwieństwie np. do światła żółtego, które powoduje senność. Komfortowi pracy sprzyjać będzie nie tylko stosowny dobór koloru światła, ale również ustawienie lampki we właściwym miejscu i w odpowiedniej odległości od blatu biurka. Lampka, niezależnie od tego, którą ręką dziecko pisze powinna być ustawiona po stronie przeciwnej. Dzięki temu dziecko nie będzie zasłaniało sobie światła podczas pisania. Optymalna odległość źródła światła od blatu biurka powinna wynosić natomiast od 35 do 50 cm.
Biurkowe gadżety
Chaos w miejscu przeznaczonym do nauki raczej nie sprzyja zdobywaniu nowej wiedzy, dlatego wszystkie szkolne przybory powinny mieć swoje miejsce. Biurko warto wyposażyć w pojemniki na długopisy i inne przybory do pisania. Przydadzą się też przyborniki na drobne akcesoria typu gumka do mazania, temperówka, czy spinacze. Warto pamiętać o segregatorach, w które można wpiąć luźne kartki, a także przegródkach na małe karteczki. Przydatna z pewnością okaże się również tablica korkowa, do której można przypiąć plan lekcji i ważne notatki. Alternatywą dla gotowej tablicy noże być tablica wymalowana farbą tablicową, która stworzy dodatkową przestrzeń dla twórczości małego ucznia. Większość z akcesoriów można wykonać samodzielnie minimalizując przy tym wydatki na szkolną wyprawkę. W roli przyborników świetnie sprawdzą się puszki, słoiki, stare pudełka, które mamy w domu. Wystarczy je ładnie ozdobić, by pełniąc funkcję praktyczną cieszyły również oko.
Kiedy dziecko po raz pierwszy idzie do szkoły może być podekscytowane i głodne nowych wrażeń lub onieśmielone i nieco przerażone nową rolą oraz ilością obowiązków jakie je czekają. Warto by przestrzeń, w której będzie spędzało sporo czasu przez cały rok szkolny była przyjazna, wygodna i estetyczna. Kilka powyższych wskazówek z pewnością pomoże ją komfortowo urządzić. Dobrze zorganizowane miejsce do nauki ułatwi uczniowi nowy start w rok szkolny.
źródło zdjęć: homebook.pl, lovingit.pl, pl.pinterest.com, aimeeweaverdesigns.com, mamaesabetudo.blogspot.com, clickinteriores.com.br, gutacalazans.wordpress.com, mueblejuvenil.blogspot.com.es, natocadesign.com.br, morar.com